Toskańskie lektury

wtorek, 13 maja 2014

Garść lektur dla tych, którzy lubią się przygotować do wyjazdu i podróżować świadomie.

 

 

 

Przewodniki i albumy

Toskania i Umbria. Pascal. Ciekawy pod względem wizualnym – dobre zdjęcia, mapki, reprodukcje. Kolorowo, ale trochę pobieżnie. Dobry na szybki objazd okolicy, na poważne zwiedzanie, skupienie się na jednym miejscu już nie. Za to twarda okładka i praktyczne zakładki.
Spis treści i przykładowy fragment

Włochy. Część środkowa
Włochy. Część środkowa. Pascal. Tłumaczenie przewodnika z serii The Rough Guide, więc całkiem przyzwoicie, dużo konkretów, mapki, bez zbędnych obrazków. Okładka miękka, książka niestety rozkleja się. Polecam, tyle że z tego co widzę nakład wyczerpany, trzeba poszukać w drugim obiegu.Toskania, Umbria i okoliceToskania, Umbria i okolice. Przewodnik subiektywny. Dość długo przeglądałem w księgarni, nie kupiłem. Jak dla mnie zbyt subiektywne i pobieżne. Napisane przez kogoś, kto pojechał, sfotografował, spodobało mu się i postanowił podzielić się swoją radością ze światem. O jak tu pięknie, o jaki słodki kotek. W sam raz na stronę internetową, trochę za mało jak na książkę, ale sądząc po wynikach sprzedaży, nie znam się. Cykl rozwija się, autorzy coraz dalej podróżują, więcej piszą i publikują, czego w sumie szczerze zazdroszczę.Casetti
 Moja Toskania! Vito Casetti, przeglądałem fragmenty o bliżej mi znanych rejonach i byłem miło zaskoczony, czuje się spojrzenie i wiedzę „lokalsa”.


 Florencja i Toskania. Przewodnik Wiedzy i Życia. Każdy kto zna tę serię wie, czego się spodziewać. Gdyby wydali Piekło. Przewodnik Wiedzy i Życia pewnie umieścili by tam rzuty i przekroje piekielnych kręgów, przegląd narzędzi tortur i historię „infernografii” z wspaniałymi reprodukcjami dzieł Boscha czy Memlinga.


Toskania, Franco Cardini Album, a w zasadzie bardzo bogaty przewodnik, tyle że nie zawierający żadnych „praktycznych informacji”. Pięknie wydany, ze świetnym, erudycyjnym opisem włoskiego autora. Przeglądanie go to jak mała podróż do Toskanii. Gorąco polecam!Literatura przez duże i małe el

Barbarzyńca w ogrodzie, Zbigniew Herbert
Dużo tekstu, bez zdjęć i mapek, opisy hoteli i jedzenia jakieś dziwne, nie mówiąc już o tytule. Nic dziwnego, że nikt za czasów PRLu na zachód nie wyjeżdżał.
Książka mocno nieaktualna, chociaż hotel Tre Donzelle w Sienie istnieje ( strona hotelu i kilka zdjęć ), mieszkaliśmy tam w marcu 2010, widziałem na stoliku wydrapane „Zbyszek tu byłem”.
Tak serio – lektura obowiązkowa, zwłaszcza eseje Il Duomo (o katedrze w Orvieto), Siena oraz Piero della Francesca.
Droga do Sieny, Marek Zagańczyk
Baardzo polecam, mnóstwo odniesień do literatury, malarstwa, historii. Równocześnie sporo własnych, niewymuszonych spostrzeżeń, dotyczących także toskańskiej codzienności i piękna krajobrazu. Inspirujące. Naprawdę warto tę niewielką książeczkę (120 str) przeczytać przed wyjazdem.
Fragment pierwotnie dwutomowej publikacji „Obrazy Włoch”
Też się nie sprawdzi jako przewodnik, bo pisana 100 lat temu :wink:
Nowe wydanie.
Za wikipedią:
Paweł Pawłowicz Muratow, ros. Павел Павлович Муратов (ur. 19 lutego 1881, w Bobrowie w Guberni woroneskiej, zm. 5 października 1950 w Waterford w Irlandii) – rosyjski pisarz, podróżnik, krytyk i historyk sztuki.
(…)
Najbardziej znanym dziełem Muratowa jest jego dwutomowa książka będąca owocem podróży autora po Włoszech, zatytułowana pt. Obrazy Włoch (wyd. w Berlinie w latach 1911, 1912, 1924). Autor z erudycją polihistora opisuje miejsca, dzieła sztuki, mistyczne nastroje kultury włoskiej i stara się określić jej znaczenie w historii Europy. Oprócz tego pisał powieści historyczne i występował jako krytyk sztuki.
Dzieła Muratowa nie doczekały się większych opracowań i rozgłosu, jednak uważane były przez wielu ludzi sztuki za pierwszorzędne. Berlińskie „Obrazy Włoch” odkryte przez Karola Szymanowskiego, stały się jedną z najważniejszych lektur polskich teoretyków sztuki i pisarzy, jak na przykład jego kuzyna, Jarosława Iwaszkiewicza, czy późniejszego tłumacza Muratowa na polski- Pawła Hertza.
Podróże do Włoch, Jarosław Iwaszkiewicz
Szczególnie rozdział Toscana. Warto skonfrontować dzisiejszy obraz San Gimingnano z tym sprzed 80 laty.
Pamięć Włoch, Wojciech Karpiński
Erudycyjnie, niezbyt łatwo o sztuce, historii i ludziach z Florencji, Sieny, San Gimignano.
Włoskie miniatury, Adam Szczuciński
Erudycyjnie, impresyjnie, trochę hermetycznie. Zdanie „zapiski na marginesie cudzych dzieł” oddaje istotę rzeczy. Trudno oprzeć się wrażeniu, że autorzy spod znaku ZL bardzo lubią cytować się nawzajem ;)
Godzina cieni, Gustaw Herling-Grudziński
m.in. esej „Siena i okolice”

Teraz trochę lżejsza literatura:

Autor, z pochodzenia Węgier, po latach spędzonych w Kanadzie, Stanach, Paryżu, Rzymie, a także na morzu postanowił osiąść w Toskanii, o czym opowiada pierwsza książka. Druga to opis długotrwałej renowacji nowego domu, zakładania winnicy, „zakorzeniania się”. Lektura przyjemna i ciekawa o tyle, że ludzie, miejsca i butelki w niej opisane istnieją naprawdę. Stylistycznie raczej słaba, język mało finezyjny, miejscami śmieszna na siłę. Ale warto poświęcić 2-3 wieczory żeby się dowiedzieć jak to jest uciec do Toskanii i zakładać tam winnicę :D
Wina Ferenca Mate są do kupienia w Gdyni, niestety za wielokrotność ceny książki…
Warto zajrzeć na ferencmate.com
I poczytać całkiem sensowne opisy:
ferenc-mate-wzgorza-toskanii
ferenc-mate-winnica-w-toskanii
Tysiąc dni w Toskanii, Marlena de Blasi
Książka dla mnie ciekawa o tyle, że dzieje się w Toskanii, opisuje codzienne życie, dawne i współczesne zwyczaje, zbiory wina, oliwek, kulinaria. Mniej pasjonujące są egzystencjalne dylematy autorki, ale może gdybym był poszukującą sensu życia panią po 50-tce znalazłbym i tutaj coś dla siebie. Źle autorce nie życzę, ale ciekaw jestem jak po „Tysiącu dni w Wenecji”, „Tysiącu dni w Toskanii” i „Tysiącu dni w Orvieto poradziłaby sobie z np. z „Tysiącem dni w kolumbijskim więzieniu” :lol:
I coś w języku obcym angielskim:
Too Much Tuscan Sun: Confessions of a Chianti Tour Guide, potem A Day in Tuscany: More Confessions of a Chianti Tour Guide, następnie Too Much Tuscan Wine, a teraz wyszła An Osteria in Chianti, wszystkie autorstwa Dario Castagno, mieszkańca wioski Vagliagli, położonej w sercu Chianti .
Czytałem tylko tę pierwszą, fajnie i lekko podane doświadczenia i spostrzeżenia przewodnika po Chianti. Opisy życia, krajobrazu przemieszane z zawodowymi anegdotkami, gorąco polecam. Przedstawione tam miejsca, ludzie, knajpki istnieją naprawdę. Dzięki książce można trafić do położonych na uboczu miejscowości, jak na przykład Volpaia, gdzie siostry Barucci prowadzą restaurację „La Bottega” i wine-bar „Bar-Ucci”. Serwowane tam tagliatelle con tartufo, bistecca alla fiorentina czy panna cotta to jedne z lepszych rzeczy, jakie w życiu jadłem.
Within Tuscany: Reflections on a Time and Place, Matthew Spender
Spender, pisarz i rzeźbiarz mieszkający od 1968 r. w San Sano w sercu Toskanii i jego żona Maro Gorky są pierwowzorem pary, która w filmie Bernardo Bertolucciego „Ukryte pragnienia”/”Stealing beauty” gości młodziutką Liv Tyler. Według niektórych źródeł film był kręcony w ich willi, ale ten artykuł i moja „wizja lokalna” tego nie potwierdzają.
Książka nie jest kolejnym czytadłem w konwencji „ucieknijmy od dotychczasowego życia i zamieszkajmy w słonecznej Toskanii”, które znajdzie się w „top 10″ empiku. Jest to ciekawy opis procesu zakorzeniania się w nowym miejscu i rzetelna, oparta na źródłach opowieść o historii, sztuce i literaturze Toskanii.

Literackie linki:

PRZEWODNIKI I ALBUMY PO POLSKU

TOSKANIA Franco Cardini
FLORENCJA Rolf C.Wirtz
FLORENCJA I TOSKANIA Przewodnik National Geographic
UFFIZI. HISTORIA I ZBIORY wyd. Arkady
FLORENCJA wyd. Becocci
FLORENCJA I TOSKANIA wyd. Podsiedlik Raniowski i spółka
SIENA wyd. Bonechi
SAMOCHODEM PRZEZ WŁOCHY Touring Club Italiano
WINA TOSKAŃSKIE Rolf Kriesi

PRZEWODNIKI PO WŁOSKU

TOSCANA Touring Club Italiano
FIRENZE E PROVINCIA Touring Club Italiano
TOSCANA Anne Mueller von der Haegen, Ruth Strasser
TOSCANA (I luoghi della Fede) wyd. Mondadori
OASI DI SERENITA E DI PACE Foresto Nicolai
L'ALTRA TOSCANA Erio Rosetti, Luca Valenti
I GIARDINI DI FIRENZE E DELLA TOSCANA Mariachiara Pozzana
GIARDINI DI TOSCANA wyd. Edifir-Edizioni Firenze
PIAZZE DI TOSCANA wyd. Editori dell'Acero
LE VILLE MEDICEE Isabella Lapi Ballerini
SAN QUIRICO D'ORCIA E DINTORNI Gino Naldi
LUCCA E DINTORNI wyd. Officina Grafica Bolognese
PITIGLIANO, SOVANA, SORANO e la civilta del tufo, wyd. Edizioni Polistampa
GUIDA DI FIESOLE Pier Francesco Listri

KSIĄŻKI Z TOSKANIĄ (I NIE TYLKO) W TLE

SZTUKA TOSKANII M. Belozerskaya, wyd. Feeria
WŁOCHY-FESTYNY, TURNIEJE, PALIA T.Saffioti, wyd. Feeria
OBRAZY WŁOCH P.Muratow
BARBARZYŃCA W OGRODZIE Z.Herbert
PODRÓŻE DO WŁOCH J.Iwaszkiewicz
PAMIĘĆ WŁOCH W.Karpiński
WŁOSKIE MINIATURY A.Szczuciński
DROGA DO SIENY M.Zagańczyk
W RENESANSOWEJ FLORENCJI Zakład Narodowy im. Ossolińskich
SIENA K. Chłędowski
WYSPY ZACZAROWANE W. Łysiak
OPOWIADANIA G.Herling-Grudziński
DZIENNIK TOSKAŃSKI T.Capponi-Borawska
MOJA KUCHNIA PACHNĄCA BAZYLIĄ T.Capponi-Borawska
POKÓJ Z WIDOKIEM E.M. Forster
UDRĘKA I EKSTAZA I.Stone
MÓJ PIERWSZY ROK W TOSKANII M. Matyjaszczyk
TOSKANIA DZIEŃ PO DNIU M. Matyjaszczyk
ZA DUŻO SŁOŃCA TOSKANII D. Castagno
ZA DUŻO WINA TOSKANII D. Castagno
OSTERIA IN CHIANTI D. Castagno
WINNICA W TOSKANII F.Mate
WZGÓRZA TOSKANII F.Mate
BELLA TOSKANIA F. Mayes
POD SŁOŃCEM TOSKANII F.Mayes
CODZIENNOŚĆ W TOSKANII F.Mayes
VINO CRIMINALE M.Bockler
OSTATNIA OBIETNICA R.P. Evans
LATO W TOSKANII E.Adler
1000 DNI W TOSKANII M. de Blasi
TOSKANIA I UMBRIA I OKOLICE A. M. Goławska
DOM W TOSKANII A. Stojałowska
W STRONĘ TOSKANII M. Pilot
SŁODKIE PIECZONE KASZTANY A. Seghi

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się