Tydzień w Chianti

sobota, 10 maja 2014


Przede wszystkim trzeba się pogodzić z tym, że wszystkiego nie zobaczymy i zrozumieć, że poranna kawa w lokalnym barze, wizyta na targowisku, łyk wina w winnicy mogą być równie ważne jak zachwycanie się kopułą słynnej katedry.


Oto kilka sugestii:

- Siena - należy zobaczyć piękny plac, gdzie odbywa się wyścig Palio - Piazza del Campo, Ratusz (Palazzo Publico) z zapierającym dech w piersiach widokiem z wieży, słynne freski oraz katedrę (Duomo). Przede wszystkim trzeba się powłóczyć, zagubić w wąskich kamiennych uliczkach, bo miasto jest bardzo przyjazne. Dobrze się Sienę zwiedza po przeczytaniu eseju Zbigniewa Herberta ze zbioru "Barbarzyńca w ogrodzie", na ścianie hoteliku, gdzie mieszkał jest pamiątkowa tablica.

- Florencja - na początek widok z góry na miasto z Piazzale Michelangelo, gdzie można pozostawić auto. Potem spacer wzdłuż Arno do mostu Ponte Vecchio, jeśli mamy czas (i bilety) wizyta w muzeum Uffizi, katedrze i miejskim targowisku Mercato Centrale, w pobliżu modernistycznego dworca Santa Maria Novella.

- miasteczka w Chianti - Greve (znana enoteka, gdzie można próbować setek win ze specjalnych automatów), Panzano (słynny rzeźnik i restaurator Dario Cecchini), Radda, Gaiole, Castelina, odrobinę dalej San Gimignano z kilkunastoma wieżami (tłoczno, trzeba wybrać się tam rano albo pod wieczór); zamek Brolio, obok w w San Regolo jest dobra rodzinna restauracja Il Carlino d'oro.

- restauracja warta osobnej wycieczki na kolację to La Bottega w Volpai,  konieczna jest rezerwacja, polecam stoliki na zewnątrz i tagliatelle z truflami; trzeba uważać z głośnymi komentarzami, bo jest kelner z Polski.

- pomysł na dalszą wycieczkę to piękna dolina Orcii - Val d'Orcia i źródła termalne, dobrze opisane np. tutaj; warto tam jechać dla samych widoków i niezwykłych, małych miasteczek jak np. Radicofani.

- warto też odwiedzić winnice, jest ich w okolicy mnóstwo, polecam mapę dostępną w winiarniach. W Magazynie Wino przed kilku laty był świetny materiał o Chianti. W Castelnuovo Berardenga jest jedna z lepszych winnic - Felsina, świetnie przygotowana do przyjmowania gości; w Panzano warto odwiedzić Fonterutoli, a w okolicach Gaiole opactwo Badia a Coltibuono, gdzie wino robi się od 1000 lat; można też porównać dwie sąsiadujące ze sobą winnice w Ama z całkowicie innym podejściem - Casanuova di Ama to swojskie miejsce na typową degustację i przekąski, natomiast w Castello di Ama degustację poprzedza obowiązkowa prezentacja sztuki współczesnej, a wina potrafią kosztować 100-140 €.

- można pojeździć po Chianti śladem plenerów z filmu "Ukryte pragnienia":
dom, gdzie mieszkają bohaterowie znajduje się w pobliżu zamku Brolio, willa, gdzie odbywa się bal nazywa się Villa Geggiano, a drzewo z finałowej sceny stoi tutaj.

- przed wyjazdem warto przeczytać napisaną lekkim piórem książkę "Za dużo słońca Toskanii" Dario Castagno, czasem bardziej się sprawdza niż przewodnik.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się