Castello di Ama

piątek, 28 listopada 2014

Castello di Ama

 
Wysłany przez Ruth Albracht

Raz w roku cała ekipa To Tuscany spotyka się w Toskanii. Tym razem zatrzymaliśmy się w  willach letniskowych w przeuroczej posiadłości Casanuova di Ama . Po całodziennych dyskusjach czekała na nas nagroda w postaci wystawnych kolacji i niezwykłych wycieczek.

Pracownicy i przedstawiciele To Tuscany mieszkają w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Polsce, Włoszech  oraz Holandii. Jest to przyjazna i ciepła grupa ludzi, których wspólną pasją jest Toskania.

W tym roku wybraliśmy się na zwiedzanie i degustację do słynnej winnicy Castello di Ama. Po krótkim spacerze przez winnice w promieniach zachodzącego słońca, dotarliśmy do pięknie odrestaurowanej winiarni.  Istniejąca w tym miejscu od 500 lata osada Ama należała do znanych toskańskich rodzin, które tworzyły tu wino. Posiadłość została odrestaurowana i w 1960 roku rozpoczęto tu na nowo produkcję , słynnego Chianti Classico, jedego z najbardziej prestiżowych win na świecie. Dzisiaj właścicielami Castello di Ama są Lorenza Sebasti oraz Marco Pallanti. Marco w 2003 r. uzyskał tytuł najlepszego winiarza Włoch. Przez ostatnie ćwierćwiecze udało im się stworzyć gamę znanych i nagradzanych win, zebrać kolekcję sztuki współczesnej i osiągnąć biznesowy sukces.

Posiadłość jest na tyle rozległa i ma tyle zakamarków, że każda z grup odwiedzających Castello di Ama oprowadzana jest przez przewodnika. Podczas godzinnego spaceru dowiedzieliśmy się sporo o produkcji wina i mieliśmy możliwość podziwiana niezwykłej kolekcji rzeźb i instalacji autorstwa m.in. Michelangelo Pistoletto, Anisha  Kapoor czy Louise Bourgeois. Trudno powiedzieć, co wzbudzało nasze większe zdziwienie – techniki winifikacji (choćby przelewanie co 3 miesiące wina z beczek, aby można było je wyczyścić i usunąć osad) czy umiejętność wtopienia w toskański krajobraz często niełatwej sztuki współczesnej.
 

 

Indyjski artysta Anish Kapoor w tradycyjnej kapliczce z kamienia z freskami na ścianach zainstalował w podłodze czerwoną półkulę, symbol energii wszechświat. Stara podłoga została usunięta, a następnie wykonano nową betonową podłogę z dziurą na środku, głęboką na półtora metra. Tam wstawiono instalacje lamp, aby stworzyć czerwone, migocąco -pulsujące światło. Gdy weszliśmy do malej kapliczki, byliśmy kompletnie zaskoczeni, wyglądało to jak świecąca kula gorącej lawy w podłodze, którą można z łatwością dotknąć. Magia!

Kolejnym zaskoczeniem była zachwycająca praca Louise Bourgeois zatytułowana „Topiary.”. Postać kobiety z kwiatem zamiast głowy i ramion została umieszczona na dnie jaskini. Róż marmuru z Carrary kontrastuje z surowym, ponurym otoczeniem, całość sprawia baśniowe wrażenie.

Ciepłe przyjęcie, interesujące opowieści oraz wspaniała atmosfera sprawiają, że chce się powrócić do Castello di Ama. Połączenie dawnej tradycji Toskanii oraz sztuki współczesnej jest czymś niezwykłym.

Z pewnością warto połączyć degustacje win i wycieczkę po posiadłości z podziwianiem niezwykłej sztuki nowoczesnej na tle czarujących widoków. Podczas degustacji można skosztować wszystkich rodzajów wina, od podstawowego Chianti Classico po wina jednoparcelowe, czyli pochodzące z winogron zebranych na najlepszych fragmentach winnicy. Na miejscu produkowana jest także oliwa DOP Chianti Classico. Degustacja trwa ok 2,5 godziny.
Aby uzyskać więcej informacji o cenach i rezerwacji skontaktujcie się z Castello di Ama
. www.castellodiama.com

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się