Festiwal wina w Panzano in Chianti

piątek, 14 listopada 2014


Festiwal wina w Panzano in Chianti

Napisane przez Sean Caulfield

Być może nic w tym dziwnego, że we Włoszech nie brakuje festiwalów win, natomiast w regionie Toskanii na pewno jest ich dość dużo, a Vino al Vino (Wino w Winie) odbywający się w Panzano in Chianti jest jednym z wyróżniających się przykładów. Lokalni producenci są tu najważniejsi, dzięki czemu atmosfera jest bardziej intymna niż u konkurencji, a dla prawdziwych miłośników wina jest to idealne miejsce z tym trunkiem, jako gwiazda w roli głównej.

Vino al Vino jest organizowany przez grupę 20 lokalnych winiarzy i w ostatnich latach rośnie w siłę.  Udaje się utrzymać ten festiwal, jako relatywnie małą imprezę, co jest dobrą alternatywą dla dużych festiwali win, (które, nie zrozumcie mnie źle, są fantastyczne na swój własny sposób). Mieszczące się pomiędzy większymi miastami Greve i Castelina, Panzano jest klasycznym małym, toskańskim miasteczkiem, które stanowi piękną oprawę festiwalu, głownie dzięki otaczającej je sielankowej scenerii.  Z miasteczka Panzano in Chianti, ulokowanego na szczycie wzgórza, rozciągają się niesamowite widoki na okoliczne winnice i gaje oliwne, co jest kwintesencją włoskiej wsi.

Festiwal odbywa się na głównym placu w sercu Panzano, gdzie producenci win rozkładają swoje drewniane stoiska wokół centralnego skweru. Z jednej strony skweru znajduje się punkt, przy którym wita się odwiedzających i można tam kupić kieliszek za 15 Euro, a potem kosztować tyle wina na ile się ma ochotę, bez dodatkowych kosztów! Te 15 Euro za kieliszek jest wkładem w koszty festiwalu, co jest świetną ceną, jeśli macie zamiar pojawić się tam w czwartek albo piątek, bo możecie przychodzić codziennie i częstować się winem w cenie tej jednej opłaty.  Nawet, jeśli możecie przyjść tylko na parę godzin, to jest to i tak dobra cena za ilość różnych win, które można spróbować, nie wspominając już o świetnej atmosferze. A, i oczywiście, macie kieliszek na pamiątkę!

Zaraz przy wejściu na skwer znajduje się mały bar, gdzie serwuje się wszystkie dostępne wina do degustacji. Najlepszym sposobem, aby dobrze się bawić, to złapać za kieliszek wypełniony winem, na które macie ochotę i przejść się do stanowiska winiarni, która je wyprodukowała, aby dowiedzieć się, co dokładnie znajduje się w Waszym kieliszku. Każda winnica z okolic ma swój sektor, na którym wystawia swoje produkty i jest to fantastyczna okazja, żeby dowiedzieć się więcej o procesie produkcji wina oraz filozofii i metodzie produkcji każdego z producentów. Nie ważne czy lubicie napić się wina od czasu do czasu, czy trochę częściej, na Vino al Vino macie okazje spróbować szerokiej gamy różnorodnych rodzajów win i zdecydować, które jest Wasze ulubione. 

Kiedy znajdziecie ten Wasz wyborny trunek, to bez wątpienia będziecie chcieli butelkę, albo nawet i skrzynkę lub dwie, zabrać ze sobą i wypić w swoim czasie. Na szczęście organizatorzy festiwalu pomyśleli o tym i zaraz przy wejściu znajduje się stoisko z obsługą, która chętnie pomoże kupić lub zamówić wybrane wino. Pracuje tam bardzo pomocna pani, która mówi w wielu językach, a wina ze wszystkich winiarni są poustawiane tuż za nią. Można na miejscu kupić butelkę, lub złożyć większe zamówienie z dostawą, aby później delektować się i wspominać festiwal przez długi czas!

Oczywiście festiwal koncentruje się na winie, ale nie byłaby to prawdziwie włoska impreza gdyby zabrakło smacznego jedzenia. Tak się składa, że w Panzano in Chianti mieszka Dario Cecchini, światowej sławy masarz oraz kucharz. Prowadzi Antica Macelleria Cecchini (Stary sklep mięsny Cecchinich) biznes rodzinny, który ma już ponad 250 lat. Dario, to bardzo barwna postać, posiada trzy restauracje w Panzano, a w każdej serwuje się różne rodzaje dan mięsnych (oraz kilka wegetariańskich). Miasteczko szczyci się również doskonałą piekarnią, co dowodzi, że wino nie jest jedynym lokalnym produktem wartym rozgłosu.Lokalne restauracje maja swój wkład do świetnej atmosfery festiwalu, wychodzą ze swoich lokali, aby ustawiać stoły wzdłuż ulic. Kelnerzy przechodzą tam i z powrotem obsługując gości siedzących po obu stronach ulicy, którzy w promieniach słońca jedzą pyszne potrawy i korzystają ze wspanialej atmosfery. Dlatego Panzano, jak nigdzie indziej, jest idealnym miejscem, aby wybrać się na obiad w dni festiwalu, nawet, jeśli nie pijecie wina! Wczesnym wieczorem w sobotę i niedziele grają jazzowe zespoły na żywo, a wielu lokalnych artystów wystawia swoje prace, co jest w bardzo włoskim stylu.

Oczywiście dla tych, którzy są tam z powodu win, restauracje i piekarnia, (które oferują przeróżne przekąski w tym czasie) są bardzo przydatne, ponieważ potrzebujecie cos zjeść w trakcie degustacji tych wszystkich win. W przeciwnym razie skończyłby by się to upadkiem, albo zapomnielibyście, które wino tak bardzo Wam smakowało!

Festiwal win w Panzano in Chianti jest wspaniałym małym wydarzeniem dla tych, którzy chcą zakosztować prawdziwej kultury Toskanii w pięknym miejscu. To idealna okazja, aby rozszerzyć swoją wiedzę o winach z dużą ilością do nauczenia się i wchłonięcia. Często odzywają się do nas goście, którzy tam byli a potem wyszukują wina z region Panzano na całym świecie. Na szczęście jest to dość łatwe, gdyż są one dostępne w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i całej Europie, a smak wina z Panzano jest warty zachodu.

Vino al Vino odbywa się co roku w trzecim tygodniu września, tuż przed rozpoczęciem dożynek. Trwa cztery dni od czwartku do niedzieli, co oznacza, że można wstąpić na jeden dzień lub zrobić z tego dłuższy wypad. A czego więcej potrzeba aniżeli pięknej spokojnej atmosfery w środku Chianti w słoneczny dzień!

Aby dowiedzieć się więcej o Panzano, sprawdźcie nasz przewodnik po okolicy, a jeśli szukacie kwatery w czasie pobytu na festiwalu przejrzyjcie nasza ofertę willi niedaleko Florencji, Panzano in Chianti oraz okolic. Nie wahajcie się napisać email lub zadzwonić pod numer: +48 530 504 008 jeśli potrzebujecie porady lub więcej informacji.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się