Winnica Riecine w Gaiole in Chianti

piątek, 12 grudnia 2014

Winnica Riecine w Gaiole in Chianti


Napisał
Sean Caulfield (12/12/2014)

Dla większości przyjezdnych w Toskanii (oraz mieszkańców takich jak ja) wspaniała jakość lokalnego wina to jedna z głównych atrakcji. Czy jest coś lepszego niż odpoczynek wieczorową porą w cieplej Toskanii popijając dobre Chianti lub Vin Santo? Na szczęście dla mnie, ja mam bezpośredni dostęp do tych dobroci, dzięki mojej przyjaźni z Sean O’Callaghan, naczelnym producentem wina w winnicy Riecine w Chianti.

Winnica Riecine mieści się niedaleko Gaiole in Chianti i w obecnej postaci jest już prowadzona od 40 lat, a Sean pracuje tam już 23 lata. Jednakże są dowody, które wskazują, że wino było tam produkowane już w 1112 roku, co oznacza, że ta część Chianti jest przesiąknięta dziedzictwem produkcji wina.

Winnica ta specjalizuje się w Chianti Classico i Sangiovese, oba style wina są mocno powiązane z rejonem. Chianti to nazwa chroniona, co oznacza, że wino musi być produkowane według odpowiednich procedur, wyłącznie z winogron uprawianych w regionie Chianti. Na początku października tego roku odwiedziłem Rieciene, aby sprawdzić, co czyni ich wina takie wyjątkowe.


Według Seana, wszystko było zupełnie inne w Riecine w 1991, kiedy rozpoczął tam prace. Wracając do tych dni, gdy lokalni rolnicy byli dzierżawcami i połowę zbiorów musieli oddawać właścicielom ziemi, kładziono nacisk na ilość, a nie jakość. Sean to zmienił, skupił się na jakości, zezwolił aby tylko te najlepsze winogrona używać do produkcji wina, jednocześnie zmienił winnice na całkowicie ekologiczną. W rezultacie wpłynęło to ogromnie na polepszenie jakości wina z Riecine i rosnący rozgłos na całym świecie.

Skupianie się na jakości oraz produkcji ekologicznej wyróżnia Seana, prawie tak bardzo jak to, że jest anglikiem produkującym wino w Chianti! Jednakże jego metody nie różnią się od metod konkurencji- Sean w dalszym ciągu wyciska sok z winogron staromodnym sposobem- poprzez deptanie własnymi (lub chętnych pomocników) stopami. Biorąc pod uwagę, że jest to charakterystyczny sposób, w jaki większość ludzi wyobraża sobie produkcję wina we Włoszech, to zobaczenie tego na własne oczy w Riecine jest na prawdę niesamowite i warte zachodu.


Winogrona najpierw zwozi się z winnicy, oddziela gałązki mechanicznie i umieszcza w zbiorniku gotowe do wyciskania. Sean, jego pracownicy i ochotnicy wchodzą gołymi stopami do zbiornika i delikatnie naciskają na winogrona, co uwalnia sok w mniej brutalny sposób niż za pomocą nowoczesnych, mechanicznych metod. Sean tłumaczy, że ten poziom delikatności jest niezbędny do stworzenia na prawdę dobrego wina, a jednocześnie jest świetnym doświadczeniem dla zwiedzających winnice, którzy są zawsze mile widziani i zachęcani do przyłączenia i udzielenia swoich stóp!

Sean wyjaśnił, że pozostawił zbiory do polowy października w tym roku, aby mógł zebrać winogrona dojrzale w odpowiednim stopniu. Jednakże kiedyś, gdy zaczął swoją pracę w winnicy owoce zazwyczaj nie były jeszcze dojrzałe o tej porze roku. Zmiany klimatu spowodowały, ze winogrona dojrzewają wcześniej i mają wyższy stopień “standardów słodkości”. Obecnie przyczynia się to do produkcji najlepszego wina, ale długoterminowe zmiany klimatu mogą być równie szkodliwe dla winnic Chianti jak dla reszty świata.

Okazuje się, że ten rok nie był dobry dla producentów wina, duża wilgotność w lecie w rejonie Chianti powoduje ze winogrona są podatne na pleśń. Jednakże wieloletnie doświadczenie Seana pozwala mu zarządzać uprawą w taki sposób, aby zbiory były doskonałej jakości, takiej, jakiej ludzie spodziewają się od winnic Riecine.

Winnice i gospodarstwo mieści się na 35 hektarach, gdzie są również gaje oliwne oraz lasy dębowe, co jest doskonałym przykładem typowego krajobrazu Toskanii, gotowego do zwiedzania. Teren ten został niedawno zakupiony przez inwestora z Rosji, który wsadził pieniądze w renowacje winnicy, ze szczególną uwagą na piwnice, gdzie wino jest wytwarzane, dodając nowe sprzęty oraz magazyn. Prace remontowe właśnie się zakończyły, a rezultaty są imponujące.


Po zwiedzaniu gospodarstwa możecie usiąść na tarasie i wygrzać się w toskańskim słońcu podziwiając widoki i próbując najlepszych produktów z Rieciene. Sean posiada zaplecze do degustacji wina, wiec można spróbować wszystkich rodzajów oferowanych win i oczywiście kupić butelkę lub dwie, żeby zabrać ze sobą do domu.

Winnica Riecine w Gailoe in Chianti jest otwarta dla gości przez cały rok, jednakże najlepiej odwiedzić ją w porze zbiorów. Nie trzeba rezerwować, można po prostu przyjechać, lecz najlepiej pierw zadzwonić, szczególnie, jeśli chcecie trafić w porę zbiorów i spróbować deptania winogron! Więcej informacji uzyskacie na stronie Riecine.

Jeśli szukacie interesujących miejsc podczas Waszej podróży do Toskanii, to zajrzyjcie do naszego bezpłatnego przewodnika internetowego po lokalnych terenach. A jeśli potrzebujecie kwatery, to w naszej ofercie mamy setki willi w Chianti, w tym dziesiątki w Gaiole in Chianti, idealne dla każdego, kto chce odwiedzić Riecine!

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się