Jak wegetarianin i weganin ma przetrwać we Włoszech

piątek, 30 stycznia 2015

Porady i wskazówki dla wegetarian i wegan jak przetrwać we Włoszech


Wyslany przez Ruth Anne (30/01/2015)

Włochy to Mekka podróżników kulinarnych, jednakże dla turystów, którzy są wegetarianami lub weganami, albo przestrzegają jakiejkolwiek innej restrykcyjnej diety, znalezienie miejsca, w którym można zjeść smaczny posiłek może być trudne, szczególnie jeśli nie mówicie po włosku. Powszechnie uważa się, że Włosi są skonsternowani koncepcją wegetarianizmu lub weganizmu i chociaż
zmienia się to powoli, to poniższe wskazówki mogą Wam ułatwić nieco sprawę.

Przydatne zwroty
Jeśli chcecie komuś powiedzieć, że jesteście wegetarianami to mężczyzna powinien powiedzieć: “sono vegetariano” a kobieta: “sono vegetariana”. Dla wegan mężczyzna powie: “sono un vegano” a kobieta: “sona una vegana”. Jeśli chcecie zapytać kelnera czy restauracja serwuje dania wegetariańskie to powiedzcie: “Avete un piatto vegetariano?” I w końcu, ważny zwrot gdy wybieracie spośród tych wszystkich rodzajów włoskich makaronów: “Non mangio le uova” co oznacza “nie jadam jajek”.

Ukryte zagrożenia
Guanciale to popularny składnik często wykorzystywany w sosach pomidorowych do makaronu. Może się wydawać niegroźny, ale tak na prawdę to przetworzone policzki wieprzowe, wiec definitywnie trzeba na to zwrócić uwagę! Sardela to kolejny ukryty składnik często występujący w sosach, wiec na liście składników zwróćcie uwagę na “acciuga” lub “alici”. W końcu, pancetta, czyli boczek, jest często używana aby nadać smaku różnym zupom, które na pierwszy rzut oka wydają się bezpieczne, dlatego sprawdźcie na liście składników, a w razie wątpliwości najlepiej zapytać.

Porady dla alergików pokarmowych
Jeśli cierpicie na nietolerancje laktozy, to mamy dobrą wiadomość: we Włoszech sos carbonara jest zazwyczaj robiony na bazie oleju z oliwek a nie ze śmietany. Włosi oferują wiele tradycyjnie wytwarzanych serów, które mają o wiele niższą zawartość laktozy niż te z supermarketów, a im ser bardziej dojrzały tym mniej zawiera laktozy. Dla osób na diecie bezglutenowej może wydawać się, że Włochy to koszmar z tymi wszystkimi makaronami i pysznym pieczywem, ale ziemniaczane gnocchi może Was uratować przed jedzeniem wyłącznie sałaty. Chociaż niektóre gnocci zawierają mąkę, to nie jest to regułą, wystarczy zapytać.

Bezpieczny wybór
Bruschetta al pomodoro – to kromka chleba natarta oliwą i czosnkiem obłożona pomidorami: mało prawdopodobne, aby to proste i przepyszne danie zawierało ukryte mięso lub produkt pochodzenia zwierzęcego.

Pizza marinara – to pizza z sosem pomidorowym bez sera. Może się to wydawać dziwne i nudne połączenie, ale warto zapamiętać nazwę tej skromnej pizzy. Oczywiście dla wegetarian oferta dostępnych rodzajów pizzy jest bardzo duża.

Sałaty – we Włoszech nadmiar szerokiej gamy dostępnych świeżych warzyw sprawia, że sałata nie musi być ostateczną opcją. Za sprawą wspaniałych składników oraz świeżych sosów na bazie oliwy i octu Włochy to raj dla miłośników sałat.

Jeśli szukacie bazy dla swoich podróży kulinarnych po Włoszech, czemu by nie przejrzeć naszej oferty willi w Toskanii i sprawdzić czy nie możemy zaserwować Wam idealnego miejsca na wakacje z dala od domu.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się