7 Cudów Toskanii: Światowe Dziedzictwo UNESCO

piątek, 20 marca 2015

7 Cudów Toskanii: Światowe Dziedzictwo UNESCO

 
Wyslany przez Virginie (20/03/2015)
 
W Toskanii znajduje się 7 miejsc wyszczególnionych na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, które dumnie reprezentują bogatą sztukę, kulturę i historię tego region. Każdy, kto wybiera się do Toskanii powinien zobaczyć chociażby jedno z tych miejsc- albo, czemu by nie spróbować zobaczyć wszystkich siedmiu?

Historyczne centrum Sieny

W Sienie przepięknie zachował się średniowieczny charakter miasta, co sprawia, że warto zwiedzić je całe. Historyczne centrum zostało wybrane miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku ze względu na niezwykle dobrze zachowane przykłady gotyckich projektów oraz budowli, które ukazują rozwój zarówno włoskiej jak i europejskiej sztuki i architektury.

Centrum obejmuje kilka słynnych budowli, a w szczególności centralny plac Piazza Del Campo. Dwa razy w roku odbywają się tam słynne wyścigi koni zwane Palio. Te niebezpieczne i szybkie wyścigi sięgają swoją tradycją średniowiecza i przyciągają tłumy nie tylko z całej Europy. Jednakże wyścigi to tylko cześć atrakcji- różnorodność dostępnego jedzenia, win i widowiskowość czynią to wydarzenie bardzo popularnym.

Piazza Del Duomo, Piza (Plac katedry w Pizie)

Na tym trawiastym i otoczonym murem placu znajdują się cztery zabytkowe budowle powstałe pomiędzy XI a XIV wiekiem, które warto zobaczyć: katedra, baptysterium, nekropola oraz oczywiście główna atrakcja, czyli Krzywa Wieża. Krótko po rozpoczęciu budowy fundamenty Krzywej Wieży zaczęły osiadać na niestabilnym podłożu, a z powodu ciągłych wojen i politycznego niepokoju, które przerywały prace budowlane wieżę budowano prawie 200 lat i w trzech fazach.

Plac katedralny należy do Kościoła Katolickiego i chociaż uważany jest za miejsce święte, to jednocześnie przyciąga wszystkich miłośników średniowiecznej sztuki i architektury. Istotne znaczenie historyczne tego miejsca oraz spuścizna włoskiej sztuki monumentalnej przyczyniły się do wpisania go na Listę UNESCO w 1987 roku.

Historyczne centrum Florencji

Florencja została oznaczona jako miejsce Światowego Dziedzictwa w 1982 roku ze względu na swoją bogatą historię artystyczną i kulturalną. Jej przepiękne budowle są domem dla dosłownie tysięcy bezcennych skarbów renesansu, w tym prac Michała Anioła, Botticellego oraz Leonarda Da Vinci. Katedry, pałace i muzea – wszystkie te budowle są w bliskiej odległości od siebie, co sprawia, że Florencja to wprost wymarzone miejsce dla każdego, kto chce poznać trochę historii i poczuć tę kulturę. Nie da się zobaczyć całej Florencji w jeden dzień, dlatego wielu turystów postanawia wynająć willę we Florencji lub okolicach, aby mieć czas na przyjrzenie się każdemu ze skarbów tego miasta.

Wille i ogrody Medyceuszy

Dwa ogrody i dwanaście willi rozsianych po całej Toskanii łącznie mają swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa, a znalazły się tam niedawno, bo dopiero w 2013 roku. Znalazły się tam nie tylko ze względu na hołd, jakim darzy się rodzinę Medyceuszy w uznaniu za ich patronat i wkład w rozwój włoskiej sztuki i kultury, ale także ze względu na świetny przykład innowacyjności w budowie luksusowych domów. Wille te nie były takie jak wiejskie posiadłości bogatych florentczyków, nie były nawet mocne pod względem militarnym- te luksusowe toskańskie wille były budowane w harmonii z naturalnym pięknem otoczenia oraz zaprojektowane pod względem wygody i estetyki.

Historyczne centrum Pienzy 

W 1459 roku Papież Pius II postanowił zachęcić do przebudowy Pienzy, miasta, w którym się urodził, co również sfinansował. W wyniku tego, miasto to jest przykładem pierwszego całkowicie zaplanowanego „miasta idealnego” i właśnie to honorowe miejsce w historii planowania urbanistycznego przyczyniło się do wpisania centrum Pienzy na Listę UNSCO w 1996 roku. Plac centralny- ‘Piazzo Pio II’ – otoczony jest przez szereg prześlicznych historycznych budowli w tym Pałac Borgiów i katedrę. Piękno i luksus renesansu widoczny jest w każdej strukturze, a ponieważ znajduje się tam wiele idealnych przykładów zarówno z zakresu architektury jak i sztuki, to łatwo można to zaobserwować i na pewno warto zobaczyć.

Dolina Val d'Orcia 

Ta część Toskanii to wspaniały przykład historycznego krajobrazu rolniczego, który jest starannie pielęgnowany aby był zarówno funkcjonalny jak i estetyczny - zgodnie z ideałami renesansu. Dolina znajduje się na południowy wschód od Sieny i była wielokrotnie „malowana” i doceniana przez artystów w epoce renesansu, wywodzących się z tak zwanej “szkoły sieneńskiej”. Sprawiło to, że Dolina była bardzo ważnym miejscem dla artystów. Delikatne wzgórza w dużej części nie naznaczone rozwojem cywilizacyjnym są ciągle miejscem dla dużych gospodarstw wiejskich i małych wsi, co daje dzisiejszym artystom i fotografom możliwość uchwycenia tej samej scenerii, jaka kiedyś inspirowała wspaniałych artystów renesansu.

Historyczne centrum San Gimignano 

San Gimignano to miasto o dużym znaczeniu historycznym, ponieważ zachowały się tam idealne przykłady różnorodnych średniowiecznych struktur miejskich takich jak: liczne place, małe domy, pałace i fontanny. Wszystko to można znaleźć na relatywnie malej przestrzeni. Znajdowało się tam ponad 70 imponujących „domów z wieżami” zbudowanych przez rządzące rodziny. Domy te były symbolem dominacji i władzy. Chociaż zaledwie 14 przetrwało do dziś, to patrząc na nie, łatwo można odczuć politykę feudalną średniowiecza, co sprawiło, że uznano to miejsce na tyle ważne, iż wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa w 1990 roku.

San Gimignano to również miejsce bogate w sztukę. Można tam znaleźć wyjątkowe i wspaniałe przykłady, chociażby takie jak freski przedstawiające św. Sebastiana i św. Augustyna namalowane przez Benozzo Gozzoli w XV wieku.

Niewiele miejsc może się poszczycić tak dużą liczbą pozycji na Liście Światowego Dziedzictwa, a Toskania może! Wiec jeśli szukacie miejsca na wakacje, na których będziecie mogli dużo zwiedzać i dowiedzieć się czegoś interesującego, to zapraszamy do przejrzenia naszych toskańskich willi na wynajem, które mogą być idealną bazą dla kulturalnych odkryć.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się