Niezapomniane Święta Wielkanocne w Toskanii

piątek, 13 marca 2015

Niezapomniane Święta Wielkanocne w Toskanii

Wyslany przez  Dympna Docherty (13/03/2015)

Toskania to idealny cel podroży w okresie Wielkanocy, ponieważ obchodom tych świąt towarzyszą liczne, barwne tradycje. We Włoszech obchody trwają pięć dni- zaczynają się w Wielki Czwartek i trwają aż do Poniedziałku Wielkanocnego. Warto więc zaplanować podróż tak aby objęła ona te wszystkie dni. Poniżej polecamy Wam niektóre z najciekawszych wydarzeń.

Wielki Czwartek
Według tradycji w czwartek przed Wielkanocą we włoskich kościołach bardzo misternie dekoruje się ołtarze różnorodnymi kwiatami w celu złożenia hołdu Jezusowi podczas całego czasu Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Dlatego to idealny czas na zwiedzanie licznych budowli religijnych, a turyści są zawsze mile widziani w kościołach.
Kościoły, które szczególnie warte są zwiedzenia to: Kościół Santa Croce (św. Krzyża) we Florencji - jest to największa świątynia franciszkańska na świecie; a także Kościół Santa Maria Novella również we Florencji, w którym wśród wielu innych wybitnych artystów znajdują się prace Botticielliego oraz Duccio.

Wielki Piątek
W Wielki Piątek wielu mieszkańców Włoch ubranych w historyczne kostiumy wychodzi na ulice tworząc procesje, które chodzą po mieście nosząc statuy Jezusa i Maryi Dziewicy. Te lokalne procesje na pewno warto zobaczyć, jednakże prawdziwą atrakcją podczas całego okresu wielkanocnego w Toskanii jest coroczne misterium Męki Pańskiej odgrywane w mieście Grassina, niedaleko Florencji.
Setki mieszkańców bierze udział w inscenizacjach odtwarzając różne historie z Nowego Testamentu, kończąc wysłaniem Jezusa na ukrzyżowanie. Mieszkańcy miasta Grassina sami przygotowują stroje, malują tła i nagrywają muzykę, co sprawia, że jest to ważne wydarzenie w życiu całej społeczności. Misterium rozpoczyna się procesją ludzi przebranych za starożytnych Galilejczyków i Rzymian, którzy przemierzają ulice miasta, podczas gdy sceny z życia Jezusa odgrywa się na niedalekim wzgórzu.
Ten lokalny rytuał ma swoje miejsce już od ponad 300 lat i jest to niezapomniane wydarzenie, w którym warto wziąć udział niezależnie czy jest się wierzącym czy nie.

Wielka Sobota
Jest to zazwyczaj spokojny dzień, który Włosi spędzają na przygotowaniach wielkanocnych. Wielu ludzi właśnie tego dnia przygotowuje tradycyjne potrawy wielkanocne, co w Toskanii oznacza pieczenie całej nogi jagnięcej; do tego podaje się również sezonowe warzywa, takie jak bób czy karczochy, które reprezentują nadchodzącą wiosnę.
Późnym wieczorem większość Włochów bierze udział w długiej i szczegółowej mszy świętej rezurekcyjnej, która kończy się o północy wraz z biciem dzwonów dla uczczenia Zmartwychwstania Pańskiego.

Niedziela Wielkanocna
Tradycyjnie w Niedzielę Wielkanocną we Florencji odbywa się tzw. Scoppio del Carro, co oznacza dosłownie „wybuch wozu”. Ceremonia ta sięga aż około 400 lat wstecz i wiąże się z przygotowaniem i ozdobieniem wozu, który jest napakowany fajerwerkami. Wóz zaprzężony w woły ozdobione girlandami kwiatów i wiosennych ziół, jedzie przez miasto od Porta al Prato do Piazza del Duomo. Wóz ten, wysokością sięga trzeciego pietra i używany jest już od setek lat, jedzie w towarzystwie dużego tłumu żołnierzy, muzyków i lokalnych mieszkańców poprzebieranych w tradycyjne stroje.
Następnie zatrzymuje się przed Katedrą Santa Maria del Fiore skąd wystrzelona jest raca w kształcie gołębia, która uderza w wóz odpalając fajerwerki. Według tradycji duży wybuch jest zwiastunem szczęśliwego roku i obfitych zbiorów.

 

Poniedziałek Wielkanocny
Lany Poniedziałek we Włoszech nazywany jest Pasquetta, czyli dosłownie „Wielkanocką” i jest to święto ku czci Jezusa Zmartwychwstałego. Włosi spędzają ten dzień z rodziną. Często wyjeżdżają poza miasto na wspólny piknik. Jednakże, Pasquetta to także dzień, w którym na terenie całego kraju organizuje się jarmarki, na których sprzedawane są różnorodne przysmaki, ubrania oraz produkty domowej roboty i rękodzieło.

W Sienie organizowany jest duży targ, na którym sprzedawane są głownie produkty spożywcze, wyroby skórzane, ceramiczne oraz zabawki i książki. Natomiast w starożytnym mieście Lukka odbywa się ogromny targ antyków. Ci, którzy szukają czegoś mniejszego i spokojniejszego, powinni wybrać się do, Greve in Chianti gdzie ma miejsce skromy jarmark antyków, a na straganach w miasteczku Fiesole, z którego rozciągają się widoki na Florencję, można kupić lokalne produkty spożywcze, wino oraz rękodzieło.

 

Jeśli planujecie pobyt w Toskanii w okresie wielkanocnym, to sprawdźcie naszą szeroką ofertę willi we Florencji, Sienie oraz w całym regionie. Aby dowiedzieć się więcej po prostu przejrzyjcie dostępne wille na naszej stronie lub zadzwońcie: (+48) 530 504 008.

 

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się