Florencja śladami Dantego

piątek, 3 kwietnia 2015

Florencja śladami Dantego

Wyslany przez Virginie (03/04/2015)

Durante degli Alighieri, znany po prostu jako Dante, to jeden z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych średniowiecznych poetów, którego literackie dziedzictwo jest do dziś cenione i odczuwane na całym świecie. Często nazywa się go „ojcem języka włoskiego”, ponieważ sukces Dantego przyczynił się do ustanowienia dialektu toskańskiego, którym posługiwał się poeta, jako dominującej formy języka włoskiego w mowie i piśmie, z której utworzył się obecny język włoski.

Chociaż z powodu działań politycznych, cześć swojego dorosłego życia spędził na wygnaniu ze swojej ukochanej Florencji, miasto to odznaczyło się bardzo w najsłynniejszych pracach poety, miedzy innymi w słynnej Divina Commedia, czyli „Boskiej komedii”. W swoich pracach Dante często odnosił się do ludzi i miejsc znanych mu właśnie z Florencji, co czyni to miasto idealnym miejscem dla miłośników tego słynnego „il Poeta”. Poniżej znajdziecie kilka z najciekawszych miejsc wartych zwiedzenia:   

Casa di Dante (Dom Dantego)
Rodzina Dantego posiadała kilka domów we Florencji, a Casa di Dante to jeden z nich. Chociaż nie ma żadnych niezbitych dowodów na to, że Dante kiedykolwiek żył w domu, który nosi jego imię, jest to teraz miejsce, w którym znajduje się muzeum dedykowane poecie. Począwszy od druków „Boskiej komedii”, poprzez portrety słynnego poety do innych eksponatów i informacji o jego życiu we Florencji i poza nią. W Casa di Dante znajduje się ogrom pamiątek po poecie, także prawdziwi wielbiciele Dantego nie mogą pominąć tego miejsca.

Sasso di Dante (Kamień Dantego)
Znajdujący się na Piazza Duomo, w samym sercu Florencji, kamień Dantego był jednym z ulubionych miejsc poety w mieście. Mawia się, że Dante kiedyś siadał w tym miejscu na kamieniu i pisał, inspirując się przepiękną otaczającą go architekturą. Chociaż samego kamienia już nie ma, to znajduje się tam płyta pamiątkowa oznaczająca to miejsce, gdzie można stanąć i napawać się tym inspirującym widokiem. Na placu znajduje się również Duomo, czyli Katedra Santa Maria del Fiore, która jest czwartym największym kościołem w Europie.

Chiesa di Santa Margherita de' Cerchi
To maleńki kościół w centrum Florencji, który kojarzony jest ze słynnym poetą, dlatego często nazywany jest Kościołem Dantego. Legenda głosi, że właśnie tam w wieku dziewięciu lat Dante po raz pierwszy zobaczył swoją pierwszą wielką miłość i muzę, Beatrycze Portinari. Prawdopodobnie właśnie tam miedzy rokiem 1285 a 1290 odbył się ślub Dantego z Gemmą Donati. Dzięki spuściźnie Dantego kościół ten jest obecnie ulubionym miejscem zakochanych, którzy często piszą listy do Beatrycze, które następnie pozostawiają przy jej grobowcu, gdzie według legendy spoczywa jej ciało.

Jeśli szukacie willi we Florencji, z której będziecie wyruszać na zwiedzanie tego pięknego miasta, to mamy całkiem spory wybór. Aby dowiedzieć się więcej przejrzyjcie naszą ofertę, lub po prostu napiszcie do nas email.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się