Giuseppe Poggi – człowiek, który przebudował Florencję

piątek, 10 kwietnia 2015

Giuseppe Poggi – człowiek, który przebudował Florencję


Wyslany przez Mikolaj (10/04/2015)

W 2015 roku mija 150 lat odkąd król Wiktor Emanuel II ogłosił Florencję stolicą nowego Zjednoczonego Królestwa Włoch. Chociaż Florencja była stolicą przez zaledwie sześć lat (później przeniesiona do Rzymu), w okresie tym zdążyło zajść wiele istotnych zmian w całym mieście. Niektóre z najbardziej radykalnych i trwałych zmian nastąpiły w architekturze miasta, a przyczyniły się do tego projekty jednego człowieka– Giuseppe Poggi.

Kim był Giuseppe Poggi?
Poggi to rdzenny florentczyk urodzony w 1811 roku. W momencie, gdy Florencja stała się nową stolicą Włoch, był on już doświadczonym architektem. W tym czasie, Florencja w głównej mierze była miastem wciąż o charakterze średniowiecznym, a Poggi szybko znalazł popyt na swoje usługi, które miały na celu przebudowę i modernizację nowej stolicy.

To właśnie Poggi wziął odpowiedzialność za zburzenie murów okalających miasto zastępując je uliczkami i licznymi otwartymi placami, w tym Piazza Beccaria oraz Piazza della Libertà. Zaprojektował przepiękną promenadę Viale dei Colli, która ciągnie się od Bramy Rzymskiej do Placu Michała Anioła, a turyści mogą z niej korzystać po dziś dzień. Wyższe sfery często korzystały z usług Poggiego, który projektował lub odnawiał różne miejsca, budynki i ogrody w mieście, co znacząco wpłynęło na jego udział w kreowaniu wyglądu miasta.
Poggi zmarł w 1901 roku, ale jego dziedzictwo żyje w architekturze dzisiejszej Florencji.

Chcielibyście dowiedzieć się więcej?
Aż do 6 czerwca 2015 roku, w narodowym archiwum niedaleko Piazza Cesare Beccaria prezentowana jest wystawa pt. „Stolica i jej architekt”, skupiająca się na pracach Poggiego oraz Jego wpływu na wygląd miasta. Wystawiane są dokumenty, pierwsze szkice oraz dużo innych eksponatów, dając wgląd w cały proces tego wielkiego projektu renowacyjnego. Piazza Cesare Beccaria to jeden z projektów Poggiego, dlatego to idealne miejsce, gdzie można dowiedzieć się więcej o fantastycznej architekturze Florencji. Dla każdego, kto interesuje się historią tego miasta, to wspaniała okazja, której nie można przegapić.

Mamy sporą ofertę willi we Florencji i okolicach, wiec jeśli planujecie odwiedzić to historyczne miasto chętnie pomożemy znaleźć idealną kwaterę, która spełni Wasze wymagania. Skontaktujcie się z nami jeśli makie jakiekolwiek pytania, lub potrzebujecie pomocy w organizacji Waszej podróży.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się