Nie przegapcie willi i ogrodów Medyceuszy

piątek, 26 czerwca 2015

Nie przegapcie willi i ogrodów Medyceuszy


Wyslany przez Virginie (26/06/2015)
 
Przez wiele lat, począwszy od XIV wieku aż do XVIII, historia Toskanii była silnie związana z dziejami rodu Medyceuszy. Od stosunkowo skromnych początków, ród przez wieki rósł w siłę żeby w końcu stać się rodem Wielkich Książąt regionu Toskania. Dzisiaj w regionie tym można znaleźć sporo pamiątek po wpływowych Medyceuszach, w tym znane na całym świecie wille i ogrody.

Kim byli Medyceusze?
Rodzina Medyceuszy, pochodząca z rejonu Mugello w północnej Toskanii, była dobrze znana we Florencji już pod koniec 1300 roku. Dzięki bliskim więziom z innymi wpływowymi rodami oraz zaradności w sferze finansowej Medyceusze urośli do rangi najpotężniejszego rodu w mieście. Założony przez nich Bank Medyceuszy stał się największym bankiem w Europie, co dało im rozgłos międzynarodowy.
Jako, że zdominowali politykę miast przez wieki, ród ten w końcu zaczął dziedziczyć władzę we Florencji gdy miasto przekształcono z republiki w księstwo. Następnie, po zdobyciu Sieny-  czyli odwiecznego rywala, Medyceusze przekształcili cały region w Wielkie Księstwo Toskanii pod własną kontrolą. Ród nieustannie dominował w Toskanii aż do polowy XVIII wieku, gdy z powodu braku męskich potomków i bankructwa ród popadł w niełaskę.

Miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Medyceusze byli wielkimi patronami sztuki, w tym architektury, a ich wpływ jest silnie naznaczony w wielu budowlach i dziełach sztuki pochodzących z tamtych czasów. Najbardziej trwałą i widoczną do dziś spuścizną Medyceuszy są noszące imię rodu wille i ogrody rozsiane po całej Toskanii.
W uznaniu za historyczne znaczenie, wille i ogrody Medyceuszy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku. Wille były wiejskimi pałacami rodu i miały służyć za miejsca odpoczynku dla członków rodziny i ich popleczników. Jednocześnie były one ważnymi ośrodkami rolnymi dla otaczających pól i gospodarstw.
Najwcześniejsze wille rodu to Willa del Trebbio w rejonie Mugello, z której wywodzili się Medyceusze oraz Willa Medyceuszy w Cafaggiolo. Te wczesne wille to tak na prawdę ufortyfikowane posiadłości wiejskie, które dostarczały dobrej pozycji, z której Medyceusze mogli kontrolować lokalne ziemie. Późniejsze pałace są wspaniałymi przykładami architektury renesansu, na przykład Willa di Pratolino, a także sztuki neoklasycznej tak jak Willa del Poggio Imperiale.
Wiele z tych posiadłości ma przepiękne ogrody, takie jak w Willi di Castello, które zostały zaprojektowane przez słynnego manierystę Niccolò Tribolo.
Dzisiaj wiele willi i ogrodów Medyceuszy zostało przekształconych w muzea oraz inne instytucje, a cześć z nich to prywatne posesje. Niektóre są regularnie otwarte dla publiczności, a inne otwierane na specjalne okazje. Na prawdę warto je zobaczyć.

Mamy szeroka ofertę luksusowych domów w Toskanii do wynajęcia, które będą stanowić idealną bazę wypadową w tym przepięknym i historycznym regionie. Jeśli potrzebujecie więcej informacji na temat okolicy i tego, co warto zobaczyć, przejrzyjcie nasz konfigurowalny przewodnik

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się