Odkryjcie starożytną historię Toskanii

piątek, 12 czerwca 2015

Odkryjcie starożytną historię Toskanii


Wyslany przez Sonia (12/06/2015)

Historia Włoch jest długa i fascynująca, dlatego wśród turystów interesujących się przeszłością jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na świecie. Toskania zawsze odgrywała ważną rolę w tej historii, szczególnie, że starożytny lud Etrusków pochodził właśnie z tego regionu, a miał on ogromny wpływ na wczesną cywilizację rzymską. Dzisiaj w całej Toskanii znajduje się wiele interesujących miejsc historycznych, do których warto się wybrać. Poniżej podajemy kilka naszych ulubionych:

Fiesole
Miasteczko położone na wzgórzu, tuz za Florencją w kierunku północno-wschodnim. Powszechnie uważa się, że osada istniała w tym miejscu już w VIII lub nawet IX w p.n.e.. Fiesole zostało podbite przez Rzymian w II w p.n.e., prawdopodobnie ze względu na swoje położenie na szczycie wzgórza. Jednocześnie będąc powyżej otaczających bagien stanowiło mocną pozycję strategiczną.
Turyści mogą zwiedzać ruiny rzymskich łaźni oraz teatru, a także pozostałości po masywnym starożytnym murze, który miał chronić osadę. W Fiesole znajdują się dwa muzea, które miłośnicy historii na pewno będą chcieli zobaczyć. W muzeum miejskim, można zobaczyć wiele eksponatów z czasów rzymskich i wcześniejszych. Drugie muzeum to Antiquariam Costantini, posiadające dużą kolekcję starożytnej greckiej i etruskiej ceramiki.

Volterra
Nazywana Velathri przez starożytnych Etrusków a Volaterrae przez Rzymian, to dzisiaj Volterra, czyli gmina znajdująca się około godziny jazdy z Florencji w kierunku południowo-zachodnim. Dowody wskazują na ciągłe zamieszkiwanie tego miejsca już od VIII w p.n.e.. Volterra była częścią zarówno Republiki Rzymskiej jak i Imperium Rzymskiego. Było to ważne miasto, które silnie rywalizowało z niedaleko położoną Florencją.
Volterra prawdopodobnie słynie najbardziej ze swojego starożytnego teatru rzymskiego. Wydobyty w 1950 roku przez Enrico Fiumi, jest jednym z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich we Włoszech. Zbudowany na zlecenie rzymskich konsulów Aulo Caecina Severo oraz Gaio Caecina Largo, teatr ten jest osadzony na naturalnym zboczu z siedzeniami dla widowni na schodach, typowych dla rzymskich teatrów.

Chiusi
45 minut na południowy wschód od Sieny, w miejscu gdzie kiedyś znajdowało się starożytne miasto Kluzjum (Clusium) znajduje się dziś Chiusi. Kiedyś jedno z najważniejszych miast w tym regionie. Kluzjum odegrało ważną role w historii Etrusków i wczesnej historii Rzymu. Warto wiedzieć, że to właśnie król Kluzjum, Porsenna poszedł na wojnę z Rzymem, gdy zdetronizowano Tarkwiniusza Pysznego, zanim ostatecznie ustanowiono pokojowe stosunki w nowo powstałej republice.
Prawdopodobnie dla turystów najbardziej interesująca cześć miasta Chiusi znajduje się pod ziemią.  Powstałe pomiędzy VI a V w p.n.e. katakumby, również znane jako Labirynt Porsenny, to sieć tuneli pod miastem. Uważa się, że tunele kiedyś należały do grobowca króla Porsenny, później zostały wykorzystane do drenażu miasta.  Katakumby można zwiedzać. Organizowane są regularne wycieczki z przewodnikiem, które dają poczucie, jakby czas cofnął się o tysiące lat.
Jeśli szukacie miejsca, w którym moglibyście się zatrzymać podczas zwiedzania Toskanii, przejrzyjcie nasze wille we Florencji, Sienie i całym regionie.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się