W razie nagłego wypadku

piątek, 5 czerwca 2015

Co zrobić w przypadku nagłej potrzeby opieki medycznej na wakacjach


Wyslany przez  Dympna Dochery (05/06/2015)
 
Na toskańskich wakacjach czas powinien być wypełniony beztroskim odpoczynkiem i pławieniem się w atmosferze i kulturze tego regionu. Może się jednak zdarzyć, że ktoś z wczasowiczów poczuje się źle lub będzie wymagał opieki medycznej, dlatego zebraliśmy dla Was kilka użytecznych informacji.

Drobne urazy
Skaleczenia, siniaki, ukąszenia owadów czy wysypki zwykle nie wymagają wizyty we włoskim szpitalu. Można po prostu wybrać się do najbliższej Farmacia, czyli apteki. Znajdziecie je w większości gmin i w miastach. Zazwyczaj oznaczone są widocznym, podświetlonym, zielonym znakiem w kształcie znaku plus. Apteki wyposażone są w szeroką gamę artykułów pierwszej pomocy oraz leki bez recepty. W Toskanii żyją jadowite żmije, dlatego w przypadku ukąszenia, należy udać się do najbliższej apteki gdzie można dostać surowicę.

Apteki często otwarte są dłużej niż inne sklepy, a pomocny personel chętnie doradzi w przypadku różnych dolegliwości. Jednakże, jeśli nie znacie włoskiego to czasami trudno się porozumieć.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Mieszkańcy Polski, którzy planują wyjazd do Toskanii powinni złożyć wniosek o bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta uprawnia odwiedzających Włochy i inne państwa europejskie do tańszych lub bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w sektorze publicznym, wiec karta może się bardzo przydać jeśli będziecie potrzebować opieki medycznej. Aby otrzymać taką kartę należy złożyć wniosek we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Karta nie zastępuje ubezpieczenia podróżnego, wiec upewnijcie się, że wykupiliście takie na cały okres Waszego pobytu.

W razie nagłego wypadku
Jeśli będziecie potrzebowali opieki medycznej w czasie Waszego pobytu w Toskanii, to należy się zgłosić do szpitala SSN lub Guardia Medica. To w tych placówkach można skorzystać z EKUZ. Guardia Medica to ośrodek zdrowia, w którym można uzyskać pierwszą pomoc po godzinach pracy innych placówek.

Dobrze jest, aby w nagłych przypadkach znać poniższe numery:

·         112 – ten numer funkcjonuje w większości europejskich państw, powinno się z niego korzystać tylko w przypadku zagrożenia życia. Numer ten należy wybrać aby wezwać pogotowie, straż pożarną czy policję.

·         118 – ambulans (Emergenza Sanitaria)

·         113 – policja (Carabineri)

·         170 – międzynarodowy operator (w j. angielskim) (Informazione Internatzionali)

W sytuacji, gdy zajdzie potrzeba wykonania telefonu alarmowego, najprawdopodobniej będziecie musieli podać swoje imię oraz numer telefonu, krótki opis sytuacji, swoją lokalizację oraz wszelkie punkty odniesienia, które będą przydatne żeby udzielić Wam pomocy.

Jeśli obawiacie się, że może wystąpić bariera językowa między Wami a personelem medycznym, to najlepiej podszkolić się przed wyjazdem we frazach medycznych i zwrotach najczęściej używanych.
(Brytyjski NHS poleca tę stronę .)

My, zespół To Toskania, mamy nadzieję, że będziecie mieć udane wakacje bez konieczności wizyt szpitalnych.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się