Odwiedź Lukkę

piątek, 28 sierpnia 2015

Odwiedź Lukkę

Wyslany przez  Dympna Docherty (28/08/2015)

Zwiedzając Toskanię, łatwo przegapić Lukkę, a tymczasem to niewielkie, ukryte na północy regionu miasto ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza szukającym miejsc położonych z dala od turystycznego szlaku.

Dlaczego warto wybrać Lukkę
Lukka jest położona około 20 km na północny wschód od Pizy. Historia miasta sięga czasów starożytnego Rzymu, co wciąż widać w układzie ulic. W samym sercu miasta leży plac Piazza dell’Anfiteatro, zajmujący miejsce, w którym kiedyś usytuowany był rzymski amfiteatr, którego śladów nadal można się dopatrzeć.

Do Lukki łatwo dojechać środkami transportu publicznego z Florencji i Pizy, dzięki czemu miasto możemy odwiedzić nawet jeśli nie mamy samochodu. Na wybrzeże, w tym na słynne plaże regionu Versilia, można stąd dojechać w pół godziny. W Lukce urodził się słynny włoski kompozytor Giacomo Puccini. Co roku w pobliskim Torre del Lago odbywa się festiwal na jego cześć.

Co warto zobaczyć
Podobnie jak wiele innych toskańskich miast, Lukka w okresie Odrodzenia przeszła olbrzymią transformację. Jedna z najbardziej widocznych i nietypowych pamiątek po tym okresie to mury miejskie, które kiedyś chroniły miasto. W przeciwieństwie do innych pobliskich miast, mury w Lukce nigdy nie zostały zburzone. Do tej pory są zupełnie nietknięte i oddzielają stare miasto od nowszych dzielnic. Obecnie mury miejskie tworzą obsadzoną drzewami promenadę wokół starego miasta. Spacer nią to świetny sposób na zwiedzanie.

W Lukce jest również mnóstwo innych zabytków architektury. Torre Guinigi to 40-m wieża z wiszącym ogrodem na szczycie, w którym rośnie stary dąb. Na szczyt wieży, stanowiącej znakomity punkt widokowy, można wyjść. Jeden z najbardziej imponujących budynków to Pałac Książęcy (Palazzo Ducale). Pochodzący z XIV wieku pałac został zburzony w 1370 roku przez mieszkańców Lukki, odbudowany w 1410 roku przez Paolo Guinigi i odnowiony w 1578 roku przez architekta i rzeźbiarza, Bartolomeo Ammannati.  Duomo di San Martino (Katedra Św. Marcina) to siedziba arcybiskupa Lukki. Jej najstarsze elementy pochodzą z 1063 roku. Katedra słynie z labiryntu wykutego w portyku oraz z tzw. Świętego Oblicza: drewnianej rzeźby ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, podobno wyrzeźbionej przez Nikodema, który żył w czasach Jezusa.

Mamy olbrzymi wybór willi w Lukce i zawsze chętnie radzimy gościom, jak najlepiej wykorzystać czas podczas pobytu.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się