Pecorino

piątek, 30 października 2015

Pecorino - prawdziwie toskański ser

Wyslany przez  Dympna (30/10/2015)

Toskania, podobnie jak reszta Włoch, słynie z dużego wyboru znakomitych produktów spożywczych. Turyści zwykle bardzo chętnie kosztują lokalnych potraw, ale od czego zacząć, gdy wybór jest tak duży? Ser to stały element toskańskiej diety. Miejscowi doprowadzili sztukę jego produkcji do perfekcji. Najmocniej związany z Toskanią ser to chyba pecorino, więc chcemy napisać o nim więcej.

Co to jest pecorino?
Pecorino to twardy ser z mleka owczego. Istnieją cztery główne jego rodzaje. Wszystkie mają status produktu chronionego, z chronioną nazwą pochodzenia. Oznacza to, że nazwą pecorino można określać tylko ser robiony w określonych miejscach we Włoszech. Ser jest robiony tą samą metodą od tysięcy lat. Na co dzień jedli go już rzymscy legioniści, wspominają o nim też pisarze antyczni, na przykład Pliniusz Starszy. To znaczy, że jedząc kawałek pecorino smakujemy kawałka włoskiej historii.

Romano czy Toscano?
Najpopularniejszy rodzaj pecorino to Pecorino Romano. Jeden z oficjalnych regionów jego produkcji to prowincja Grosseto w Toskanii. Jest też miejscowa odmiana zwana Pecorino Toscano, która jest bardzo popularna w tym regionie. Pecorino Romano jest zwykle twardszy i bardziej słony, a Toscano ma bardziej maślaną konsystencję i bardziej orzechowy smak. Jednak smak zależy też od producenta, więc jedyne rozsądne wyjście to kosztować tylu odmian ile się da!


Jak jeść Pecorino?
Ponieważ Pecorino to twardy ser, łatwo go utrzeć czy pokroić. Często jest używany zamiast parmezanu do makaronu lub sałatek. Bywa tez podawany na zakończenie posiłku, z figami, gruszkami i orzechami włoskimi, często skropiony miodem. Odmiana Toscano jest czasami używana do deserów, ze względu na mniej słony smak.

Gdzie kupić Pecorino?
Niemal w każdym sklepie spożywczym i na każdym rynku Toskanii w sprzedaży będzie przynajmniej jeden rodzaj pecorino, ale warto też, jeśli to możliwe, udać się bezpośrednio do producenta. Corzano e Paterno to gospodarstwo rolne produkujące pecorino, położone w połowie drogi między Florencją a Sieną. Oferuje także zwiedzanie zaplecza i degustację sera.


Wielu pracowników firmy To-Toskania mieszka na stałe w Toskanii, dzięki czemu świetnie się orientujemy, co najlepsze w tym cudownym regionie. Zawsze chętnie radzimy naszym klientom co zrobić, zobaczyć i zjeść, więc po wybraniu idealnej toskańskiej willi wakacyjnej bez wahania skontaktujcie się z nami w razie wątpliwości odnośnie pozostałych elementów urlopu. 

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się