Najpiękniejsze freski Florencji

piątek, 11 grudnia 2015

Najpiękniejsze freski Florencji

Wyslany przez Sonia (11/12/2015)

Florencja to naprawdę efektowne miasto o bogatej, różnorodnej historii i kulturze. Słynie między innymi ze wspaniałych dzieł sztuki, wśród których za kluczowy punkt programu zwykle uważa się niezwykłe freski. W licznych udostępnionych do zwiedzania budynkach miejskich są ich dosłownie setki, ale spośród nich kilka wyróżnia się do tego stopnia, że naprawdę trzeba je zobaczyć.

Kaplica Trzech Króli (Capella dei Magi)
Ściany wchodzącej w skład Pałacu Medyceuszy Kaplicy Trzech Króli są niemal w całości pokryte freskami autorstwa renesansowego mistrza Benozzo Gozzoliego. Tematyka wszystkich malowideł jest związana z narodzinami Jezusa w Betlejem.
Na trzech głównych freskach przedstawiony jest pochód trzech króli w drodze do Betlejem na powitanie nowonarodzonego Jezusa. Uważa się, że trzej królowie zostali namalowani na podstawie podobizn członków rodziny Medyceuszy, którzy byli właścicielami pałacu i fundatorami fresków. W apsydzie są dalsze mniejsze freski przedstawiające różnych świętych i aniołów, a także trzy pionowe freski przedstawiające pasterzy witających Jezusa.

Kościół Santa Maria Novella
Kościół Santa Maria Novella to pierwsza wielka bazylika zbudowana we Florencji. Znajdujące się w niej freski to wspaniały przykład sztuki gotyckiej i wczesnego renesansu. W Kaplicy Filippo Strozziego znajdują się namalowane w 1502 roku przez Filippino Lippiego postacie apostołów Filipa i Jakuba. W kaplicy są też freski przedstawiające Jana Ewangelistę, Adama, Noego, Jakuba i Abrahama.
W kaplicy Cappella Strozzi di Mantova znajdują się freski zainspirowane „Boską Komedią” Dantego, a w kaplicy Della Pura niezwykły XIV-wieczny fresk „Madonna z dzieciątkiem i Św. Katarzyna”.

Florencka katedra (Il Duomo di Firenze)
Katedra, której pełna nazwa brzmi Cattedrale di Santa Maria del Fiore (czyli Katedra Matki Bożej Kwietnej), to jeden z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych kościołów we Florencji. Najbardziej znany element architektoniczny katedry to stanowiąca uwieńczenie budynku kopuła o szerokości 45 m. Wewnętrzne ściany kopuły są pokryte niezwykle efektownymi freskami.
Praca nad nimi, pod nadzorem Giorgio Vasariego i Federico Zuccariego, trwała 11 lat, od 1568 do 1579 roku. Olbrzymie, mające 3 600 m2 malowidło przedstawia scenę Sądu Ostatecznego. Vasari zmarł w 1574 roku, a zatem nie zdążył zobaczyć ostatecznego dzieła, które zostało ukończone przez Zuccariego ze współpracownikami. Freski zostały odrestaurowane w 1995 roku. Obecnie to wspaniałe dzieło sztuki podziwiają setki tysięcy turystów rocznie.

To-Toskania ma olbrzymi wybór willi we Florencji. Każda z naszych willi to idealny punkt wypadowy do zwiedzania tego pięknego, zabytkowego miasta. 

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się