Inspirująca Italia: filmy nakręcone w Toskanii

piątek, 27 marca 2015

Inspirująca Italia: filmy nakręcone w Toskanii


Wyslany przez Sonia (27/03/2015)


W historii światowego kina jest wiele filmowych perełek przedstawiających toskańską kulturę i ukazujących przepiękne toskańskie krajobrazy. Mogą one być inspiracją dla tych, którzy chcieliby przeżyć własne przygody w tym regionie. Dlatego poniżej wybraliśmy dla Was trzy z najlepszych i najbardziej popularnych filmów nakręconych w Toskanii.

La Vita è Bella (Życie jest piękne) reżyseria: Robert Benigni
Ten współczesny klasyk Benigniego ukazuje piękno życia pomimo okrucieństwa, które nas otacza. Chociaż film opowiada o prześladowaniach Żydów w czasie II wojny światowej, to twórcom udało się skupić uwagę na najpiękniejszych momentach w życiu, takich jak dzieciństwo czy zakochanie się. W filmie poznajemy Guido Orefice, który próbuje ukryć przed swoim synem prawdziwe okrucieństwo życia w obozie koncentracyjnym i jednocześnie żywi nadzieję powrotu do swojej ukochanej żony Dory.
Akcja pierwszej połowy filmu osadzona jest w przepięknym Arezzo, gdzie żyją Guido i Dora. Wspaniale ukazane jest życie codzienne, a w tle przepiękna architektura miasta. Chociaż nie zalecamy odtwarzania przejażdżki rowerowej, to możecie poprosić Marię, żeby rzuciła klucze tuż przy Piazza Grande, lub po prostu zrobić kilka świetnych zdjęć w tym miejscu.

007 Quantum of Solace, reżyseria:  Marc Forster
W pierwszej scenie tego filmu o Jamesie Bondzie widzimy agenta 007 jadącego przez Włochy w kierunku Sieny. Po dramatycznym pościgu przez kamieniołom, Bond dociera do Sieny, gdzie natychmiast zaczyna się pościg. Najpierw zatłoczonymi ulicami miasta, gdzie akurat odbywa się najsłynniejsze wydarzenie tego miasta: Palio, a następnie po dachach domów. Chociaż akcja jest szybka, udało się producentom uchwycić piękno tego miasta, co jest fantastycznym wstępem do tego dobrego kina akcji.

Jeżeli wybieracie się do Sieny, to wdrapywanie się na dachy nie jest wskazane, ale możecie obejrzeć tę wspaniałą panoramę miasta z wieży Torre del Mangia.

Księżyc w nowiu, reżyseria: Chris Weitz
Miłośnicy serii powieści fantastycznych Stephanie Meyer wiedzą jak duże znaczenie miały Włochy w fabule romantycznej sagi o wampirach. Akcja filmu osadzona jest w Volterze. Jest to prawdziwe miasto w Toskanii, które warto zwiedzić, lecz tak na prawdę sceny kręcono w miejscowości Montepulciano. W tej włoskiej scenerii widzimy Belle biegnącą, aby uratować Edwarda, wampira, który chce się ujawnić i tym samym zginąć w czasie Volturi (sabatu wampirów). W tej dramatycznej scenie, widzowie mogą zobaczyć to przepiękne miasto położone na wzgórzach.

Nawet jeśli nie jesteście fanami wampirów, to Montepulciano na prawdę warto zwiedzić, choćby ze względu na przepiękną architekturę. Przejdźcie się po mieście, a następne odpocznijcie w lokalnej kawiarni czy barze i spróbujcie znanego na całym świecie lokalnego wina.

Jeśli jeszcze nie zarezerwowaliście kwatery na swoje włoskie podróże śladami produkcji filmowych, to zapraszamy do przejrzenia naszej szerokiej oferty willi w Toskanii.
Czytaj więcej

7 Cudów Toskanii: Światowe Dziedzictwo UNESCO

piątek, 20 marca 2015

7 Cudów Toskanii: Światowe Dziedzictwo UNESCO

 
Wyslany przez Virginie (20/03/2015)
 
W Toskanii znajduje się 7 miejsc wyszczególnionych na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, które dumnie reprezentują bogatą sztukę, kulturę i historię tego region. Każdy, kto wybiera się do Toskanii powinien zobaczyć chociażby jedno z tych miejsc- albo, czemu by nie spróbować zobaczyć wszystkich siedmiu?

Historyczne centrum Sieny

W Sienie przepięknie zachował się średniowieczny charakter miasta, co sprawia, że warto zwiedzić je całe. Historyczne centrum zostało wybrane miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku ze względu na niezwykle dobrze zachowane przykłady gotyckich projektów oraz budowli, które ukazują rozwój zarówno włoskiej jak i europejskiej sztuki i architektury.

Centrum obejmuje kilka słynnych budowli, a w szczególności centralny plac Piazza Del Campo. Dwa razy w roku odbywają się tam słynne wyścigi koni zwane Palio. Te niebezpieczne i szybkie wyścigi sięgają swoją tradycją średniowiecza i przyciągają tłumy nie tylko z całej Europy. Jednakże wyścigi to tylko cześć atrakcji- różnorodność dostępnego jedzenia, win i widowiskowość czynią to wydarzenie bardzo popularnym.

Piazza Del Duomo, Piza (Plac katedry w Pizie)

Na tym trawiastym i otoczonym murem placu znajdują się cztery zabytkowe budowle powstałe pomiędzy XI a XIV wiekiem, które warto zobaczyć: katedra, baptysterium, nekropola oraz oczywiście główna atrakcja, czyli Krzywa Wieża. Krótko po rozpoczęciu budowy fundamenty Krzywej Wieży zaczęły osiadać na niestabilnym podłożu, a z powodu ciągłych wojen i politycznego niepokoju, które przerywały prace budowlane wieżę budowano prawie 200 lat i w trzech fazach.

Plac katedralny należy do Kościoła Katolickiego i chociaż uważany jest za miejsce święte, to jednocześnie przyciąga wszystkich miłośników średniowiecznej sztuki i architektury. Istotne znaczenie historyczne tego miejsca oraz spuścizna włoskiej sztuki monumentalnej przyczyniły się do wpisania go na Listę UNESCO w 1987 roku.

Historyczne centrum Florencji

Florencja została oznaczona jako miejsce Światowego Dziedzictwa w 1982 roku ze względu na swoją bogatą historię artystyczną i kulturalną. Jej przepiękne budowle są domem dla dosłownie tysięcy bezcennych skarbów renesansu, w tym prac Michała Anioła, Botticellego oraz Leonarda Da Vinci. Katedry, pałace i muzea – wszystkie te budowle są w bliskiej odległości od siebie, co sprawia, że Florencja to wprost wymarzone miejsce dla każdego, kto chce poznać trochę historii i poczuć tę kulturę. Nie da się zobaczyć całej Florencji w jeden dzień, dlatego wielu turystów postanawia wynająć willę we Florencji lub okolicach, aby mieć czas na przyjrzenie się każdemu ze skarbów tego miasta.

Wille i ogrody Medyceuszy

Dwa ogrody i dwanaście willi rozsianych po całej Toskanii łącznie mają swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa, a znalazły się tam niedawno, bo dopiero w 2013 roku. Znalazły się tam nie tylko ze względu na hołd, jakim darzy się rodzinę Medyceuszy w uznaniu za ich patronat i wkład w rozwój włoskiej sztuki i kultury, ale także ze względu na świetny przykład innowacyjności w budowie luksusowych domów. Wille te nie były takie jak wiejskie posiadłości bogatych florentczyków, nie były nawet mocne pod względem militarnym- te luksusowe toskańskie wille były budowane w harmonii z naturalnym pięknem otoczenia oraz zaprojektowane pod względem wygody i estetyki.

Historyczne centrum Pienzy 

W 1459 roku Papież Pius II postanowił zachęcić do przebudowy Pienzy, miasta, w którym się urodził, co również sfinansował. W wyniku tego, miasto to jest przykładem pierwszego całkowicie zaplanowanego „miasta idealnego” i właśnie to honorowe miejsce w historii planowania urbanistycznego przyczyniło się do wpisania centrum Pienzy na Listę UNSCO w 1996 roku. Plac centralny- ‘Piazzo Pio II’ – otoczony jest przez szereg prześlicznych historycznych budowli w tym Pałac Borgiów i katedrę. Piękno i luksus renesansu widoczny jest w każdej strukturze, a ponieważ znajduje się tam wiele idealnych przykładów zarówno z zakresu architektury jak i sztuki, to łatwo można to zaobserwować i na pewno warto zobaczyć.

Dolina Val d'Orcia 

Ta część Toskanii to wspaniały przykład historycznego krajobrazu rolniczego, który jest starannie pielęgnowany aby był zarówno funkcjonalny jak i estetyczny - zgodnie z ideałami renesansu. Dolina znajduje się na południowy wschód od Sieny i była wielokrotnie „malowana” i doceniana przez artystów w epoce renesansu, wywodzących się z tak zwanej “szkoły sieneńskiej”. Sprawiło to, że Dolina była bardzo ważnym miejscem dla artystów. Delikatne wzgórza w dużej części nie naznaczone rozwojem cywilizacyjnym są ciągle miejscem dla dużych gospodarstw wiejskich i małych wsi, co daje dzisiejszym artystom i fotografom możliwość uchwycenia tej samej scenerii, jaka kiedyś inspirowała wspaniałych artystów renesansu.

Historyczne centrum San Gimignano 

San Gimignano to miasto o dużym znaczeniu historycznym, ponieważ zachowały się tam idealne przykłady różnorodnych średniowiecznych struktur miejskich takich jak: liczne place, małe domy, pałace i fontanny. Wszystko to można znaleźć na relatywnie malej przestrzeni. Znajdowało się tam ponad 70 imponujących „domów z wieżami” zbudowanych przez rządzące rodziny. Domy te były symbolem dominacji i władzy. Chociaż zaledwie 14 przetrwało do dziś, to patrząc na nie, łatwo można odczuć politykę feudalną średniowiecza, co sprawiło, że uznano to miejsce na tyle ważne, iż wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa w 1990 roku.

San Gimignano to również miejsce bogate w sztukę. Można tam znaleźć wyjątkowe i wspaniałe przykłady, chociażby takie jak freski przedstawiające św. Sebastiana i św. Augustyna namalowane przez Benozzo Gozzoli w XV wieku.

Niewiele miejsc może się poszczycić tak dużą liczbą pozycji na Liście Światowego Dziedzictwa, a Toskania może! Wiec jeśli szukacie miejsca na wakacje, na których będziecie mogli dużo zwiedzać i dowiedzieć się czegoś interesującego, to zapraszamy do przejrzenia naszych toskańskich willi na wynajem, które mogą być idealną bazą dla kulturalnych odkryć.
Czytaj więcej

Niezapomniane Święta Wielkanocne w Toskanii

piątek, 13 marca 2015

Niezapomniane Święta Wielkanocne w Toskanii

Wyslany przez  Dympna Docherty (13/03/2015)

Toskania to idealny cel podroży w okresie Wielkanocy, ponieważ obchodom tych świąt towarzyszą liczne, barwne tradycje. We Włoszech obchody trwają pięć dni- zaczynają się w Wielki Czwartek i trwają aż do Poniedziałku Wielkanocnego. Warto więc zaplanować podróż tak aby objęła ona te wszystkie dni. Poniżej polecamy Wam niektóre z najciekawszych wydarzeń.

Wielki Czwartek
Według tradycji w czwartek przed Wielkanocą we włoskich kościołach bardzo misternie dekoruje się ołtarze różnorodnymi kwiatami w celu złożenia hołdu Jezusowi podczas całego czasu Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Dlatego to idealny czas na zwiedzanie licznych budowli religijnych, a turyści są zawsze mile widziani w kościołach.
Kościoły, które szczególnie warte są zwiedzenia to: Kościół Santa Croce (św. Krzyża) we Florencji - jest to największa świątynia franciszkańska na świecie; a także Kościół Santa Maria Novella również we Florencji, w którym wśród wielu innych wybitnych artystów znajdują się prace Botticielliego oraz Duccio.

Wielki Piątek
W Wielki Piątek wielu mieszkańców Włoch ubranych w historyczne kostiumy wychodzi na ulice tworząc procesje, które chodzą po mieście nosząc statuy Jezusa i Maryi Dziewicy. Te lokalne procesje na pewno warto zobaczyć, jednakże prawdziwą atrakcją podczas całego okresu wielkanocnego w Toskanii jest coroczne misterium Męki Pańskiej odgrywane w mieście Grassina, niedaleko Florencji.
Setki mieszkańców bierze udział w inscenizacjach odtwarzając różne historie z Nowego Testamentu, kończąc wysłaniem Jezusa na ukrzyżowanie. Mieszkańcy miasta Grassina sami przygotowują stroje, malują tła i nagrywają muzykę, co sprawia, że jest to ważne wydarzenie w życiu całej społeczności. Misterium rozpoczyna się procesją ludzi przebranych za starożytnych Galilejczyków i Rzymian, którzy przemierzają ulice miasta, podczas gdy sceny z życia Jezusa odgrywa się na niedalekim wzgórzu.
Ten lokalny rytuał ma swoje miejsce już od ponad 300 lat i jest to niezapomniane wydarzenie, w którym warto wziąć udział niezależnie czy jest się wierzącym czy nie.

Wielka Sobota
Jest to zazwyczaj spokojny dzień, który Włosi spędzają na przygotowaniach wielkanocnych. Wielu ludzi właśnie tego dnia przygotowuje tradycyjne potrawy wielkanocne, co w Toskanii oznacza pieczenie całej nogi jagnięcej; do tego podaje się również sezonowe warzywa, takie jak bób czy karczochy, które reprezentują nadchodzącą wiosnę.
Późnym wieczorem większość Włochów bierze udział w długiej i szczegółowej mszy świętej rezurekcyjnej, która kończy się o północy wraz z biciem dzwonów dla uczczenia Zmartwychwstania Pańskiego.

Niedziela Wielkanocna
Tradycyjnie w Niedzielę Wielkanocną we Florencji odbywa się tzw. Scoppio del Carro, co oznacza dosłownie „wybuch wozu”. Ceremonia ta sięga aż około 400 lat wstecz i wiąże się z przygotowaniem i ozdobieniem wozu, który jest napakowany fajerwerkami. Wóz zaprzężony w woły ozdobione girlandami kwiatów i wiosennych ziół, jedzie przez miasto od Porta al Prato do Piazza del Duomo. Wóz ten, wysokością sięga trzeciego pietra i używany jest już od setek lat, jedzie w towarzystwie dużego tłumu żołnierzy, muzyków i lokalnych mieszkańców poprzebieranych w tradycyjne stroje.
Następnie zatrzymuje się przed Katedrą Santa Maria del Fiore skąd wystrzelona jest raca w kształcie gołębia, która uderza w wóz odpalając fajerwerki. Według tradycji duży wybuch jest zwiastunem szczęśliwego roku i obfitych zbiorów.

 

Poniedziałek Wielkanocny
Lany Poniedziałek we Włoszech nazywany jest Pasquetta, czyli dosłownie „Wielkanocką” i jest to święto ku czci Jezusa Zmartwychwstałego. Włosi spędzają ten dzień z rodziną. Często wyjeżdżają poza miasto na wspólny piknik. Jednakże, Pasquetta to także dzień, w którym na terenie całego kraju organizuje się jarmarki, na których sprzedawane są różnorodne przysmaki, ubrania oraz produkty domowej roboty i rękodzieło.

W Sienie organizowany jest duży targ, na którym sprzedawane są głownie produkty spożywcze, wyroby skórzane, ceramiczne oraz zabawki i książki. Natomiast w starożytnym mieście Lukka odbywa się ogromny targ antyków. Ci, którzy szukają czegoś mniejszego i spokojniejszego, powinni wybrać się do, Greve in Chianti gdzie ma miejsce skromy jarmark antyków, a na straganach w miasteczku Fiesole, z którego rozciągają się widoki na Florencję, można kupić lokalne produkty spożywcze, wino oraz rękodzieło.

 

Jeśli planujecie pobyt w Toskanii w okresie wielkanocnym, to sprawdźcie naszą szeroką ofertę willi we Florencji, Sienie oraz w całym regionie. Aby dowiedzieć się więcej po prostu przejrzyjcie dostępne wille na naszej stronie lub zadzwońcie: (+48) 530 504 008.

 
Czytaj więcej

5 najlepszych atrakcji rodzinnych w Toskanii

piątek, 6 marca 2015

5 najlepszych atrakcji rodzinnych w Toskanii


Wyslany przez  Dympna Docherty (06/03/2015)
Zwiedzanie średniowiecznych miast, jedzenie we wspaniałych restauracjach i degustacje win to tylko niektóre wśród wielu innych przyjemności wartych przeżycia na wakacjach w Toskanii. Jeśli zabieracie ze sobą dzieci, na pewno będziecie chcieli spędzić czas wspólnie w taki sposób, aby było interesująco dla całej rodziny. Zaokrągliliśmy liczbę atrakcji do pięciu pomysłów, które pokochacie tak samo jak Wasze dzieci i które zadowolą każdego.

Fabryka czekolady
Perugina Casa Del Cioccolato  to słynna fabryka czekolady w Perugii. Zorganizujcie wycieczkę, na której zobaczycie gdzie są wyrabiane niektóre z najsmaczniejszych włoskich czekolad, w tym słynne praliny zakochanych “Baci”, co dosłownie oznacza “pocałunki”. Możecie zwiedzić całą fabrykę i popróbować smakołyków na miejscu. Można również zabrać trochę łakoci ze sobą, żeby delektować się nimi w willi lub po powrocie z wakacji - jeśli zdołacie się im oprzeć na tyle długo!

Parki wodne
W Toskanii znajduje się kilka parków wodnych do wyboru, w zależności od regionu, w którym się zatrzymaliście. Niedaleko Livorno oraz Grosseto znajdują się duże aquaparki o nazwie ‘Acqua Village’ otwarte od czerwca do września. W zależności od miejsca Waszej podróży możecie również znaleźć mniejsze ośrodki. A jeśli Wasze dzieci uwielbiają zabawy w wodzie, to sprawdźcie nasze toskańskie wille na wynajem z dostępem do prywatnego lub wspólnego basenu, aby dzieci mogły się pluskać, gdy Wy odpoczywacie.

Zoo w Postoia (Giardino Zoologico di Pistoia)
Od wielkich kotów do małych jaszczurek, Zoo w Postoia posiada około 600 gatunków zwierząt, które można oglądać i dowiedzieć się o nich czegoś ciekawego. Niektóre bardziej przyjazne zwierzęta biorą udział w specjalnie przygotowanych interaktywnych pokazach, w czasie których można podejść i pogłaskać zwierzęta, co wraz z placami zabaw i malowaniem twarzy przyczyni się do udanego, choć wyczerpującego dnia dla najmłodszych.

Lody
Jeśli lubicie słodkości, to Wasza wizyta w Toskanii nie może obejść się bez skosztowania wyśmienitych lodów. A może nawet spróbujcie zrobić je sami w jednej z lodziarni lub fabryk, które znajdują się w całej Toskanii- my polecamy Antica Delizia. Jeśli nie macie ochoty na produkcję lodów to musicie je przynajmniej spróbować.

Muzeum rodzinne w Pałacu Vecchio
Zarezerwujcie wycieczkę z przewodnikiem po tym muzeum we Florencji, aby w zabawny i interaktywny sposób doświadczyć jak wyglądało życie Medyceuszy. To na pewno spodoba się dzieciom. W czasie zwiedzania dowiecie się o historii włoskiego renesansu i jednocześnie będziecie mieć okazję przebierać się w kostiumy (tak dorośli też!), posłuchać opowieści i wziąć udział w zajęciach plastycznych. Zajęcia są prowadzone dla różnych grup wiekowych, wiec każdy znajdzie coś dla siebie.

Po dniu pełnym wrażeń, będziecie potrzebować spokojnego miejsca, do którego chętnie wrócicie by poczuć się jak w domu. Rozważcie zatem wynajem jednej z naszych toskańskich willi jako bazy na Wasze wymarzone rodzinne wakacje.
Czytaj więcej
Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się