Pecorino

piątek, 30 października 2015

Pecorino - prawdziwie toskański ser

Wyslany przez  Dympna (30/10/2015)

Toskania, podobnie jak reszta Włoch, słynie z dużego wyboru znakomitych produktów spożywczych. Turyści zwykle bardzo chętnie kosztują lokalnych potraw, ale od czego zacząć, gdy wybór jest tak duży? Ser to stały element toskańskiej diety. Miejscowi doprowadzili sztukę jego produkcji do perfekcji. Najmocniej związany z Toskanią ser to chyba pecorino, więc chcemy napisać o nim więcej.

Co to jest pecorino?
Pecorino to twardy ser z mleka owczego. Istnieją cztery główne jego rodzaje. Wszystkie mają status produktu chronionego, z chronioną nazwą pochodzenia. Oznacza to, że nazwą pecorino można określać tylko ser robiony w określonych miejscach we Włoszech. Ser jest robiony tą samą metodą od tysięcy lat. Na co dzień jedli go już rzymscy legioniści, wspominają o nim też pisarze antyczni, na przykład Pliniusz Starszy. To znaczy, że jedząc kawałek pecorino smakujemy kawałka włoskiej historii.

Romano czy Toscano?
Najpopularniejszy rodzaj pecorino to Pecorino Romano. Jeden z oficjalnych regionów jego produkcji to prowincja Grosseto w Toskanii. Jest też miejscowa odmiana zwana Pecorino Toscano, która jest bardzo popularna w tym regionie. Pecorino Romano jest zwykle twardszy i bardziej słony, a Toscano ma bardziej maślaną konsystencję i bardziej orzechowy smak. Jednak smak zależy też od producenta, więc jedyne rozsądne wyjście to kosztować tylu odmian ile się da!


Jak jeść Pecorino?
Ponieważ Pecorino to twardy ser, łatwo go utrzeć czy pokroić. Często jest używany zamiast parmezanu do makaronu lub sałatek. Bywa tez podawany na zakończenie posiłku, z figami, gruszkami i orzechami włoskimi, często skropiony miodem. Odmiana Toscano jest czasami używana do deserów, ze względu na mniej słony smak.

Gdzie kupić Pecorino?
Niemal w każdym sklepie spożywczym i na każdym rynku Toskanii w sprzedaży będzie przynajmniej jeden rodzaj pecorino, ale warto też, jeśli to możliwe, udać się bezpośrednio do producenta. Corzano e Paterno to gospodarstwo rolne produkujące pecorino, położone w połowie drogi między Florencją a Sieną. Oferuje także zwiedzanie zaplecza i degustację sera.


Wielu pracowników firmy To-Toskania mieszka na stałe w Toskanii, dzięki czemu świetnie się orientujemy, co najlepsze w tym cudownym regionie. Zawsze chętnie radzimy naszym klientom co zrobić, zobaczyć i zjeść, więc po wybraniu idealnej toskańskiej willi wakacyjnej bez wahania skontaktujcie się z nami w razie wątpliwości odnośnie pozostałych elementów urlopu. 
Czytaj więcej

Wizyta w Pietrasanta

piątek, 23 października 2015

Wizyta w Pietrasanta

Wyslany przez Mikolaj (23/10/2015)

Podczas urlopu w Toskanii warto wziąć pod uwagę wizytę w Pietrasanta, gminie uważanej za centrum artystycznej kreatywności. Jest ona położona u stóp Alp Apuańskich, 3 km od wybrzeża, a 32 km na północ od Pizy. Łatwo do niej dojechać samochodem czy pociągiem, a ma wiele do zaoferowania.

Museo Dei Bozzetti
W Museo Dei Bozzetti można od początku do końca obejrzeć proces tworzenia. Są tu liczne przykłady opracowania i wykonywania rzeźb, co będzie interesujące i dla miłośników historii i teorii sztuki, i dla nowicjuszy. Muzeum mieści się w dawnym XVI-wiecznym klasztorze S. Agostino, jest czynne cały rok, a wstęp jest bezpłatny.
Na terenie muzeum jest też park pełen współczesnych rzeźb artystów z całego świata. Pokazują one jak bardzo rzeźba zmieniła się i rozwinęła od czasów Michała Anioła.

Piazza Duomo
Jest to plac, przy którym stoi katedra miejska, a także kilka kawiarenek, w których można coś przekąsić czy odpocząć przy kawie. Warto odwiedzić kościół S. Agostino - jest inspirujący i ma piękne witraże, marmurową ambonę i freski.
Na placu często odbywają się wystawy rzeźby współczesnej, a podczas wizyty na pewno zobaczymy unikalne dzieła sztuki.

Marina di Pietrasanta
Jedyne 3 km od Pietrasanta jest złota piaszczysta plaża. Swym pięknem zasłużyła sobie na pozycję wśród najpiękniejszych plaży włoskich. Stanowi idealne miejsce na popołudnie zabawy na słońcu. Można wejść na prywatną plażę, ale wtedy trzeba zapłacić za przyjemność korzystania z leżaków, restauracji i innych usług.


To-Toskania oferuje wiele indywidualnie wybranych luksusowych toskańskichwilli dla osób szukających niepowtarzalnych przeżyć we Włoszech. Zajrzyj na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz wille idealne jako miejsce wypoczynku lub baza wypadowa do zwiedzania Toskanii.
Czytaj więcej

Degustacja trufli w Toskanii

piątek, 2 października 2015

Degustacja trufli w Toskanii

image source: aromaweb.it
Wyslany przez Virginie (02/10/2015)

Trufle to jeden z najdroższych produktów świata. Ich cena wynosi od setek po tysiące złotych za kilogram. Przez smakoszy są często uznawane za jeden z największych rarytasów kulinarnych. Toskania to jeden z najbogatszych w trufle regionów świata, więc jeśli planujecie urlop w tej części Włoch, warto podczas niego znaleźć czas na ich degustację. Poniżej przedstawiamy przewodnik po truflach dla początkujących.

Co to są trufle?
Trufle to rodzaj grzyba zwykle rosnącego wśród korzeni drzew. W przeszłości hodowla trufli na farmach nie udawała się, dlatego jedynym sposobem na ich zdobycie była wycieczka do lasu do miejsc, gdzie rosły naturalnie. W ostatnich latach zaczęto odnosić pewne sukcesy w masowej produkcji trufli, ale są to dopiero początki, a wielu uważa, że naturalnie zebrane trufle są o wiele lepsze od wyhodowanych sztucznie.

Rodzaje trufli
Na rynku jest kilka różnych rodzajów trufli. Dwa najpospolitsze to białe i czarne. Obydwa te rodzaje spotyka się w Toskanii. Białe trufle są zwykle droższe. Rekordową cenę zapłacił za nie biznesman Stanley Ho, który w 2007 roku kupił 1,5-kg okaz za 165 000 funtów. Czarne trufle natomiast są stosunkowo tanie, ale nawet one kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złoty za kilogram.

Gdzie ich szukać?
Na szczęście smak trufli jest tak mocny, że nawet maleńka ilość zupełnie zmienia całą potrawę, dlatego w wielu toskańskich restauracjach można się nimi delektować bez konieczności zaciągnięcia dużego kredytu. Radzimy, żeby nie szukać surowych trufli do samodzielnego gotowania, tylko znaleźć restaurację z szefem kuchni, który umie właściwie wykorzystać ten cenny produkt. Najlepsze trufle w Toskanii znajduje się wśród wzgórz otaczających miasto San Miniato niedaleko Pizy. Wiele miejscowych jadłodajni ma w menu potrawy z tych fantastycznych grzybów.
Nasz zespół z przyjemnością pomoże wam znaleźć idealne miejsce na urlop, podczas którego można delektować się do syta włoskimi przysmakami. Mamy wille w Pizie, Florencji, Sienie i innych częściach regionu.
Czytaj więcej
Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się