5 dań, których musisz spróbować w Toskanii

piątek, 22 stycznia 2016

5 dań, których musisz spróbować w Toskanii


Wyslany przez  Dympna (22/01/2016)


Włochy są znane z dobrego jedzenia. Pierwsze skojarzenie to pizza i pasta, ale włoska kuchnia ma o wiele więcej do zaoferowania. Można się o tym przekonać odwiedzając różne regiony Italii, Toskania nie jest tu wyjątkiem. Jej mieszkańcy są dumni ze swojej kulinarnej tradycji.

Toskańskie dania bazują na świeżych, lokalnych składnikach, menu zależy od tego, co jest o danej porze roku dostępne, co można znaleźć na targu. Tutejsza kuchnia jest prosta, ale pełna smaku. Dania są zdrowe i sycące, zawsze podaje się do nich chleb. Ten typowy, toskański, nie jest solony, co Polakom może się wydawać dziwne. Jeśli jednak polejemy go oliwą, okazuje się, że ma to sens.

Toskania ma długą kulinarną tradycję, jej cechą charakterystyczną jest prostota. Ciężkie sosy, nadmiar przypraw – tego tutaj nie znajdziemy. Jeśli wybieracie się wkrótce do Toskanii, oto lista tradycyjnych potraw, które warto spróbować.

1. Panzanella
Panzanellę znajdziecie w większości toskańskich restauracji. Składniki to suchy chleb,  pomidory, ogórki, czerwona cebula, ocet winny, bazylia, sól i dużo oliwy. Włosi nie lubią wyrzucać chleba, więc znajdują dla niego wiele zastosowań. Ta lekka, świeża sałatka to świetne danie na lunch albo niewielką kolację. 

2. Pappa al pomodoro
Jest to bardzo gęsta zupa, w klasycznej wersji przygotowywana z pomidorów, chleba, bazylii i oliwy, ale w różnych regionach Toskanii można trafić na wariacje na jej temat. Mimo że jest zupą, jest bardzo sycąca, może spokojnie zastąpić lunch. Działa rozgrzewająco, jest doskonała na chłodne dni.


3. Bistecca Fiorentina
… czyli stek florencki. Królewskie danie, którego każdy mięsożerca odwiedzający Toskanię powinien spróbować. Jest to ogromny, gruby kawałek wołowiny, tzw. t-bone, ważący ponad kilogram, dlatego najczęściej zamawia się go dla 2-3 osób. Mięso pochodzi z lokalnej odmiany krów zwanej Chianina, dumy toskańskich rzeźników. Miejscowi szefowie kuchni krzywią się, gdy ktoś prosi o wersję dobrze wysmażoną, ich zdaniem najlepszy jest krwisty, podany w towarzystwie sałaty i grillowanych warzyw. Nigdy nie dodają do niego sosów, ani nie marynują go wcześniej. Fiorentinę można znaleźć w wielu toskańskich restauracjach, ale warto wcześniej sprawdzić, gdzie w okolicy przyrządzają ją najlepiej. Takich  dań nie jada się codziennie. Cena dania zależy od wagi wybranego kawałka, za 100g płaci się zazwyczaj 4-5 €. Nie można zapomnieć o towarzystwie dobrego chianti.

4. Pappardelle alla lepre
Podczas wakacji w Toskanii koniecznie trzeba spróbować świeżego, ręcznie wyrabianego makaronu. Papardelle to szerokie, długie wstążki do których najczęściej dodaje się mięsne sosy. Jeśli poprosimy o sos boloński, nikt nie będzie wiedział o co chodzi. Mięsny sos z pomidorami nazywają ragu, ale warto spróbować czegoś ciekawszego, na przykład pappardelle alla cinghiale (mięso z dzika), alla anatra (z kaczki) albo alla lepre (z zająca).

5. Cacciucco
Cacciucco to tradycyjna gęsta zupa rybna serwowana w nadmorskiej części Toskanii. Kiedyś była przyrządzana przez rybaków i ich rodziny z tego, czego nie udało się sprzedać z połowu. Obecnie jest przygotowywana z co najmniej 5 gatunków ryb, dodaje się także owoce morza, pomidory, czosnek, szałwię i wino. 

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się