Toskańska jazda obowiązkowa

piątek, 8 stycznia 2016

Toskańska jazda obowiązkowaWyslany przez Virginie (08/01/2016)

Wielką zaletą Toskanii jest jej różnorodność – od miast pełnych średniowiecznych i renesansowych zabytków, przez pocztówkowe krajobrazy Chianti, po zachwycające wybrzeże. Od tego bogactwa można dostać zawrotu głowy.

Jest wiele znanych miast i wiele oczywistych atrakcji, które są polecane przez wszystkie przewodniki. Ale można też nieco zboczyć z utartego szlaku i spróbować czegoś innego.

Oto garść naszych propozycji:

Wybierz się na wycieczkę do winnic w Chianti
Być w Toskanii i nie spróbować tutejszych win? Jeśli chcesz skosztować słynnych na całym świecie toskańskich win, najlepiej odwiedź osobiście miejsca, gdzie powstają i poznaj ludzi, którzy je tworzą. Możesz wybrać się na zorganizowaną wycieczkę, ale lepiej kup mapę z zaznaczonymi winnicami i zaplanuj ją sam, przy okazji podziwiając malownicze krajobrazy.

Zobacz krzywą wieżę w Pizie
To jedna z rzeczy, które wypada mieć w życiu „odhaczone”. Widok na Campo dei Miracoli (pole cudów), gdzie stoją katedra, baptysterium i krzywa wieża jest zachwycający, ale poza tym wizyta w Pizie, zwłaszcza w sezonie i w ciągu dnia, to męczące doświadczenie. Wszędzie otaczają nas tłumy pstrykających selfie, a do tego jesteśmy nagabywani przez natrętnych sprzedawców. Z Campo dei Miracoli warto przejść się w stronę rzeki i tam zjeść jedne z lepszych lodów Toskanii w wygrywającej w wielu konkursach lodziarni De' Coltelli.

Lody we Florencji
Skoro już mowa o lodach, ich miłośnicy znajdą wiele ciekawych adresów w centrum Florencji. Godne polecenia są zwłaszcza Cioccogelateria Venchi tuż obok Piazza del Mercato Nuovo, Gelateria La Carraia, Perche No (co oznacza „czemu nie?”), Gelateria dei Neri oraz Marco Ottaviano Il Gelato Gourmet.

Kąpiele w źródłach termalnych
Szukajcie miejscowości ze słowem „terme” lub „bagni” w nazwie – tam znajdziecie źródła termalne. Są rozsiane po całej Toskanii, mieszkając w Chianti warto wybrać się do eleganckich SPA w Rapolano Terme lub Bagno Vignoni, mieszkając w okolicach Lukki i Pizy można się wybrać do Montecatini Terme lub Bagni di Lucca. Na miłośników kąpieli na łonie natury czekają gorące, dzikie źródła, np. w Bagni San Filippo, Bagni di Petriolo lub Terme di Saturnia. Wpiszcie te nazwy do wyszukiwarki, zobaczcie, jak tam pięknie!


Siena i jej katedra
Koniecznie należy zobaczyć Sienę, w której czas się zatrzymał przed kilkuset laty. Plan minimum to Piazza del Campo oraz Duomo (katedra), gdzie można podziwiać wyjątkowe mozaiki na podłodze. A potem można pójść za sugestią Zbigniewa Herberta, który tak proponował zwiedzać Sienę: pierwsze godziny w nowym mieście należy poświecić na łażenie według zasady prosto, potem trzecia na lewo, znów prosto i trzecia w prawo.

Odwiedź średniowieczne miasteczka
Wybierz się na wycieczkę do małych, średniowiecznych miasteczek rozrzuconych na wzgórzach Toskanii. San Gimignano, „średniowieczny manhattan” z kilkunastoma wieżami to oczywistość, oprócz tego warto zajrzeć do wyglądającego jak korona Monteriggioni i sąsiedniej wioski Abbadia Isola z klasztorem o tysiącletniej historii oraz do zamku w Radicofani z widokami zapierającymi dech w piersiach.

Przejedź się rowerem wokół Lukki
Lukka to miasto rowerów, a otaczające ją mury miejskie tworzą idealną trasę wycieczkową o długości ponad 4 km. Warto tam zostać na wieczór, bo w Lukce kwitnie życie nocne. Najbardziej malowniczy punkt miasta to dawny amfiteatr rzymski obudowany obecnie kamienicami.

Zwiedzaj Florencję na Segwayu
To coś dla miłośników dużych zabawek, ale też dobry sposób na szybkie przemieszczanie się po historycznym centrum Florencji. Przewodnicy zadbają o to, by zobaczyć najważniejsze miejsca w mieście.

Zatrzymaj się w San Gimignano
Podróżując po Toskanii zatrzymaj się na kilka godzin w San Gimignano. Słynny „średniowieczny Manhattan” najlepiej zwiedzać rano lub wieczorem, kiedy nie jest tak oblegany i kiedy temperatury są znośniejsze. Oczywiście trzeba spróbować tutejszych wspaniałych lodów w Gelateria Dondoli na głównym placu.

Wybierz się na kulinarny spacer
W Toskanii historia i kulinaria się przeplatają, dlatego zwiedzanie największych zabytków w połączeniu z poznawaniem lokalnej kuchni to rzecz jak najbardziej właściwa. Podczas przystanków można spróbować serów, wędlin, oliw i oczywiście wina.  Spacery organizuje m.in. Consorzio Agrario di Siena.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się