300-lecie utworzenia regionu winiarskiego Chianti

piątek, 11 marca 2016Wyslany przez Mikolaj (11/03/2016)

Jeśli potrzebujecie dodatkowej zachęty, aby odwiedzić w tym roku Toskanię, to okazją jest hucznie obchodzone 300-lecie utworzenia regionu winiarskiego Chianti. Odbędzie się kilkadziesiąt specjalnych imprez, a te, które na stałe goszczą w kalendarzu, uzyskają dodatkową oprawę.
Historia
300 lat temu, w 1716 r., Wielki Książe Kosma III Medyceusz wyznaczył granice położonych pomiędzy Florencją a Siena regionów winiarskich Chianti, Pomino, Carmignano i Vald'Arno di Sopra. Powołał również organizację, której zadaniem było kontrolowanie jakości produkowanego wina oraz przeciwdziałanie licznym już wtedy oszustwom i fałszerstwom.
W archiwach zamku Brolio znajdują się dwa dokumenty z których wynika, że Toskania była pierwszym regionem w Europie, gdzie powstały apelacje pochodzenia geograficznego z precyzyjnymi regulacjami dotyczącymi produkcji, sprzedaży i obrotu winem. Na stronie internetowej Castello di Brolio opisano, że pierwszym dokumentem, datowanym na 7 lipca 1716 r. był edykt Wielkiego Księcia Toskanii tworzący konsorcja winiarskie. Data ta jest uwidoczniona na aktualnym logo Consortium Vino Chianti Classico. Drugi dokument, datowany na 25 września 1716, powoływał do życia takie konsorcja dla każdego z czterech wyżej wymienionych regionów i w szczegółowy sposób określał standardy sprzedaży win, wprowadzając rejestr winnic i wybranych parcel, nadzór nad produkcją, limity sprzedaży, procedury przeciwdziałające fałszowaniu wina.
W 1872 roku baron Bettino Ricasoli, właściciel zamku Brolio, drugi premier właśnie co zjednoczonych Włoch, określił, że wino Chianti powinno być tworzone jako mieszanka typowych lokalnych szczepów winogron – sangiovese, canaiolo i malvasia. Od tego czasu przez dziesiątki lat typowe chianti powstawało właśnie z tych odmian winogron.
W 1924 roku, w związku z koniecznością określenia na nowo granic poszczególnych obszarów produkcji, w celu ochrony wina chianti i miejsca jego powstawania, utworzono konsorcjum Chianti, które jako swój symbol wykorzystało czarnego koguta, dawny emblemat Ligi Chianti, który został uwieczniony na fresku Giorgio Vasariego na sklepieniu w Salone  dei Cinquecento we Florenckim Palazzo Vecchio. Niedługo później, w 1932 r. dodano przyrostek Classico, aby odróżnić dawny region winiarski od rozszerzonego, zwanego jedynie Chianti. W 1984 r. region Chianti uzyskał najwyższą włoską klasyfikację win DOCG (Denominazione d’Origine Controllata e Garantita). W 1996 r. Chianti Classico stało się odrębnym regionem o statusie DOCG, a od 2010 r. obie apelacje – Chianti i Chianti Classico zostały ostatecznie rozdzielone. W 2013 r. członkowie Consorzio zgodzili się na dokonanie zmian w zakresie dopuszczalnych sposobów powstawania wina, powstała także dodatkowa, najwyższa klasyfikacja nazywana „gran selezione” dla najlepszych win w najlepszych rocznikach. Kategoria win Chianti Classico Riserva się zdewaluowała, gdyż wystarczyła decyzja winiarza, aby wino leżakowało dłużej w beczce i już mogło ono uzyskać ten status i być drożej sprzedawane. Z tego względu największe nazwiska regionu - Giovanni Manetti z Fontodi, Marco Pallanti z Castello di Ama rodzina Mazzei z Fonterutoli optowały za stworzeniem nowej kategorii. Decyzję tę ogłoszono z wielką pompą w lutym 2014 r. we wspomnianej wyżej Salone dei Cinquecento we florenckim Palazzo Vecchio.

WYDARZENIA
Przez cały rok odbywać się będą różne festiwale. Polecamy 4 i 5 czerwca wybrać się do Raddy in Chianti na "Radda nel bicchiere". Zamysł tej imprezy jest prosty: kupujemy okolicznościowy kieliszek, po czym odwiedzamy ponad 20 straganów miejscowych producentów wina, którzy zachęcają do kosztowania swoich produktów. W dniach od 8 do 11 września przychodzi kolej na festiwal winiarski w Greve. Tutaj również kupuje się kieliszek, po czym degustuje do 8 miejscowych win. Od 15 do 18 września festiwal winiarski odbywa się na rynku w miasteczku Panzano. Goście mogą degustować różne wina, rozmawiać z ich producentami i rozkoszować się wspaniałą atmosferą, słuchając rozpływającej się w ciepłym letnim powietrzu muzyki jazzowej.
Osoby, które równie mocno jak wino kochają rowery, powinny przyjechać do Chianti 15 maja na 99-tą edycję wyścigu Giro d'Italia, którego trasa przebiega wśród tutejszych malowniczych winnic.

Poniżej przedstawiamy pełną listę wydarzeń zaplanowanych na okres od kwietnia do października. Niektóre są imprezami cyklicznymi, ale z okazji rocznicy uzyskają szczególną oprawę.

Festiwale i degustacje organizowane przez Consorzio del Chanti Classico:
23 – 24 kwietnia, Greve in Chianti, Ruffoli Wine Festival, Ruffoli
14 – 15 maja, Castellina in Chianti, Pentecoste a Castellina
2 – 5 czerwca, Greve in Chianti, Profumi di Lamole
4 – 5 czerwca, Radda in Chianti, Radda nel Bicchiere
7 lipca, Barberino Val d'Elsa, Notte Rosa
10 sierpnia, Castellina in Chianti, Calici di Stelle
12 sierpnia, Castelnuovo Berardenga, Calici di Stelle
8 – 11 września, Greve in Chianti, Expo del Chianti Classico
16 – 18 września, Greve in Chianti (Panzano), Vino al Vino, Panzano
24 – 25 września, Greve in Chianti (Montefioralle), Montefioralle Divino
Główne obchody upamiętniające dzień, kiedy Wielki Książe Kosma III Medyceusz utworzył region Chianti zaplanowane są na 24 września 2016 r. Uroczyste spotkanie odbędzie się we Florencji, w Salone dei Cinquecento, a po nim uczestnicy wybiorą się na koncert w Nuovo Teatro dell'Opera.

Imprezy winiarskie i gastronomiczne:
16 – 17 kwietnia, Barberino Val d’Elsa, Street food festival
Czerwiec, San Casciano Val di Pesa, Street food festival
Czerwiec, San Casciano Val di Pesa i Mercatale, festiwal poświęcony stekowi Fiorentina

Festiwale muzyczne i koncerty:
Czerwiec, Radda in Chianti, Medieval Festival in Radda,
Czerwiec – sierpień, Radda in Chianti, Pipe Organ Music Festival,
Lipiec, Castelnuovo Berardenga, Blues Festival

Sport:
15 maja, Giro d'Italia, trasa z Radda do Greve in Chianti
5 czerwca, Maratona del Chianti, San Casciano Val di Pesa
18 września, wyścig rowerowy Gran Fondo del Gallo Nero, Radda in Chianti
2 października, L'Eroica, Gaiole in Chianti
15 – 16 października, Ecomaratona del Chianti, Castelnuovo Berardenga

Więcej informacji:


Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się