Dziesięć wartych uwagi ciekawostek o oliwie

piątek, 25 marca 2016

Dziesięć wartych uwagi ciekawostek o oliwie


Wyslany przez Ruth (25/03/2016)

Poza światowej klasy winem, Toskania słynie z wysokiej jakości oliwy z oliwek i jest uważana za klasyczny region produkcji oliwy we Włoszech. Można tu kupić oliwę należącą do najlepszej w całym kraju. Od momentu wjazdu na teren regionu, wszędzie napotyka się rozciągające się wzdłuż drogi ładne gaje oliwne.


Chleb i oliwa z oliwek to główne składniki toskańskiej diety. Oliwy używa się nie tylko do sałatek i do gotowania, ale także do produkcji kosmetyków i mydeł. Podczas wyjazdu do Toskanii koniecznie trzeba spróbować tutejszej oliwy z oliwy, a także maczanego w niej chleba. Poniżej podajemy kilka ciekawych, użytecznych faktów o oliwie, zebranych specjalnie dla jej miłośników.

1 - Tak jak w przypadku marek win, oliwom z oliwek przyznawane sa rózne etykiety, czy tez oceny jakosci, w zaleznosci od ich smaku, metody produkcji, pochodzenia czy skladu chemicznego. 
2 - Oliwki z oliwy sa klasyfikowane wedlug smaku podczas testów z zaslonietymi oczami, które przeprowadzane sa przez zespól profesjonalnych degustatorów.
3 - Zakup oliwy z oliwek z pierwszego tloczenia oznacza, iz zostala ona wyprodukowana bez uzycia srodków chemicznych, zawiera nie wiecej niz 0,8% kwasowosci i uwaza sie, iz ma ona lepszej jakosci smak. Oliwa z oliwek z pierwszego tloczenia jest wytwarzana jedynie manualnie, jej kwasowosc jest nizsza niz 2%, a smak doskonaly.
4 - Badania wskazuja, ze spozywanie okolo dwóch lyzeczek stolowych oliwy z oliwek (z pierwszego tloczenia) moze poprawic regulacje poziomu cholesterolu, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca i wykazuje nawet zwiazek z profilaktyka nowotworowa. To dlatego, iz oliwa zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i ma wysoka zawartosc jednonienasyconych kwasów tluszczowych.
5 - Oliwa z oliwek jest jedynym olejem roslinnym, który moze byc spozywany ze swiezo wycisnietych owoców, bez zastosowania substancji rozpuszczajacych.

6 - Niektóre z najlepszych na swiecie oliw z oliwek pochodza z rejonu Chianti w Toskanii, gdzie oliwy butelkowe, pochodzace od jednego producenta sa najdrozsze i najbardziej pozadane. Aby osobiscie doswiadczyc produkcji, mozna zatrzymac sie w domu wakacyjnym w Toskanii, w którym ten rodzaj oliwy produkowany jest z drzew oliwnych, znajdujacych sie na terenach posiadlosci.
7 -Zbiór oliwek musi odbywac sie w idealnym czasie po to, aby poziom kwasowosci byl odpowiedni na tyle, aby oliwa mogla byc sklasyfikowana jako pochodzaca z pierwszego tloczenia.
8 - Tloczenie na zimno oliwy z oliwek oznacza, iz miazsz z oliwek utworzony podczas procesu produkcyjnego, wycisniety jest w temperaturze ponizej 27 stopni, co zapewnia minimalna utrate smaku. Oliwa produkowana w ten sposób jest lepszej jakosci anizeli ta, której produkcja nie odbywala sie na zimno.
9 - Swiatlo, cieplo czy doplyw powietrza obniza jakosc oliwy z oliwek, dlatego najlepiej jest przechowywac ja w szczelnie zamknietej, przyciemnionej, szklanej butli w chlodnym miejscu.
10 - W przeciwienstwie do wina, smak oliwy z oliwek nie polepsza sie z uplywem czasu. Dobrej jakosci oliwa z oliwek powinna byc zuzyta w ciagu roku. Nizszej klasy oleje natomiast maja kilkumiesieczna zywotnosc.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się