Na czym polega wyjątkowość toskańskich win?

piątek, 4 marca 2016

Na czym polega wyjątkowość toskańskich win?


Wyslany przez  Dympna (04/03/2016)

Gdy myślisz o Toskanii, pierwszą rzeczą która nasuwa ci się na myśl, są wina. Toskania jest najbardziej znanym we Włoszech regionem produkcji wina. Winnice są dominującymi elementem w pejzażu Toskanii.

Lecz co czyni toskańskie wina tak doskonałymi? Dlaczego Toskania utrzymuje pierwszorzędną reputację w produkcji najwyższej klasy win? Istnieje wiele powodów dlaczego ta część Włoch znana jest jako światowej sławy winny region.

Klimat i gleba są optymalne
Ciepły, śródziemnomorski  klimat przyczynia się do sukcesu produkcji win w Toskanii. Pofałdowane wzgórza pokryte niekończącymi się winnicami są idealnym miejscem dla dojrzewających winogron, w szczególności odmiany Sangiovese.

Źródło sukcesu toskańskich win doskonałe opisuje włoski ekspert Giacomo Tachis: „Tu jest światło, słońce. Rozpromienione światło słoneczne i dobra gleba są duszą wina. Lecz także tradycja obszarów wiejskich i pamięć ludzka są podstawami bardzo ważnej, toskańskiej kultury wina”.


Należy spełniać reguły produkcji wina
We Włoszech obowiązuje system kwalifikacji win, określający miejsce, gdzie uprawie się winogrona, sposób ich uprawy, dozwolone techniki produkcji wina, okres leżakowania etc. Na etykietkach można znaleźć następujące oznaczenia:
- Denominazione di origine controllata e garantita (DOCG), wina o najwyższej jakości z dokładnie określonego obszaru, wytwarzana z określonych szczepów
- Denominazione di origine controllata (DOC), wina bardzo dobrej jakości, ale przy ich produkcji obowiązują mniejsze restrykcje
- Indicazione geografica tipica (IGT), wina regionalne, często bez ograniczeń co do wykorzystywanych szczepów.
Paradoksalnie, często to te oznaczone IGT są winami wybitnymi, poszukiwanymi i osiągającymi wysokie ceny. Są tworzone przez odważnych, twórczych winiarzy, którzy nie chcą być związani ścisłymi regułami obowiązującymi w danej apelacji. Przykładem tego typu win są słynne supertoskany, pochodzące z Bolgheri, nadmorskiego obszaru Toskanii, gdzie od kilkudziesięciu lat wykorzystuje się międzynarodowe, głownie francuskie szczepy winogron zamiast typowych toskańskich jak sangiovese, canaiolo czy malvasia.
Winiarzom z regionu Chianti przyświecała za to inna idea – w sposób precyzyjny określili, jakie szczepy mogą być używane, jak długo wino musi być starzone i w których gminach może powstawać, aby mogło uzyskać charakterystyczną banderolę Galo Nero – czarnego koguta, nadawany przez konsorcjum o tej samej nazwie.

Toskańskie wina mają długą historię.
Toskańskie wina mają historię sięgającą V wieku przed narodzinami Chrystusa i od setek lat towarzyszą ludziom tutaj mieszkającym, są źródłem ich utrzymania. W 2016 roku przypada 300. rocznica określenia przez Kosmę III Medyceusza, księcia Wielkiego Księstwa Toskanii, obszaru, gdzie powstają wina o nazwie Chianti. Z tej okazji przez cały rok będzie się odbywało mnóstwo imprez i degustacji, a w maju specjalnym odcinkiem pośród winnic Chianti przejedzie wyścig Giro d ‘Italia.


Jakość ponad ilość
W Toskanii stawia się jakość wina ponad ilością. Konsorcja oraz sami winiarze stawiają sobie wysoko poprzeczkę, określając maksymalną liczbę kilogramów owoców z jednego hektara i litrów wina z tony owoców. W gorszych rocznikach nie produkuje się wina określonego jako riserva.

W Toskanii produkuje się wina białe, deserowe, nawet musujące, ale to czerwone, głównie z obszaru Chianti, przyniosły regionowi światową sławę. Większość win czerwonych w regionie jest produkowana z winogron szczepu Sangiovese, dobrze rozwijającego się w pełnym słońcu na zboczach winnic. Chianti jest zdecydowanie najbardziej znanym winem Toskanii, prawie połowa win z regionu pochodzi z Chianti.

Piękno miejsca
O tym nie można zapominać – wina te powstają w jednym z piękniejszych miejsc na świecie i degustowanie ich na miejscu, w ich naturalnym miejscu sprawia dodatkową przyjemność. Ale nawet po powrocie do domu miło jest przy kieliszku wina powspominać te niezwykłe krajobrazy.


Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się