9. etap 99. Giro d'Italia (Giro99)

piątek, 1 kwietnia 2016

Czasówka Chianti Classico między Radda in Chianti a Greve
Wyslany przez Sean (01/04/2016)

9. etap 99. Giro d'Italia (Giro99)
15 maja 2016

Czasówka pośród wzgórz Chianti może okazać się decydująca o losach całego 99. Giro d'Italia. Ten, kto jako pierwszy przejedzie metę w Greve 15 maja i zdobędzie lub utrzyma tzw. Maglia rosa (różowa koszulka, którą nosi prowadzący w klasyfikacji głównej i  lider wyścigu) ma wielkie szanse stanąć na końcowym podium.
Można zatem powiedzieć, że ten odcinek pierwszego z trzech wielkich etapowych wyścigów rowerowych, może się okazać kluczowy w całym sezonie. Trasa nie przypomina typowej czasówki - szosowego sprintu. Przewyższenie na odcinku o długości 40,4 km wynosi  aż 750m, więc kolarzy czeka sporo podjazdów, niekiedy stromych (wyjazd z Castelliny). Będzie też dużo trudnych, technicznych zjazdów z ciasnymi zakrętami. Zapowiada się spektakularne widowisko.
Image source: www.giroditalia.it/eng/stage/tappa-9/

Specjalna trasa, która została wyznaczona dla uczczenia 300-lecia regionu winiarskiego Chianti Classico, prowadzi przez malownicze winnice, gaje oliwne, pośród dębowych lasów. Dla mieszkańców to wielka atrakcja i nobilitacja, liczą także na dodatkowe profity. Oprócz setek członków ekip i samych zawodników pojawią się tysiące kibiców. Warto wspomnieć, że trzeba się będzie liczyć z ograniczeniami w ruchu. Giro pozostawi po sobie też trwała pamiątkę w postaci wyremontowanych dróg.
Jeśli jesteście nie tylko kibicami, ale też zapalonymi cyklistami, ucieszy was wiadomość, że trasę wyścigu będzie można pokonać niedługo po przejeździe peletonu. Jeśli jesteście początkujący, postarajcie się o transport powrotny, bo 40 km i 750m różnicy wzniesień może być odczuwalne. Jeśli jednak takie odległości i wzniesienia są wam niestraszne, możecie zrobić 70-km pętlę ze startem i metą w Radda. Na trasie są 3 podjazdy: pierwszy, za Greve - dosyć łagodny, drugi, pomiędzy Dudda a Lucolena i Badia Montemuro - stromy, trzeci  - najtrudniejszy, bo to ostatnie 2 km przed metą w Radda.
Image source: www.giroditalia.it/eng/stage/tappa-9/

Po drodze jest wiele ciekawych miejsc, gdzie można chwile odpocząć i się posilić. Na 22. km jest Madonna di Pietracupa, gdzie niedawno na skuterze zawitał George Clooney ze swoją żoną Amal Alamuddin. Na 28. km możecie coś zjeść albo tylko zachwycić się widokami na tarasie w Osteria La Piazza .
Jeśli zdecydujecie się na całą pętlę, na 50. km traficie na jedno z lepszych miejsc na przystanek podczas wycieczki rowerowej - Botteghina di Dudda. Dobrą kanapkę albo danie z grilla zjecie na 57. km w L'Osteria del Rifugio del Chianti, nie będziecie musieli na razie nigdzie podjeżdżać, więc kieliszek Chianti Classico dla uczczenia okrągłego jubileuszu nie zaszkodzi.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się