Porady dla planujących ślub w Toskanii

piątek, 8 kwietnia 2016

Porady dla planujących ślub w Toskanii
Wyslany przez Virginie (08/04/2016)

Często słyszy się, że Toskania to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Pewnie właśnie dlatego jest to popularne miejsce ślubów. Jeśli chodzi o odpowiednią lokalizację, wybór scenerii jest olbrzymi, poczynając od imponujących zamków i urokliwych kaplic po winnice i prywatne wille. Można też zdecydować się na ślub na plaży, wśród pól, w średniowiecznym miasteczku lub w imponującym mieście takim jak Florencja czy Siena.

Powszechnie uważa się, że ślub za granicą jest bardzo kosztowny, ale wesele w Toskanii może kosztować tyle samo co w kraju. Po prostu trzeba dobrze poszukać i znaleźć lokal na własną kieszeń. Planowanie wesela za granicą bywa trudne, dlatego poniżej podajemy kilka użytecznych rad.

Dziesięć wskazówek na udane wesele w Toskanii

Planując swoje wymarzone wesele, weź pod uwagę nasze wskazówki...

Myślisz, że ślub za granicą to niewykonalne marzenie? Chcesz odejść od tradycji, ale nie wiesz, od czego zacząć? Poniżej przedstawiamy informacje i wskazówki, które MUSISZ przeczytać przed przejściem do planowania, bo dzięki nim zorganizowanie romantycznego ślubu w Toskanii może się okazać łatwiejsze niż myślisz...

Lokalizacja - najważniejsze informacje
Usytuowana w sercu Włoch Toskania słynie z bogatej spuścizny kulturalnej i z górzystych terenów wiejskich rodzących najwyższej jakości produkty rolne i wina. Uważany za kolebkę renesansu region obfituje w imponujące budowle, zwykle usytuowane w zabytkowych miasteczkach lub ukryte wśród zalanych słońcem, poprzecinanych pasami winnic wzgórz. Romantyczną stolicę regionu, Florencję, po brzegi wypełniają zabytki sztuki i historii. Zachodnią część regionu zajmuje przepiękne wybrzeże ciągnące się z północy na południe, od Pizy z jej słynną Krzywą Wieżą po Grosseto. Umiarkowany klimat, wieczne słońce, plejada urokliwych miasteczek, wiosek i pejzaży, wszystko to sprawia, że w Toskanii łatwo znaleźć pocztówkowo piękne miejsce na ślub.

Do wyboru są prywatne wille, w których wszyscy goście weselni będą mieszkali razem, oraz posiadłości wiejskie, w których grupy gości będą mieć własne apartamenty lub wille, ale równocześnie wszyscy pozostaną w jednym miejscu.  To-Toskania ma w ofercie kilka posiadłości wiejskich idealnych dla większych grup gości weselnych, a także piękne wille w sam raz dla mniejszych grup.

Koszt - mniejszy niż myślisz!

Czy wiesz, że za granicą łączny koszt lokalu, miesiąca miodowego i zakwaterowania dla gości może być taki sam jak koszt samego wynajęcia lokalu w kraju?


Wskazówka pierwsza: Wybór lokalizacji
Najpierw zastanówcie się, jaka uroczystość wam się marzy, gdyż od tego będzie zależeć lokalizacja waszego toskańskiego wesela. Czy wyobrażacie sobie ślub na plaży, czy w romantycznej kaplicy w centrum zabytkowego miasteczka? Możliwości jest bez liku!

Trzeba przy tym wziąć pod uwagę odległość od lotniska, gdyż im bliżej lotniska, tym łatwiej będzie gościom przyjechać na wesele. Dwa toskańskie lotniska to Florencja (FLR) i Piza (PSA), choć wiele willi leży też w pobliżu Bolonii (BLQ). Dobre połączenie z Toskanią ma też Perugia (PEG) i Rzym (FCO).


Wreszcie ostatnia rzecz: choć w Toskanii jest zwykle ciepło i sucho, w górzystych okolicach szansa deszczu jest nieco większa.

Wskazówka druga: Wybór terminu ślubu
Najlepsze warunki pogodowe panują w Toskanii wiosną i latem, ale jesienią jest tu mniejszy tłok. Co warto wziąć pod uwagę:

Lata w Toskanii są zwykle suche, bardzo słoneczne i bardzo gorące, a najwyższe temperatury odnotowuje się na wybrzeżu i w dolinach.
Ruch turystyczny jest największy w lecie (w lipcu i sierpniu), kiedy też są najwyższe ceny.
Górzyste regiony mają bardziej kontynentalny klimat, z większym prawdopodobieństwem deszczu.
Jesienią (październik i listopad) częściej pada, ale nadal mamy sporo suchych dni, a przy tym panuje mniejszy upał i tłok. W tym okresie krajobrazy w Toskanii są wyjątkowo malownicze.

Zimowe dni w Toskanii są często ciepłe i słoneczne, ale noce bywają bardzo zimne.


Wskazówka trzecia: Rezerwacja willi
Niezależnie od tego, kto opłaca noclegi gości weselnych, najekonomiczniejszy i najwydajniejszy sposób na zapewnienie gościom zakwaterowania to zarezerwowanie prywatnej willi lub posiadłości wiejskiej. W prywatnej willi wszyscy goście będą mieszkać w jednym budynku, a w posiadłości wiejskiej grupy gości lub poszczególne rodziny będą mieszkać w osobnych willach na terenie tej samej posiadłości. Jakie korzyści daje zarezerwowanie willi:

Wszyscy goście będą w tym samym miejscu, dzięki czemu łatwiej zorganizować dojazd.
Willa czy posiadłość wiejska zapewnia więcej przestrzeni i prywatności niż pokoje hotelowe.
Zaplecze kuchenne sprawia, że goście mogą przed i po weselu zadbać o własne wyżywienie.
Niektóre wille i posiadłości mają pomieszczenia, w których może się odbyć ślub i przyjęcie weselne, co obniża koszty i sprawia, że cała impreza jest bardziej intymna.

To-Toskania ma w ofercie wiele pięknych willi i posiadłości wiejskich idealnych dla grup weselnych, niezależnie od ich wielkości i potrzeb. Pary amerykańskie ucieszy wiadomość, że ze względu na kurs wymiany walut o całe 20 % obniżyliśmy ceny dla gości z USA! Tutaj można przejrzeć różne opcje zakwaterowania dla gości weselnych. Aby zaś zacząć od wybrania lokalizacji, przejrzyj opisy toskańskich miast, miasteczek i wsi


Wskazówka czwarta: Przedślubna wycieczka do Toskanii
Planowanie ślubu w Toskanii to czysta przyjemność, gdyż konieczność dopracowania wszystkich szczegółów i spełnienia wymogów prawnych to świetna wymówka, aby choć raz wcześniej wybrać się do tego najciekawszego regionu Włoch. Może warto przetestować zakwaterowanie i zatrzymać się w jednej z mniejszych willi w ofercie To-Toskanii? Jeśli przyjedziecie poza sezonem możemy nawet zaoferować wam kilka bezpłatnych nocy!

Po przyjeździe będziecie chcieli obejrzeć różne potencjalne miejsca na ślub. Najłatwiej to zrobić jeśli ma się wynajęty samochód. Wynajem samochodu jest zwykle tańszy jeśli robi się to z domu. Warto też sprawdzić, czy linia lotnicza którą lecicie nie ma korzystnych ofert. Najlepsza oferta znaleziona przez To-Toskania to oferta firmy Auto Europe, która łączy w sobie niską cenę z wysoką jakością usług.


Aby nie zmarnować czasu podczas takiej przedślubnej wycieczki, trzeba ją dobrze zaplanować, a to wiąże się z naszą następną wskazówką...

Wskazówka piąta: Zatrudnienie organizatora weselr
Gorąco polecamy zatrudnienie organizatora wesel, który zajmie się takimi detalami jak znalezienie lokalu, catering, kwiaty, rozrywka, tort weselny czy wplecenie elementów lokalnych tradycji w przebieg imprezy. Już wyjaśniamy, dlaczego tak radzimy:

Organizator wesel wykona za was całą robotę, po czym pocztą elektroniczną wyśle wam wszystkie zdjęcia i informacje. Dzięki temu wszelkie wasze wyjazdy do Toskanii będą krótkie i skuteczne, a wasze wysiłki ograniczą się do podejmowania decyzji.
Organizator wesel pomoże wam pokonać barierę językową i będzie posiadał wiedzę, dzięki której nie przepłacicie za żadne usługi.
Istnieją pewne wymogi prawne związane z zawarciem ślubu za granicą. Organizator wesel może w tym pomóc, dzięki czemu nie będzie żadnych zbędnych utrudnień! W następnym punkcie podajemy kilka informacji wstępnych na ten temat.

Jeśli nie wiecie od czego zacząć, polecamy kilku lokalnych organizatorów wesel


Wskazówka szósta: Wymogi prawne związane ze ślubem we Włoszech
Aby wziąć ślub we Włoszech, trzeba spełnić kilka wymogów prawnych, ale cała procedura jest mało skomplikowana i zwykle odbywa się szybko. Poniżej podajemy, jakie dokumenty trzeba przedstawić, żeby wziąć ślub we Włoszech. Pełne informacje można uzyskać we włoskim konsulacie w kraju albo w Urzędzie Stanu Cywilnego (Ufficiale di Stato Civile) w mieście, w którym ślub ma się odbyć.

Każdy cudzoziemiec zawierający ślub we Włoszech musi najpierw przedstawić następujące dokumenty:

Paszport (koniecznie trzeba sprawdzić, przez jak długi okres paszport musi być ważny po wyjeździe z Włoch. Może to być na przykład 6 miesięcy)
Pełny odpis aktu urodzenia
W wypadku osób rozwiedzionych/owdowiałych: orzeczenie rozwodowe lub akt zgonu
Może się okazać, że dokumenty te trzeba przetłumaczyć na język włoski i potwierdzić ich autentyczność w konsulacie włoskim.

Następny krok to uzyskanie pozostałych ważnych dokumentów potrzebnych do zawarcia ślubu we Włoszech:

Nulla Osta: Jest to pozwolenie na zawarcie ślubu we Włoszech, wydawane w odpowiednim konsulacie regionalnym lub ambasadzie kraju we Włoszech. 

Obywatele USA potrzebują dwa dodatkowe dokumenty:

Atto Notorio (zaprzysiężone oświadczenie): Należy je uzyskać przed ślubem w konsulacie włoskim w USA.
Apostille: Jest to dokument poświadczający autentyczność dokumentów (np. aktu urodzenia czy orzeczenia rozwodowego) używany poza granicami kraju.


Otrzymanie tych dokumentów wiąże się z pewnymi kosztami. Zawsze trzeba sprawdzać, przez jak długi czas takie dokumenty zachowują ważność, gdyż zwykle mają ograniczony okres ważności (np. trzy miesiące). Różne przepisy obowiązują obywateli różnych krajów, dlatego zawsze trzeba zapytać w konsulacie włoskim we własnym kraju.

Wskazówka siódma: Dojazd i wyjazd z Toskanii
Do Toskanii najłatwiej i najszybciej przylecieć samolotem. Jest to najpopularniejsza opcja, zwłaszcza ostatnio, gdyż wiele linii lotniczych oferuje tanie przeloty. Jeśli zdecydujecie się na tę opcję, będziecie wiedzieć dokładnie, kiedy goście przyjadą, a zrobienie rezerwacji dla całej grupy będzie proste. Najwygodniejszy dojazd do Toskanii jest z lotnisk w Pizie i Florencji, ale dobre połączenie jest też z takich lotnisk jak Rzym, Perugia i Bolonia.


Wskazówka ósma: Wczesne wysyłanie zaproszeń
Warto o tym pamiętać przy wszystkich weselach, ale szczególnie przy tych odbywających się za granicą, gdyż goście zwykle muszą wcześnie zarezerwować urlop w pracy i zaplanować podróż. Przed wysłaniem oficjalnych zaproszeń warto wysłać kartki, e-maile lub nawet sms-y z informacją „zarezerwuj sobie tę datę”, żeby się upewnić, że wszyscy mogą przyjechać. Warto to zrobić od razu po potwierdzeniu konkretnego terminu.


Można też przypomnieć gościom, żeby sprawdzili, czy mają ważne paszporty, aby mieli czas na wyrobienie nowych. (Zdarza się, że paszport musi być ważny przez pewien okres po opuszczeniu Włoch np. przez 6 miesięcy.)

Wskazówka dziewiąta: Ubezpieczenie ślubne
Warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia ślubnego od razu po podjęciu pierwszych decyzji i wpłaceniu zaliczek. Ubezpieczenie ślubne pokryje ewentualne koszty rezygnacji z zamówień czy uszkodzenia strojów, ale zwykle NIE obejmuje ubezpieczenia podróżnego, dlatego warto wykupić je osobno. Wesele to w końcu duża inwestycja, dlatego lepiej nie ryzykować i mieć zagwarantowany spokój. Warto skorzystać z Internetu, żeby porównać ceny i wybrać oferty najlepiej dopasowane do własnych indywidualnych potrzeb. Oferty często się zmieniają!

Wskazówka dziesiąta: Wybór odpowiednich stroi 
Jeśli planujecie ślub w gorącym toskańskim słońcu, wybierzcie odpowiednie stroje, aby się nie pocić w tym ważnym dniu. Szukając ubrań, pytajcie o suknie i garnitury weselne dostosowane do cieplejszego klimatu.


Kolejna kwestia to bezpieczny przewóz kreacji weselnych do Toskanii i z Toskanii. Trzeba je starannie zapakować i wykupić dodatkowy bagaż. Po przybyciu na miejsce trzeba natychmiast je powiesić - najlepiej w zaparowanej łazience. ​

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się