Praktyczne porady o jeździe samochodem po Toskanii

piątek, 3 czerwca 2016

Praktyczne porady o jeździe samochodem po Toskanii


Wyslany przez Kiri (03/06/2016)

Podczas naszej niedawnej podróży po Toskanii spisałam kilka praktycznych porad dla kierowców. Warto je przeczytać przed wyjazdem z domu, żeby wiedzieć czego się spodziewać w drodze. Jeśli planujecie jeździć samochodem we Włoszech, musicie mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenie.

Samochód to najlepszy wybór jeśli lubicie podziwiać piękne krajobrazy, gdyż jedynie odkrywając Toskanię samochodem lub na rowerze trafia się na małe urokliwe miasteczka i ukryte perełki. Poniżej radzę, o czym należy pamiętać jeżdżąc samochodem po Toskanii oraz piszę o tym, czego my nauczyliśmy się już w drodze.

Kręte drogi
Wiejskie drogi bywają bardzo kręte, a przejechanie kilku kilometrów może zająć dłuższy czas. Zwykle warto, bo widoki zapierają dech w piersiach, ale trzeba jechać ostrożnie, gdyż często zupełnie niespodziewanie trafia się na ostry zakręt.

Na krętych wiejskich drogach osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną mogą się przydać leki przeciwwymiotne. Może się też zdarzyć, że tuż za wami pojawi się paru włoskich wariatów - nie przejmujcie się tylko spokojnie pokonujcie zakręt za zakrętem.

Punkty widokowe
Przy bardziej malowniczych trasach są specjalne punkty widokowe, w których można się zatrzymać i zrobić kilka zdjęć. Pewnie będzie was kusiło, żeby się zatrzymać w każdym, bo tak jak my będziecie chcieli zobaczyć jak najwięcej wspaniałych widoków.


Parkowanie
W niektórych miastach po zaparkowaniu trzeba ustawić czasomierz na desce rozdzielczej, gdyż czas na jaki można zaparkować bywa ograniczony (czasami tylko do 30 minut). Wynajęty samochód powinien mieć swój własny czasomierz. Trzeba pamiętać tylko, żeby go ustawić, by nie dostać mandatu. W niektórych miastach za parkowanie się płaci, więc zawsze warto sprawdzić.

Rowerzyści
Toskania to raj dla rowerzystów, dlatego często się ich spotyka na drogach. Czasami trzeba chwilkę poczekać zanim uda się bezpiecznie wyprzedzić, bo drogi mają sporo ślepych zakrętów. Nie należy spieszyć się z wyprzedzaniem i warto pamiętać o zachowaniu sporego odstępu.

Trasy widokowe
Najbardziej malownicza trasa na jaką trafiliśmy to droga z Raddy in Chianti do San Filippo. Mamy stamtąd niewiarygodne nagrania. W miarę jazdy z północy na południe Toskanii, krajobrazy bardzo się zmieniają. Bardzo piękna jest również droga z Sieny do Grosseto. Więcej informacji o trasach widokowych można znaleźć tutaj.

Samochodem po Florencji
Jazda samochodem po Florencji to lekki koszmar i radziłabym jej unikać. Jeśli to możliwe, lepiej przyjechać do miasta pociągiem. W części miasta obowiązuje zakaz wjazdu, za którego złamanie można dostać mandat, ale trudno wywnioskować gdzie nie wolno wjeżdżać. Miejscowi mieszkańcy mają pozwolenia na wjazd i jadąc za kimś łatwo przypadkiem wjechać w niedozwolone miejsce. Nam udało się tego uniknąć. Zaparkowaliśmy na parkingu przy stacji kolejowej, za około 3 euro od godziny.


Paliwo
Na szczęście mieliśmy stację paliw niedaleko naszej willi, trafiliśmy też na kilka podczas jazdy. Przy drogach wiejskich stacji benzynowych jest mało, więc warto przed wyjazdem w teren napełnić bak. Przy autostradach są całodobowe stacje paliw.

Punkty poboru opłat drogowych
W Toskanii niektóre drogi są płatne, ale można ich łatwo uniknąć, jeśli wybierze się dłuższą, bardziej okrężną trasę. My na początku wyjazdu postanowiliśmy unikać autostrad, bo jadąc bocznymi dróżkami łatwiej trafić na cudowne widoki i czarujące miasteczka i wioski. Kalkulator opłat drogowych można znaleźć tutaj.


Dokładniejszy przewodnik po jeździe samochodem po Włoszech, włącznie ze znakami drogowymi, ograniczeniami prędkości i przepisami drogowymi, można znaleźć tutaj.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się