Miejsca, które warto zobaczyć podróżując po Toskanii

piątek, 15 lipca 2016

Miejsca, które warto zobaczyć podróżując po Toskanii


Jeśli interesuje Was zobaczenie czegoś więcej niż głównych atrakcji znajdujących się w centrach największych miast, najlepszym sposobem na poruszanie się po Toskanii będzie własny samochód. Oczywiście do wielu miast można się dostać pociągiem, ale przykładowo przejazd z Pizy do Sieny będzie wymagał przesiadek i zajmie 2-3 godziny, a zwiedzanie miasteczek Chianti wymagałoby poruszania się lokalnymi autobusami, które kursują kilka razy dziennie. Nie zastanawiajcie się zatem zbyt wiele i wsiadajcie do aut. Oczywiście miejsc wartych odwiedzenia są dziesiątki, poniżej kilka propozycji.


Łatwo tu dotrzeć, do miasta prowadzi droga szybkiego ruchu Fi-Pi-Li nazywana tak od pierwszych liter miast, które łączy (Firenze-Pisa-Livorno). Piza to cel kilkugodzinnych wycieczek, podczas których odwiedza się Campo dei Miracoli, czyli ogromny, zawsze zielony trawnik, na którym rozrzucono białe, marmurowe figury: krzywą wieżę, baptysterium, katedrę i cmentarz. Miejsce to znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO i rzeczywiście warto je raz w życiu zobaczyć. A kiedy już zobaczymy, lepiej stamtąd jak najszybciej uciekać, bo tłumy są nieprzebrane i jesteśmy wciąż nagabywani przez ulicznych handlarzy. Najlepiej skierować się w stronę rzeki, zobaczyć po drodze reprezentacyjny plac Piazza dei Cavalieri oraz otoczony niewielkimi knajpkami Piazza delle Vettovaglie, gdzie odbywa się targowisko i na koniec odwiedzić jedną z najlepszych lodziarni Toskanii albo i całych Włoch położona przy brzegu Arno –De' Coltelli.


San Gimignano to kolejny ważny punkt na trasie każdego miłośnika lodów za sprawą słynnej lodziarni Dondoli znajdującej się na głównym placu miasta Piazza Della Cisterna. Za dnia San Gimignano nie jest zbyt przyjazne – trudno znaleźć miejsce parkingowe, a na ulicach są tłumy. Lepiej tu przyjechać rano albo wieczorem i na spokojnie zachwycić się widokiem „średniowiecznego Manhattanu”, jak za sprawą kilkunastu strzelistych wież, które przetrwały do naszych czasów zwane jest San Gimignano. Jest to kolejne miejsce w Toskanii z listy UNESCO. Warto wspiąć się na Torre Grossa i zachwycić się niezrównanym widokiem na okoliczne wzgórza.


W historycznym centrum Sieny ruch kołowy jest zredukowany do absolutnego minimum, kto by zresztą chciał przeciskać się wąskimi, stromymi uliczkami, skoro tyle przyjemności daje włóczenie się po nich pieszo. Samochód najlepiej zostawić w okolicach fortecy i stadionu, przy odrobinie szczęścia lub cierpliwości można upolować oznaczone na biało darmowe miejsce. „Jazda obowiązkowa” to słynny plac w kształcie muszli – Piazza del Campo, gdzie dwa razy w roku odbywa się konny wyścig Palio oraz katedra – Duomo, gdzie zachwycą nas przebogate mozaiki. Najlepsze widoki na miasto i okolice rozpościerają się z tarasu obok Duomo oraz z Torre del Mangia – strzelistej wieży będącej częścią Palazzo Pubblico. Kiedy już zmęczymy się zwiedzaniem, możemy śmiało zostać na kolację w jednej z tutejszych trattorii i spróbować doskonałego chianti. Jeśli zadowoli nas mniejsza przekąska, w jednym z barów na Piazza del Campo (na lewo od Palazzo Publico)  można skomponować sobie za 4-6 € panini i zjeść je na wąskim tarasie z widokiem na plac. Gdyby odbywało się Palio, za przywilej siedzenia w tym miejscu trzeba by zapłacić kilkaset euro. Innym pomysłem na niedrogi i smaczny posiłek jest pizza serwowana na kawałki, która zjada się leżąc beztrosko na wyłożonym cegłami placu. Wieczorami niektóre restauracje i winiarnie zapraszają na tzw. aperitivo, gdzie po zamówieniu kieliszka wina możemy częstować się przekąskami i lekkimi daniami wystawionymi na blatach.


Chianti
Wakacje w Toskanii nie mogły by się obejść bez wizyty w najsłynniejszym tutejszym regionie winiarskim - Chianti. Tutaj bez własnego środka transportu (samochodu, ale czemu nie skutera lub nawet roweru?) bylibyśmy skazani na łaskę i niełaskę słabo rozwiniętej komunikacji autobusowej (pociągi tu nie kursują). Najlepszy pomysł to niespieszna przejażdżka słynną, malowniczą SR 222 prowadzącą z Florencji do Sieny, zwaną Via Chiantigiana, z przystankami w winnicach i małych miasteczkach.Jednym takich miasteczek jest Greve In Chianti. Na charakterystycznym, trójkątnym placu stoi momentalna rzeźba Igora Mitoraja. Miłośnicy wina powinni tutaj zjawić się w połowie września, kiedy odbywa się Chianti Expo. Za kilka euro kupuje się pamiątkowy kieliszek i otrzymuje karteczkę uprawniającą do spróbowania kilku win z oferty kilkudziesięciu lokalnych producentów. Przez cały rok można odwiedzić tutejszą enotekę - muzeum, gdzie po wykupieniu specjalnej karty możemy samodzielnie nalewać sobie z degustacyjne porcje. Do wyboru jest ponad 100 najlepszych win Toskanii i całych Włoch. Stąd w kilka minut dojedziemy do Panzano In Chianti, gdzie warto odwiedzić najsłynniejszego rzeźnika Toskanii – Dario Cecchini i zjeść niedrogi lunch w jego restauracji. A stąd już niedaleko do…

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się