Najciekawsze festiwale i imprezy kulinarne w Toskanii

piątek, 1 lipca 2016

Najciekawsze festiwale i imprezy kulinarne w Toskanii
Wyslany przez Sonia (01/07/2016)

Położona w środkowej Italii, rozciągnięta od Apeninów po Morze Tyrreńskie, obejmująca różne strefy klimatyczne Toskania jest jednym z najsłynniejszych pod względem kulinarnym i winiarskim regionów świata.   
Toskańską kuchnię cechuje wiejska prostota. Opiera się na sezonowych produktach i tradycyjnych recepturach. W wielu miejscach przed właściwym posiłkiem serwuje się  crostini – grillowane kromki chleba z różnymi dodatkami, najczęściej jest to pasztet z wątróbek, sery, warzywa lub po prostu oliwa lub krojone pomidory. Niepowtarzalny smak ma finocchiona – mówiąc w uproszczeniu salami z nasionami kopru włoskiego, który nadaj jej charakterystyczną goryczkę. Na miłośników steków czeka słynna bistecca fiorentina, o standardowej wadze od 1 do 1,5 kg. Po takim posiłku proponujemy nie zamawiać cappuccino, w trawieniu natomiast na pewno pomoże towarzystwo dobrego chianti lub słynnego Brunello di Montalcino i kieliszek grappy, limoncello lub Ferneta na koniec. Ze słodyczy warto spróbować deserowego Vin Santo z migdałowymi ciastkami zwanymi cantucci.
Oprócz odwiedzania trattorii i restauracji doskonałym sposobem na poznanie Toskanii od kulinarnej strony jest wybranie się na lokalny festiwal kulinarny, najczęściej nazywany sagra i poświecony miejscowej specjalności. Może to być wszytko – od wykwintnych trufli, przez różne mięsa (np. porchetta) aż po plebejska polentę. Nie brakuje oczywiście festiwali poświęconych winom i oliwie. Oto nasze propozycje:


Bravio delle Botte, Montepulciano
Impreza odbywa się co roku w średniowiecznym Montepulciano. Główną atrakcją jest nawiązujące do lokalnej tradycji przetaczanie beczki wina. 8 drużyn z okolicy ma za zadanie pokonać w ten sposób kilometrową trasę wiodąca stromo pod górę wąskimi uliczkami miasteczka i na koniec zdobyć flagę. A potem zaczyna się świętowanie!


Festiwal białych trufli w San Miniato
Odbywa się w soboty i w niedziele w listopadzie, czyli w okresie, kiedy zbiera się białe, najcenniejsze trufle. W przeciwieństwie do czarnych, nie da się ich długo przechowywać.
Niezwykły zapach rozchodzi się w tym okresie po głównym placu położonego na wzgórzu San Miniato. Można kupić same trufle (ceny zależą od sezonu, standardowo jest to 200-250€ za kilogram) lub potrawy i wyroby z ich dodatkiem – oliwę, miody, sery, wędliny, sosy. Trufle najlepiej smakują z prostymi składnikami jak makaron lub ryż, można wtedy docenić ich smak. Pasują także do wysokiej jakości mięsa.Prawdziwą atrakcją jest udział w poszukiwaniu trufli ze specjalnie wyszkolonym psem. Można znaleźć w okolicy ludzi, którzy się tym zajmują, ale ceny takiej przygody nie są niskie. 


Fest’ all’Olio, Vitolini
…czyli święto lokalnej oliwy odbywające się w listopadzie we Florencji. Z tej okazji restauratorzy przygotowują specjalne menu, a oprócz oliwy na straganach można kupić mnóstwo innych lokalnych produktów. Wierzcie lub nie, ale we Włoszech publikowane są przewodniki po wytwórniach oliwy, a samą oliwę degustuje się jak wino, oceniając jest walory smakowe zapachowe, kolor oraz gęstość.

Informacje o innych lokalnych imprezach, nie tylko kulinarnych, znajdziecie w naszym przewodniku oraz na stronie toskańskiego biura turystyczneg

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się