Toskania pełna sztuki

piątek, 8 lipca 2016

Toskania pełna sztuki


Wyslany przez Ruth (08/07/2016)

Florencja jest uznawana za jedno z miejsc, gdzie narodził się renesans. Do toskańskich muzeów pielgrzymują co roku miliony miłośników sztuki podziwiać nie tylko dzieła średniowiecznych i renesansowych mistrzów, ale także bogate zbiory przedmiotów z czasów etruskich i rzymskich, aż po sztukę współczesną.  

Bez różnicy, czy przyjechaliście do Toskanii na weekend, czy tez macie na jej poznanie kilka tygodni, nie uda się wszystkiego zobaczyć. Ponoć sama Toskania posiada więcej zabytków, niż jakiekolwiek państwo na świecie. Od czego zatem warto zacząć?   

Jeśli jest to krótki wypad, najlepiej od Florencji. To największe miasto Toskanii, nie da się go poznać i odwiedzić choćby części muzeów i kościołów w 2-3 dni, ale plusem pozostawania w jednym miejscu jest to, że nie marnuje się czasu na podróże i przeprowadzki.

Miasto samo w sobie jest zachwycającym muzeum sztuki i architektury renesansowej. Na początek można rzucić na nie okiem z góry, poznać topografię. Doskonale się do tego nadaje Piazzale Micheloangelo – ogromy i zazwyczaj zatłoczony teras widokowy położony na wzgórzach na południowym brzegu Arno.


W pobliżu jest Forte di Belvedere, renesansowa forteca z zachwycającym widokiem, obecnie miejsce wystaw udostępniane turystom. Była bezpośrednio połączona z Palazzo Vecchio poprzez Korytarz Vasariego na Ponte Vecchio. Jako ciekawostkę można dodać, że w maju 2014 r. fort został wynajęty na wesele przez Kim Kardashian i Kanye Westa za jedyne 300.000€.

Nieopodal znajduje się monumentalny Palazzo Pitti otoczony Pgrodami Boboli. Palazzo Pitti stanowi największy kompleks muzealny we Florencji, na który składają się Galleria Palatina (m.in. 500 obrazów z prywatnej kolekcji rodziny Medyceuszy, dzieła malarskie Rafaela, Caravaggio i Tycjana), Galleria d'Arte Moderna (Galeria Sztuki Współczesnej), Museo degli Argenti (Muzeum Wyrobów Srebrnych) oraz Galleria del Costume (Galeria Kostiumów).

Po przejściu na drugą stronę rzeki oczywiście należy się skierować do zawsze obleganego muzeum Uffizi, które bywa samo w sobie celem wycieczek do Florencji (zobaczymy tu m.in. dzieła Piero della Francesca, Leonardo da Vinci, Michała Anioła, Sandro Botticelliego, Rafaela, Albrechta Dürera, Tycjana, Rubensa, Rembrandta i Caravaggia – od samych nazwisk w głowie się kręci) oraz do Galleria dell' Accademia, gdzie jest kolekcja dzieł Michała Anioła.

Jeśli macie nieco więcej czasu, dalsze kroki skierujcie do Arezzo. Są tutaj pozostałości etruskich nekropolii, miejsce jest zwane Poggio del Sole – słoneczne wzgórze. Następnie udajcie się na główny plac miasta – Piazza Grande, w obecnym zarysie powstały jeszcze w średniowieczu. Zachwycają zwłaszcza ogromne podcienie, zwane Loggią Vasariego. Giorgio Vasari, architekt i malarz, autor „Żywotów najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów” ma w Arezzo swoje muzeum - Casa Vasari. Z kościołow warto odwiedzić romański, surowy Santa Maria della Pieve oraz gotycka bazylikę San Francesco o nieukończonej fasadzie, w której wnętrzach znajduje się cykl fresków Piero della Francesca „Legenda Krzyża Świętego”.


Z Arezzo możecie uciec w nadmorskie rejony niedocenianego Livorno. Pierwsze kroki warto skierować do Venezia Nuova – portu, fortecy i fragmentu miasta wybudowanego przez Wenecjan. To miejsce najwięcej mówi o ciekawej historii Livorno, a ze słynnego, wyłożonego płytkami w szachownicę Terrazza Mascagni  rozpościerają się najpiękniejsze widoki, zwłaszcza o zachodzie słońca.

O poranku można się wybrać do Santuario della Madonna delle Grazie di Montenero – sanktuarium poświęconego Matce Boskiej, patronce Toskanii. Jest tutaj zachwycający ołtarz oraz kolekcja obrazów. Rozpościerają się stąd fantastyczne widoki na wybrzeże, aż po Pizę. Można tu dotrzeć samochodem, ale ciekawsze będzie wjechanie kolejką.


Miłośnicy oraz znawcy sztuki znajdą dla siebie w Toskanii mnóstwo atrakcji. Nie ma co czekać, zapraszamy do znalezienia odpowiedniej willi w Toskanii!

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się