Kolejna wycieczka do Toskanii

piątek, 19 sierpnia 2016

Kolejna wycieczka do Toskanii - wstępne planyWyslany przez Kiri (19/08/2016)

Od powrotu z pierwszego wyjazdu do Toskanii marzę o tym, żeby tam wrócić. Mam uczucie, że wołają mnie tamtejsze wino, jedzenie i wzgórza! Dlatego zdecydowałam się zaplanować kolejny wyjazd. Będzie on możliwy dopiero jesienią przyszłego roku, co daje mi sporo czasu na zaplanowanie naszej następnej toskańskiej przygody do perfekcji.

Poprzednim razem zatrzymaliśmy się w Lecchi in Chianti, w tympięknym apartamencie. Obydwoje uważamy, że był to nasz najbardziej udany wspólny urlop, dlatego nie jestem pewna czy uda nam się zaplanować coś jeszcze fajniejszego. Tutaj możecie przeczytać, czym się zajmowaliśmy podczas naszego poprzedniego wyjazdu.

Tym razem chcemy znaleźć się w Toskanii podczas zbioru winogron. Poza tym kilka osób powiedziało nam, że wrzesień/październik to dobry okres na przyjazd, gdyż wtedy kwitnie najwięcej kwiatów, a toskańskie wzgórza ożywają od ich kolorów.

Toskański zbiór winogron
Chcemy przyjechać do Toskanii jesienią częściowo po to, żeby zobaczyć zbiory winogron, a właściwie wziąć udział w zbiorze winogron w toskańskim gospodarstwie winiarskim. W tym okresie Toskania ożywa kolorami jesieni, liście zmieniają kolor na złoto-rudy, a kwiaty pokrywają pola i łąki tęczą kolorów.

Pogoda również dopisuje: dni są ciepłe, a wieczory orzeźwiająco chłodne. Dokładne daty toskańskich zbiorów winogron, określanych jako „vandemmia”, zmieniają się z roku na rok, gdyż zależą od pogody, opadów deszczu i usytuowania poszczególnych winnic. Przed zbiorem winogrona muszą osiągnąć odpowiednią słodkość. W zbiorach winogron można wziąć udział, co brzmi zachęcająco, ponieważ udział w zbiorze i przygotowaniu winogron to możliwość doświadczenia toskańskiej kultury winiarskiej.


Festiwale kulinarno-winiarskie
Kuchnia to moja wielka pasja, dlatego byłam zawiedziona, gdy podczas poprzedniej wizyty nie udało się nam pojechać na festiwal kulinarny. Tym razem zaplanuję nasz wyjazd tak, aby przypadał na okres trwania takiego festiwalu. Uwielbiam kosztowanie świeżych potraw i kupowanie smakowitych miejscowych produktów, więc podczas następnego wyjazdu chcę zaliczyć najlepsze toskańskie festiwale kulinarne.

Jesienią wiele miast, miasteczek i wiosek przygotowuje się na festiwale kulinarno-winiarskie, które odbywają się co roku w większości miejscowości. Do wyboru mamy festiwale celebrujące wino, oliwę, trufle, kasztany jadalne i grzyby.

Degustacja wina
Degustacja wina w Casanuova di Ama należała do głównych atrakcji naszego poprzedniego wyjazdu. Nasza gospodyni, Daniela, wspaniale wywiązała się ze swej roli i przygotowała dla nas prawdziwą ucztę. Wszystkie wina bardzo nam smakowały. Dlatego degustacja wina zagości w programie naszej następnej wizyty w Toskanii. Możliwe, że wrócimy w to samo miejsce, ale możliwe też, że wybierzemy się do innego gospodarstwa, które oferuje inne rodzaje win.

Zaliczenie kolejnych kilku średniowiecznych miasteczek na wzgórzu
Ostatnio udało się nam zobaczyć San Gimignano, Lukkę i Montalcino, ale ja czuję pewien niedosyt i chcę poznać kolejnych kilka miasteczek. Możliwe, że tym razem wybierzemy się na południe od Sieny, do Pienzy i Montepulciano, które nam gorąco polecano. Chcę też zobaczyć Greve in Chianti, gdyż ostatnio byliśmy w pobliżu, ale nie udało się nam wstąpić.


Jazda rowerem
Mój partner niedawno ukończył rajd rowerowy Dallaglio, w którym zawodnicy stawiają sobie olbrzymie wyzwanie równocześnie zbierając fundusze na cele charytatywne. Podczas pobytu w Toskanii brakowało nam naszych rowerów. Kusiły nas wijące się w nieskończoność, idealne na przejażdżkę, piękne drogi. Zazdrościliśmy wszystkim mijanym rowerzystom. Co więcej, w 2016 roku trasa wyścigu Giro d’Italia prowadziła przez miejscowość, w której mieszkaliśmy. Dlatego następnym razem zabierzemy ze sobą albo wypożyczymy rowery, i pojeździmy najbardziej widokowymi trasami Toskanii.

Mamy sporo czasu, bo planujemy jechać dopiero jesienią 2017 roku. Z czasem przygotuję i opublikuję dokładniejszą trasę podróży. Mam zamiar znaleźć podczas niej czas na wiele dodatkowych zajęć i atrakcji. Zapraszam do odwiedzania tej strony!

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się