Odkryj lokalną Toskanię

piątek, 16 września 2016

Odkryj lokalną Toskanię

Wyslany przez Virginie (16/09/2016)

Toskania to oczywiście słynne miasta wraz z ich katedrami, muzeami i reprezentacyjnymi budowlami, ale wiele osób twierdzi, że prawdziwą Toskanię można poznać odwiedzając malownicze wioski i małe miasteczka. Pozwólcie więc sobie na małą włóczęgę poza szlakiem i spróbujcie codziennego życia. Któż by nie chciał poczuć się chociaż przez chwilę jak Toskańczyk!


Obserwowanie ludzi
Siedzenie na ławeczkach i obserwowanie przemijającego świata to bardzo popularne zajęcie w małych miasteczkach. Można spotkać starszych panów, którzy przesiadują godzinami w charakterystycznych włoskich klubach – świetlicach zwanych circolo albo starsze panie, które siedzą obok siebie niczym kurki na grzędzie i plotkują. Nam, przyjezdnym, pozostaje siedzenie w kawiarniach i sączenie kawy. Mamy wtedy dłuższą chwilę na poobserwowanie życia w miasteczku.

Rozmowa z miejscowymi
Znacie zaledwie kilka zdań po włosku? Jesteście w stanie zadać pytanie, ale ze zrozumieniem odpowiedzi może być już gorzej? Nie ma problemu, i tak wszyscy docenią, że się staracie.
Warto się nieco podszkolić przed wyjazdem, włoski na poziomi podstawowym nie jest skomplikowany, a wymowa Polakom nie sprawia większych trudności. I jaka to będzie radość, kiedy uda się Wam zapytać o drogę, zarezerwować stolik, złożyć zamówienie!


Jedzenie w lokalnych knajpkach
To porada stara jak sama turystka – szukajcie restauracji, gdzie siedzą miejscowi. Unikajcie zestawów typu „menu turistico”, wybierajcie lokalne dania z tutejszych, sezonowych produktów. W Toskanii to gwarancja tego, że dobrze zjecie. Dania są raczej proste, ale w tej prostocie kryje się geniusz. Cóż może być lepszego od ręcznie robionego makaronu posypanego świeżo startymi truflami?

Zakupy na targach
Każde miasteczko ma swoje dni targowe, warto po przyjeździe zapytać, który to dzień i gdzie dokładnie targ się odbywa. Można tę informację także znaleźć na znakach zakazu parkowania i lepiej tego zakazu przestrzegać! Na targach można przede wszystkim kupić artykuły spożywcze – warzywa, owoce, sery, wędliny czy ryby. Czasem zdarzają się festiwale tematyczne, poświęcone jakiemuś daniu (porchetta, pizza) albo święta wina lub piwa.

Powroty w to samo miejsce 
Często się zdarza, że lokalni sklepikarze czy restauratorzy rozpoznają nas już po kilku dniach pobytu. Prawdziwą przyjemnością jest jednak wracanie co rok w to samo miejsce, by się przekonać, że nadal nas pamiętają! W małych wioskach tak się często zdarza i za to właśnie można pokochać lokalną Toskanię!

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się