Zdrowe odżywianie w Toskanii

piątek, 23 września 2016

Zdrowe odżywianie w Toskanii

Wyslany przez Mikolaj (23/09/2016)

Kto jak kto, ale Włosi wiedzą jak dobrze zjeść, wypić i cieszyć się życiem. Mają to wpisane w swoja naturę. Mówi się, że nie jedzą, aby żyć, ale żyją, żeby jeść i szybko się o tym przekonacie odwiedzając Toskanię.

Jeśli spodziewacie się w menu lokalnych restauracji znaleźć przede wszystkim pizzę, pastę i lekkie, śródziemnomorskie sałatki, będziecie zaskoczeni. To, co uważamy, za tradycyjne włoskie dania i to, co jest serwowane we włoskich restauracjach na całym świecie niekoniecznie jest typową włoską kuchnią, o ile taka w ogóle istnieje. Należy raczej mówić o kuchni poszczególnych regionów, a i to nie jest łatwe, bo w Chianti jada się co innego, a na wybrzeżu jada się co innego.

Dzięki różnorodnym warunkom, położeniu pomiędzy morzem, a żyznymi polami i lasami w środkowej części, Toskania zapewnia pełen wachlarz świeżych, zdrowych produktów, od zbóż, przez warzywa i owoce, aż po mięsa, dziczyznę, ryby i owoce morza.  


Toskańska kuchnia  
W Toskanii dba się o kulinarne dziedzictwo i tradycyjne przepisy są przekazywane sobie z pokolenia na pokolenie, zarówno w rodzinach jak i w gastronomii.

To może banalne, ale za podstawę dobrego posiłku uważa się przede wszystkim świeże, lokalne, wysokiej jakości składniki. Wyszukane sosy i przygotowywane na wydumane sposoby dodatki nie są tu popularne. W cenie jest prostota i autentyczny smak składników, nie zmieniony nadmiarem przypraw.  
Wielu lokalnych wytwórców ogranicza albo całkowicie rezygnuje ze sztucznych nawozów, ulepszaczy, ogólnie pojętej „chemii” i przechodzi na produkcje stricte ekologiczną. Co ciekawe, dotyczy to także producentów wina, spośród których wielu szczyci się certyfikatami ekologicznymi, najbardziej radykalni prowadzą uprawę biodynamiczną.

Mnóstwo warzyw
Od wiosny do późnej jesieni można liczyć na różnorodne świeże warzywa, owoce oraz grzyby. W menu dobrych restauracji i w wielu domach rządzi sezonowość – jemy, to co akurat jest dostępne jako świeże, nie mrożone, nie przetworzone.

Warzywa są często podawane na surowo, jedynie pokrojone, pokropione oliwą albo jako panzanella – sałatka z chlebem. Do dań głównych (secondi) zamiast opiekanych ziemniaków czy (nie daj Boże) frytek warto zamawiać typowe warzywne dodatki (contorni) – grillowane lub zapiekane papryki, bakłażany, cukinie albo świeży, świetnie przyrządzany szpinak.
  

Chleb i makarony
W południowej Toskanii uprawia się sporo zbóż, z których powstają później świetne makarony oraz charakterystyczny toskański chleb bez soli, idealny do maczania w oliwie i przygotowywania bruschetty. Co ciekawe, w tutejszych restauracjach chleb jest podawany na stół prawie zawsze, do wszystkich dań.

I nie martwcie się, węglowodany w tej formie, w niewielkich ilościach, nie zaszkodzą.

Oliwa
Toskański krajobraz to trzy typowe elementy – cyprysy, rzędy winorośli oraz gaje oliwne. Prawie każde gospodarstwo i większość winnic produkują własną oliwę. Dodaje się ją do wielu potraw, zarówno podczas gotowania jak i już na samym talerzu. Jeśli będziecie mieli możliwość, spróbujcie świeżo tłoczonej oliwy, jest ostra, gorzka, bardzo wyrazista, z czasem łagodnieje i jej zielonkawy odcień zamienia się w żółty.


Jedźcie do Toskanii, próbujcie lokalnych dań, pijcie wino i cieszcie się życiem jak Włosi!

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się