7 ciekawych faktów o Toskanii

piątek, 21 października 2016

7 ciekawych faktów o Toskanii


Wyslany przez Virginie (21/10/2016)

Toskania jest pełna niespodzianek. Wybierając się tutaj z pewnością masz jakieś wyobrażenie, oparte na opowieściach znajomych, zdjęciach, filmach czy literaturze, ale na miejscu przekonasz się, że oferuje mnóstwo nieoczywistych atrakcji.

Jeśli będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, by odwiedzić różne części Toskanii, zachwycisz się jej geograficzną i kulturową różnorodnością. Zmieniają się krajobrazy - od nadmorskich plaż, przez łagodne wzgórza, aż po prawdziwe góry na północy. Zmienia się także architektura, kuchnia, tempo życia. Tyle jest tutaj do odkrycia! Oto kilka ciekawych i zaskakujących faktów o Toskanii:

1. W Toskanii można jeździć na nartach
Toskania kojarzy się z łagodnymi wzgórzami pokrytymi winnicami i rzędami cyprysów. Tymczasem jest tutaj 8 ośrodków narciarskich, 96 km tras oraz 42 wyciągi! Przy wjeździe w niektóre rejony zimą trzeba mieć obowiązkowo łańcuchy śnieżne, a granice dróg wyznaczają wysokie tyczki wystające spod śniegu.

2. W Toskanii można uzyskać dyplom z enologii
Na uniwersytecie w Sienie znajduje się jedyny tego typu wydział w całych Włoszech. Studia obejmują wiedzę o wszelkich aspektach związanych z winem i jego powstawaniem, za wyjątkiem samych czynności związanych z uprawą, czym zajmują się inne szkoły.


3. Księżycowe krajobrazy Crete Senesi
Poniżej Sieny znajduje się niezwykły obszar rolniczy zwany „Crete Senesi”, czyli dosłownie tłumacząc „sieneńska glina”. Są to nagie, strome piaszczyste wzgórza, wyglądające zupełnie jak księżyc lub obszar innej planety. Porozrzucane pomiędzy szarymi pagórkami domy na wzgórzach tworzą malowniczy obraz, chętnie uwieczniany na zdjęciach i pocztówkach.

4. W Toskanii jest 7 miejsc z listy UNESCO
Sama Toskania może poszczycić się większą liczbą miejsc wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO niż wiele państw. Na liście są m.in. Pienza, San Gimignano, Siena i Florencja, która została wpisana jako pierwsza wśród miejsc z Toskanii.

5. Autor Pinokia pochodził z Florencji
Wszyscy pamiętamy z dziecięcych lat opowieść o Pinokiu oraz filmy na jej podstawie. Urodzony w 1826 Carlo Collodi, autor opowieści o Pinokiu, naprawdę nazywał się Lorenzini, a  pseudonim Collodi, którego używał od 1856, pochodzi od miasteczka w Toskanii, w którym urodziła się jego matka. Dziś znajduje się tam znany park rozrywki dla dzieci.


6. Krzywa wieża w Pizie nie jest jedyna
Ikona Toskanii albo i całej Italii, słynna krzywa wieża w Pizie nie jest jedyną krzywą wieżą w mieście. Oprócz niej są jeszcze dwie przy kościołach San Michele Degli Scalzi oraz San Nicola. Wszystko przez niestabilny, podmokły grunt, na jakim miasto powstało.


7. Młodzież pijącą wino

Podejście do alkoholu we Włoszech jest luźniejsze niż w większości krajów – zdarza się, że dzieci i młodzież do posiłków dostają wino, najczęściej zmieszane z wodą. Aby samodzielnie zamówić alkohol, np. w barze, trzeba mieć ukończone 16 lat. 

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się