Zakochasz się w Sienie!

piątek, 25 listopada 2016

Zakochasz się w Sienie!


Wyslany przez Virginie (25/11/2016)

Jestem przekonana, że jeśli tylko wybierzecie się do Sieny, zakochacie się w niej! Przed przyjazdem do Toskanii zapewne słyszeliście o zabytkach Florencji czy o krzywej wieży w Pizie. Nie przeczę, robią wrażenie, ale to Siena skradnie Wam serce, jak i mi skradła.

W Sienie łatwo wyobrazić sobie, jak wyglądało życie średniowiecznego miasta. Układ uliczek i wygląd domów nie zmienił się tutaj od setek lat. Miasto otaczają wysokie mury, wchodzi się do niego przez jedną w wielkich bram. Wciąż funkcjonuje miejski ogród, działają studnie i fontanny, można zwiedzić podziemne kanały, którymi doprowadzano wodę, targ miejski jest tam, gdzie przed wiekami.


Siena jest niewielkim 50-tysięcznym miastem z przebogatą przeszłością, miastem „skrojonym na ludzka miarę”, gdzie aż miło jest zagubić się pośród wąskich uliczek. Ruch samochodowy w historycznym centrum jest zredukowany do absolutnego minimum.

Oczywiście o pewnych porach dnia Siena uroku ma mniej - rano miasto jest sprzątane, jeżdżą samochody dostawcze, ludzie pędzą do pracy. W szczycie sezonu tłumy turystów mogą być męczące, a jesienią i zimą chłód bywa przenikliwy.


Siena jest podzielona na 17 dzielnic, zwanych contradami. Każda z nich ma swoje barwy, flagę, patrona, swoją kaplicę, dom spotkań i organizuje swoje święta. To kulturowy i socjologiczny fenomen, który badają naukowcy z całego świata. Przywiązanie do własnej contrady najbardziej jest widoczne w okresie wyścigu konnego Palio, w którym uczestniczą przedstawiciele wybranych dzielnic. Wyścig odbywa się na głównym placu miasta – Piazza del Campo, który na ten czas zamienia się w stadion z gliniastym torem wokół. To czas absolutnego szaleństwa i niezapomniane przeżycie dla każdego, kto stał w tłumie na środku placu.


Koniecznie trzeba odwiedzić sieneńską katedrę – Duomo z charakterystycznymi pasami białego i ciemnozielonego, prawie czarnego marmuru. Znajdujące się wewnątrz mozaiki podłogowe zachwycają nawet opornych na urok dawnych dzieł sztuki. Sieneńczycyy, wiecznie rywalizujący z Florencją, planowali rozbudowę katedry, ale problemy finansowe oraz epidemia dżumy udaremniły ich plany. Ślady niedokończonej nawy są widoczne do dziś. Zainteresowani średniowiecznym malarstwem najwyższej próby powinni wybrać się do muzeum znajdującego się w ratuszu – Palazzo Publico - na głównym placu miasta. Zarówno przy katedrze jak i prz ratuszy znajdują się wieże, na które warto się wspiąć, widok na dachy Sieny i pagórki Chianti jest niezapomniany.


W Sienie można dobrze zjeść, są restauracje specjalizujące się w lokalnej kuchni, w tym w daniach z truflami. Ale kto wie, czy lepiej nie smakuje zwykły kawałek pizzy lub panini zjedzone na Campo. Niektóre bary przy placu mają niewielkie balkony, więc w cenie kilku euro oprócz przekąski otrzymujemy doskonałe miejsce do obserwacji życia w mieście.

I na koniec uwaga praktyczna – wolne miejsca parkingowe, zdarza się, że i te białe – bezpłatne, najłatwiej znaleźć w okolicach fortecy i stadionu piłkarskiego, kilka minut spaceru od centrum.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się