Moje ulubione (jak dotąd) toskańskie miasteczka

piątek, 24 czerwca 2016

Moje ulubione (jak dotąd) toskańskie miasteczka

Wyslany przez Kiri 24/06/2016

Gdy planowaliśmy nasz wyjazd do Toskanii, zależało mi na tym, żeby znaleźć czas na zwiedzenie jak największej ilości toskańskich miasteczek. Dlaczego? Dlatego, że Toskania słynie ze swych zachwycających, średniowiecznych, z reguły położonych na wzniesieniach miasteczek. Ponieważ mieliśmy tylko tydzień na ich zwiedzanie, niektóre musieliśmy pominąć - do następnego razu. Poniżej opisuję toskańskie miasteczka, które jak dotąd podobały mi się najbardziej.

Naprawdę zakochaliśmy się w Lucce, która w odróżnieniu od innych miasteczek leży niżej i jest otoczona imponującym, odmiennym od spotykanych w innych miastach, murem miejskim. Jednym z najprzyjemniejszych przeżyć podczas całego wyjazdu była jazda na rowerach retro wokół murów miejskich w Lucce.

Spojrzenie w jedną stronę wystarczało, aby zobaczyć fragment ukrytego w obrębie murów starego miasta, a spojrzenie w drugą ukazywało wspaniałe widoki na okoliczne góry. Jazda zalanym słońcem chodnikiem, wśród spacerujących mieszkańców Lukki, była naprawdę relaksująca. Przez miasto płynie wąski strumień, a na gości czeka tu mnóstwo restauracji i kawiarni, a także sklepów sprzedających pamiątki, w tym oliwę z oliwek, z której słynie Lukka.

Wiele słyszałam o osławionym San Gimignano, które nie bez powodu przyciąga liczne grono turystów. Jeśli nigdy tu nie byliście, na pewno powinniście je wpisać na listę miejsc „do zaliczenia”. Zachwyt zaczyna się czuć jeszcze przed wjazdem do miasta, gdyż z daleka wygląda naprawdę bajecznie. Radziłabym jednak przyjechać tu rankiem, gdyż my, jadąc w porze obiadowej, natrafiliśmy na spory ruch na trasie. Poza tym rankiem łatwiej o miejsce do parkowania.

Myślę, że niezapomniana jest zwłaszcza architektura i układ miasta, które sprawiają, że podczas spaceru po wąskich, brukowanych uliczkach ma się uczucie chodzenia wśród murów miejskich. Podobnie jak z wielu innych miasteczek, rozciągają się stąd niesamowite widoki, dlatego koniecznie trzeba się zatrzymać w punkcie widokowym i zrobić kilka zdjęć. W mieście jest zatrzęsienie sklepików sprzedających wszystko poczynając od wina i włoskich mięs po makarony i ciasta. Warto też wstąpić do „Duomo”, czyli imponującej, XII-wiecznej kolegiaty Santa Maria Assunta.


Radda trafiła do naszej pierwszej trójki, gdyż sprawia wrażenie mniej skażonej turystyką niż inne, słynniejsze miasta. Jest świeża i niepowtarzalna, a rozciągające się z niej widoki należą do najwspanialszych w okolicy. Wszystkie restauracje, bary i sklepy są najwyraźniej prowadzone przez miejscowych mieszkańców, a sprzedawane w nich produkty są świeże i lokalnej produkcji.

Położony na skraju miasta Bar Dante to świetne miejsce na wypoczynek i obserwację. Kilka razy zatrzymaliśmy się tu na kawę i słodkie bułeczki. W centrum Raddy jest też galeria sztuki, ośrodek spa dla miłośników zabiegów upiększających, kilka oferujących degustacje sklepów z winem oraz spory wybór restauracji.

Z Montalcino wywodzi się słynne Brunello di Montalcino, jedno z najdroższych toskańskich win czerwonych. Zatrzymaliśmy się tu w drodze powrotnej z naturalnych źródeł termalnych w Bagni San Filippo. Po zaparkowaniu wspięliśmy się po schodach na szczyt wzgórza, z którego widać było niezrównaną panoramę okolicznych wzgórz i odległych gór. Montalcino to w miarę małe miasteczko, w sam raz na przerwę podczas jazdy. My wstąpiliśmy tu na lunch i degustację wina Brunello. Castellina zasłużyła sobie na wzmiankę głównie dlatego, że znaleźliśmy tu najlepsze na świecie lody (bez żadnej przesady). Pewna miła osoba z To-Toskania poleciła nam nową lodziarnię. Wstąpiliśmy do niej i nie zawiedliśmy się, bo lody były bezkonkurencyjne - najlepsze jakich kosztowałam w życiu.

Lodziarnia mieści się tuż poza obrębem starego miasta (pięć minut spacerkiem). Castellina, podobnie jak Radda, ma dość małomiasteczkowy charakter. Jest tu kilka restauracji, sklepów i barów, a także zapierające dech w piersiach widoki, tak typowe dla położonych na wzgórzach miasteczek Toskanii.

Czytaj więcej

10 najciekawszych darmowych atrakcji w Toskanii

piątek, 10 czerwca 2016

10 najciekawszych darmowych atrakcji w Toskanii


Wyslany przez  Dympna (10/06/2016)

Toskania to region pełen naturalnego piękna, cudów natury i zapierających dech w piersiach widoków. Żeby ciekawie spędzić tu czas nie trzeba mieć przy sobie większych pieniędzy, bo z wielu atrakcji można skorzystać za darmo.

Urlop w Toskanii nie musi wiele kosztować: odrobina czasu poświęcona na planowanie wystarczy by znaleźć wiele darmowych imprez i zajęć. Poniżej opisujemy najciekawsze sposoby na darmowe spędzenie wolnego czasu w Toskanii.

1.    Kąpiel w naturalnych gorących źródłach
Na terenie Toskanii jest wiele naturalnych źródeł termalnych. Do części z nich wstęp jest bezpłatny. Zamiast płacić za pobyt w luksusowym ośrodku spa można zażyć kąpieli na łonie przyrody, w gorących źródłach wśród lasu. Jeśli nie przeszkadza wam brak odpowiedniego zaplecza (np. pryszniców), jest to wspaniałe, naturalne, no i oczywiście darmowe przeżycie. Warto wybrać się do gorących źródeł Saturnia lub San Filippo.


2.    Spacer szlakiem wiodącym przez toskańskie wzgórza
Toskania należy do najpiękniejszych na świecie miejsc na wycieczki piesze. W miarę przemieszczania się z jednego krańca na drugi, krajobrazy zmieniają się dramatycznie, zapewniając olbrzymią różnorodność wrażeń. Nie ma nic lepszego od wyjścia w teren i podziwiania zachwycających widoków podczas ostrej wspinaczki.

3.    Kąpiel w morzu lub wypoczynek na pięknej toskańskiej plaży
Oprócz charakterystycznych, zielonych, falujących wzgórz, Toskania może się poszczycić wspaniałą linią brzegową obfitującą w bezpłatne plaże, na których można cały dzień wygrzewać się na piasku lub pluskać w wodzie morskiej. Warto odwiedzić na przykład zabytkowe nadmorskie miasto Castiglione della Pescaia lub Marina di Alberese, ustronną plażę usytuowaną w rezerwacie przyrody.


4.    Wycieczka do jednego z licznych bezpłatnych muzeów
Zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym z lipca 2014 roku, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do wielu państwowych toskańskich muzeów jest bezpłatny. Wystarczy odpowiednio rozplanować sobie czas, żeby za darmo wejść do nawet najbardziej imponujących toskańskich muzeów, jak Galeria Uffizi. Listę toskańskich muzeów biorących udział w tym programie można znaleźć tutaj.  

5.    Wyjazd na festiwal lub lokalną imprezę kulturalną
W Toskanii organizuje się wiele ciekawych imprez, w tym mnóstwo festiwali kulinarnych i winiarskich, wstęp na które jest bezpłatny. Jeśli nadarzy się sposobność, warto się wybrać, by lepiej poznać toskańską kulturę i doświadczyć atmosfery panującej na takich imprezach. Listę toskańskich festiwali można znaleźć tutaj.


6.    Wspinaczka do Placu Michała Anioła, żeby podziwiać widoki na Florencję
We Florencji jest wiele kosztownych atrakcji turystycznych i imponujących zabytków, dlatego można tu łatwo wydać fortunę, ale pewnych rzeczy można doświadczyć za darmo. Należy do nich to wspinaczka do Placu Michała Anioła, z którego rozciągają się najwspanialsze widoki na całe miasto.

7.    Wyjazd do jednego z czarujących średniowiecznych miasteczek
Zwiedzanie położonych na wzgórzach toskańskich miasteczek nic nie kosztuje, poza ewentualną przekąską czy kawą w miejscowej kawiarni. Ale można też przywieźć ze sobą kanapki i zwiedzić miasto nie wydając ani grosza. Informacje o najciekawszych miasteczkach, w tym San Gimignano, Pistoia, Lukka i Montalcino, można znaleźć tutaj.

8.    Spacer po Sienie połączony z wizytą w rzymskich ruinach
Co ciekawe, historia Sieny sięga I wieku p.n.e. Wszędzie na terenie miasta widać na to dowody w postaci rzymskich ruin. Wystarczy wyglądać cętkowanej czerwonej cegły, którą w czasach starożytnego Rzymu wyrabiano z cementu z domieszką małych czerwonych kamyczków.


9.    Wycieczka rowerowa po łagodnie falujących malowniczych wzgórzach Toskanii
Wymagające, pagórkowate, a równocześnie niezwykle malownicze drogi Toskanii co roku przyciągają liczne grono rowerzystów. Warto przywieźć ze sobą rower i korzystać z darmowej przyjemności, jaką jest jazda trasami rowerowymi Toskanii. Tutaj podajemy pięć pomysłów na jazdę na rowerze po Chianti.

10. Jazda samochodem po najpiękniejszych widokowych trasach samochodowych Toskanii
Na podziwianie widoków z okna samochodu można w Toskanii poświęcić nawet cały dzień. Trzeba zapłacić za benzynę, ale sama jazda po tym malowniczym regionie nic nie kosztuje. Nasze porady o jeździe samochodem po Toskanii można znaleźć tutaj.
Czytaj więcej

Praktyczne porady o jeździe samochodem po Toskanii

piątek, 3 czerwca 2016

Praktyczne porady o jeździe samochodem po Toskanii


Wyslany przez Kiri (03/06/2016)

Podczas naszej niedawnej podróży po Toskanii spisałam kilka praktycznych porad dla kierowców. Warto je przeczytać przed wyjazdem z domu, żeby wiedzieć czego się spodziewać w drodze. Jeśli planujecie jeździć samochodem we Włoszech, musicie mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenie.

Samochód to najlepszy wybór jeśli lubicie podziwiać piękne krajobrazy, gdyż jedynie odkrywając Toskanię samochodem lub na rowerze trafia się na małe urokliwe miasteczka i ukryte perełki. Poniżej radzę, o czym należy pamiętać jeżdżąc samochodem po Toskanii oraz piszę o tym, czego my nauczyliśmy się już w drodze.

Kręte drogi
Wiejskie drogi bywają bardzo kręte, a przejechanie kilku kilometrów może zająć dłuższy czas. Zwykle warto, bo widoki zapierają dech w piersiach, ale trzeba jechać ostrożnie, gdyż często zupełnie niespodziewanie trafia się na ostry zakręt.

Na krętych wiejskich drogach osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną mogą się przydać leki przeciwwymiotne. Może się też zdarzyć, że tuż za wami pojawi się paru włoskich wariatów - nie przejmujcie się tylko spokojnie pokonujcie zakręt za zakrętem.

Punkty widokowe
Przy bardziej malowniczych trasach są specjalne punkty widokowe, w których można się zatrzymać i zrobić kilka zdjęć. Pewnie będzie was kusiło, żeby się zatrzymać w każdym, bo tak jak my będziecie chcieli zobaczyć jak najwięcej wspaniałych widoków.


Parkowanie
W niektórych miastach po zaparkowaniu trzeba ustawić czasomierz na desce rozdzielczej, gdyż czas na jaki można zaparkować bywa ograniczony (czasami tylko do 30 minut). Wynajęty samochód powinien mieć swój własny czasomierz. Trzeba pamiętać tylko, żeby go ustawić, by nie dostać mandatu. W niektórych miastach za parkowanie się płaci, więc zawsze warto sprawdzić.

Rowerzyści
Toskania to raj dla rowerzystów, dlatego często się ich spotyka na drogach. Czasami trzeba chwilkę poczekać zanim uda się bezpiecznie wyprzedzić, bo drogi mają sporo ślepych zakrętów. Nie należy spieszyć się z wyprzedzaniem i warto pamiętać o zachowaniu sporego odstępu.

Trasy widokowe
Najbardziej malownicza trasa na jaką trafiliśmy to droga z Raddy in Chianti do San Filippo. Mamy stamtąd niewiarygodne nagrania. W miarę jazdy z północy na południe Toskanii, krajobrazy bardzo się zmieniają. Bardzo piękna jest również droga z Sieny do Grosseto. Więcej informacji o trasach widokowych można znaleźć tutaj.

Samochodem po Florencji
Jazda samochodem po Florencji to lekki koszmar i radziłabym jej unikać. Jeśli to możliwe, lepiej przyjechać do miasta pociągiem. W części miasta obowiązuje zakaz wjazdu, za którego złamanie można dostać mandat, ale trudno wywnioskować gdzie nie wolno wjeżdżać. Miejscowi mieszkańcy mają pozwolenia na wjazd i jadąc za kimś łatwo przypadkiem wjechać w niedozwolone miejsce. Nam udało się tego uniknąć. Zaparkowaliśmy na parkingu przy stacji kolejowej, za około 3 euro od godziny.


Paliwo
Na szczęście mieliśmy stację paliw niedaleko naszej willi, trafiliśmy też na kilka podczas jazdy. Przy drogach wiejskich stacji benzynowych jest mało, więc warto przed wyjazdem w teren napełnić bak. Przy autostradach są całodobowe stacje paliw.

Punkty poboru opłat drogowych
W Toskanii niektóre drogi są płatne, ale można ich łatwo uniknąć, jeśli wybierze się dłuższą, bardziej okrężną trasę. My na początku wyjazdu postanowiliśmy unikać autostrad, bo jadąc bocznymi dróżkami łatwiej trafić na cudowne widoki i czarujące miasteczka i wioski. Kalkulator opłat drogowych można znaleźć tutaj.


Dokładniejszy przewodnik po jeździe samochodem po Włoszech, włącznie ze znakami drogowymi, ograniczeniami prędkości i przepisami drogowymi, można znaleźć tutaj.
Czytaj więcej
Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się