Toskańskie specjały

piątek, 24 lutego 2017

Toskańskie specjały, których musicie spróbować


Wyslany przez Sonia (24/02/2017)

Jak wynika z badań prowadzonych przez lokalne organizacje turystyczne, kulinaria to jeden z powodów odwiedzin w Toskanii. Gołym okiem widać, że  turystyka kulinarna kwitnie. Winnice zapraszają na degustacje, można uczestniczyć w winobraniu, tłoczeniu oliwy, produkcji sera lub lodów. Organizowane są spacery lub wycieczki tematyczne, podczas których przewodnicy z lokalnych stowarzyszeń (jak na przykład Consorzio Agrario di Siena) opowiadają o dziedzictwie kulturalnym i kulinarnym regionu i prowadzą do wybranych miejsc, gdzie można spotkać się z producentami lub kucharzami. Nie brakuje restauracji, które specjalizują się w tradycyjnej, regionalnej kuchni lub inspirują się nią tworząc nowe dania.   

Oto lista lokalnych specjałów, które warto spróbować i zabrać do domu.


Oliwa
Rzut oka na toskański krajobraz wystarcza, by domyślić się, że dwóch rzeczy jest tu pod dostatkiem: wina i oliwy. Oliwa może nie jest tak słynna jak wino, ale od razu przekonacie sie, że smakuje zupełnie inaczej, niż jej dostępny w polskich marketach odpowiednik. Oliwki zbiera się (a właściwie strząsa) późną jesienią na rozpięte pod drzewami płachty materiału lub siatki, najczęściej ręcznie. Oliwki, które samy spadły na ziemię oraz te, które sczerniały nie dadzą dobrej jakościowo oliwy. Co ciekawe nie ma osobnego gatunku czarnych oliwek. Oliwki zebrane przed osiągnięciem dojrzałości pozostają zielone, a te, którym pozwoli się dojrzeć – naturalnie czernieją. Świeżo tłoczona oliwa jest zatem dostępna jedynie w październiku i listopadzie. Ma intensywny, gorzko-pikantny smak i jest jaskrawo zielona. Z czasem łagodnieje i zmienia kolor na bardziej żółty, czyli... oliwkowy ;)


Wino
O toskańskim winie słyszał każdy. Czerwone, wytrawne chianti to doskonały towarzysz tutejszej kuchni. Jeśli będziecie szukali czegoś specjalnego, wybierzcie wina danego producenta oznaczone jako riserva lub gran selezione (przygotowywane z wyselekcjonowanych winogron, dłużej starzone, niektórzy je robią tylko w dobrych rocznikach). Sięgając po coś innego niż chianti, spróbujcie słynnych win z południa Toskanii - Brunello di Montalcino lub Vino Nobile di Montepulciano oraz specjalnych win wymykających się wszelkim kategoriom zwanych supertoskanami. Przy ich produkcji nie jest wymagane zachowanie regionalnych reguł i wykorzystanie typowych toskańskich szczepów, nie dziwcie się zatem, że ich podstawą będzie np. tzw. mieszanka bordoska (cabertet sauvignon i merlot). Wina białe nie są tutaj tak wybitne, jak czerwone, ale będąc w okolicach San Gimignano spróbujcie odmiany Vernaccia. Ciekawostką są wina musujące, produkowane w zaledwie kilku miejscach. Wybitne są wina deserowe zwane Vin Santo, starzone w niewielkich beczkach zazwyczaj przez 5-6 lat.
Tutejsi winiarze chętnie zapraszają do siebie na degustacje, najwięksi organizują wycieczki i mają odpowiedni personel oraz zaplecze gastronomiczne, u mniejszych za to można liczyć na bardziej indywidualne traktowanie i ciekawe opowieści.

Ser Pecorino
Jest to ser owczy, czasem z dodatkiem krowiego mleka. Występuje jako świeży lub starzony kilka, kilkanaście miesięcy. Powstaje w dolinie Orcii, w okolicach Pienzy. Doskonale nadaje się jako osobna przekąska, podawana z miodem, dżemem lub orzechami, może być także dodatkiem do sałat czy gorących dań.    


Prosciutto i finocchiona
Toskańska szynka dojrzewająca jest słona, co odróżnia ją od słodkawych szynek z północy Włoch. Toskańczycy twierdzą, że dzięki temu jest idealna do ich chleba bez soli. 
Ciekawy, oryginalny smak ma finocchiona, rodzaj salami z nasionami fenkułu (finocchio), czyli kopru rzymskiego.


Trufle czarne i białe
Trufle czarne (zwane letnimi) są dostępne cały rok i można je długo przechować. Trufle białe są rzadziej spotykane i dużo droższe zbiera się je jesienią i muszą być zjedzone jako świeże. 
Jedne i drugie nadają daniom wyjątkowy, intensywny smak, dodaje się je często do prostych potraw - kawałka mięsa, podanych na różne sposoby jajek czy makaronu.  

Cantucci

Migdałowe, kruche ciastka w połączeniu ze słodkim winem Vin Santo są popularnym deserem. Nadają się także doskonale do porannej kawy. Co ważne, dacie radę je później zrobić w domu. Przepis znajdziecie tutaj

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się