Co ciekawego robić w Chianti?

piątek, 24 marca 2017

Co ciekawego robić w Chianti?


Wyslany przez Dympna (24/03)

Chianti, nawet jak na toskańskie warunki, to kraina wyjątkowa. Przez Brytyjczyków bywa nazywana Chiantishire, ze względu na swe piękno i dobre warunki życia. Miejscowe władze bardzo dbają, by nie zniszczyć krajobrazu. Nie ma tu przemysłu, nie powstają duże osiedla. Stąd pochodzi jedno z najsłynniejszych win świata, robi się tu doskonałą oliwę, sery i wędliny. Na wzgórzach są rozrzucone malownicze zamki i miasteczka, a widoki są jak z pocztówek. Chianti dzięki centralnemu położeniu jest doskonałą bazą do zwiedzania Toskanii - Siena, Florencja, Arezzo, San Gimignano są na wyciągnięcie ręki. Jeśli wybierzecie Chianti na swoje wakacje, może zechcecie skorzystać z tych kilku propozycji na ciekawe spędzenie czasu.

1. Degustacja wina i lokalnych specjałów w Casanuova di Ama
Trudno sobie wyobrazić wakacje w Chianti bez degustacji wina. Można skorzystać z wielu opcji - jechać na zorganizowaną wycieczkę, odwiedzić największych lub najsłynniejszych producentów, wybrać się do lokalnej, rodzinnej winnicy. Jeśli to ostatnie najbardziej przypadło Wam do gustu, możecie umówić się na degustację w Casanuova di Ama, winnicy położonej w sąsiedztwie kilkunastu oferowanych przez nad willi i apartamentów, co będzie sporym ułatwieniem, gdyż nie będziecie potrzebowali kierowcy lub zostawicie auto na miejscu i odbierzecie rano ;)
Ugości Was Daniela, do win dobierze przekąski lub całe dania, a przy odrobinie szczęścia poznacie też jej syna Yuriego, który ukończył studia enologiczne w Sienie i oprócz doświadczenia ma sporą wiedzę ogólną.


2. Degustacja i lekcja przygotowywania lodów w Gelateria Di Castellina
Degustacja to nie słowo na wyrost, bo to nie będzie zwykła wycieczka na lody. Jeśli umówicie się z wyprzedzeniem, to Simone, właściciel, przygotuje zestaw wyjątkowych smaków (pecorino z gruszką, oliwkowe) i nietypowych połączeń (gorzka pomarańcza z anchois) i zaprosi Was na zaplecze na warsztaty z produkcji lodów. Na koniec będziecie mogli spróbować własnego dzieła. Czyż nie brzmi to lepiej niż wycieczka do zoo?

3. Kolacja w miasteczku na wzgórzu z zachwycającym widokiem
W Chianti takich miejsc nie brakuje. Jeśli chcecie poczuć wyjątkową atmosferę sennego, kamiennego miasteczka na wzgórzu i równocześnie spróbować świetnej kuchni (ach, te tagliatelle z truflami! jaka fiorentina!), to wybierzcie się do restauracji La Bottega w Volpai. Zamówcie wcześniej stolik na tarasie i poczytajcie o właścicielce w książce Dario Castagno "Za dużo słońca Toskanii". Tuż obok jest znana winnica, więc chwile wcześniej możecie wybrać się na degustację.
Przepiękne widoki będą się także rozpościerały wieczorem z restauracji w Radda in Chianti, zrobicie tu też dobre zakupy w delikatesach Porciatti.


4. Wizyta w galerii sztuki na otwartym powietrzu - Chianti Sculpture Park
Już kiedy dojeżdżamy tutaj, w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, na środku pola, na skrzyżowaniu dróg, pojawiają się zaskakujące rzeźby. Prowadzą do wyjątkowego miejsca - parku pełnego rzeźb i sztuki nowoczesnej, gdzie latem odbywają się kameralne koncerty i różne imprezy. Warto tu zajrzeć, by się przekonać, że Toskania to nie tylko architektura i sztuka sprzed stuleci.

5. Szkoła gotowania
Udział w warsztatach kulinarnych bywa głównym celem wyjazdów do Toskanii, Was namawiamy przynajmniej na kilkugodzinne lekcje w jednym z polecanych przez nas miejsc. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza dwa miejsca - szkoła Toscana Mia prowadząca mi.n. zajęcia dla całych rodzin oraz restauracja Malborghetto, gdzie pod okiem przesympatycznego szefa kuchni Simone można przygotować m.in. dania z trufli. 


6. Wizyta na zamku Brolio
Brolio warto odwiedzić choćby dla samego widoku, jaki rozpościera się z jego ogrodów. To miejsce - legenda, siedziba zasłużonego rodu Ricasoli, z którego pochodził baron Bettino, drugi premier zjednoczonych Włoch, który opisał, jak tworzyć wino chianti. W cenie biletu na zamek otrzymujemy voucher na degustację w tutejszej winnicy, żal nie skorzystać. Nieopodal zamku stoi willa, w której kręcono film "Ukryte pragnienia".


Więcej porad i wskazówek znajdziecie w naszym przewodniku. Z okazji powstania 300-lecia regionu winiarskiego Chianti opracowaliśmy też autorską listę "Toskańska klasyka – 10 naszych rekomendacji".

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się