Co spakować na wakacje w Toskanii

piątek, 17 marca 2017

Co spakować na wakacje w Toskanii


Wyslany przez Mikolaj (17/03/2017)

Jeśli macie już zarezerwowane wakacje w Toskanii i zbliża się czas termin wyjazdu, czas zastanowić się nad tym, co zabrać, a co zostawić w domu.

Oczywiście inaczej sprawy się mają, jeśli jedziecie własnym samochodem, a inaczej, gdy lecicie samolotem. Sporo zależy też od rodzaju wakacji - czy będzie to czas spędzony aktywnie, czy planujcie wizyty w kościołach, kolacje w eleganckich restauracjach etc. No i oczywistość - ale warto o tym wspomnieć na wstępie - Toskania do duży, zróżnicowany geograficznie region, pogoda w górzystych rejonach może być zupełnie inna niż na wybrzeżu. Warto zabrać strój kąpielowy na plażę i lekką kurtkę na wieczory.

Wygodne buty
Jeśli jesteś zaprawionym w bojach miłośnikiem pieszych wycieczek nie trzeba Ci o tym przypominać, ale jeśli opuszczasz biuro kilka razy w roku, to sugerujemy zabranie naprawdę wygodnych butów. Najlepiej trzech par - lekkich i przewiewnych na wielogodzinne zwiedzanie miasta, sportowych na wycieczki w teren i eleganckich na wieczorne kolacje. Będąc już w Toskanii zwróć uwagę na Amerykanów, czy w ich przewodnikach po Europie sugerują zakładanie na każdą okazję butów biegowych i białych skarpet do połowy łydki? ;)


Przewodnik
A propos przewodników - choć aplikacje i portale internetowe są ogromnym źródłem informacji i sprawdzonych opinii, nie warto odkładać do lamusa tradycyjnych przewodników napisanych przez profesjonalnych autorów, nierzadko historyków sztuki i prawdziwych podróżników. Nic też nie zastąpi dobrej, drukowanej mapy, po której możemy pisać i która będzie naszą wyjątkową pamiątką z podróży.
Ekipa To Tuscany zna świetnie Toskanię, zjeździliśmy region wzdłuż i wszerz, dlatego polecamy Wam nasz autorski przewodnik, który można spersonalizować i zapisać jako PDF.

Odpowiednie ubranie do kościołów
To może kolejna oczywistość, ale warto przypomnieć, że odwiedzając kościoły i inne miejsca kultu religijnego należy zadbać o odpowiednie ubranie. Nagie ramiona, krótkie spodenki czy kuse spódniczki nie są akceptowane. Przy wejściu stoją swego rodzaju selekcjonerzy i uprzejmie zawracają nieodpowiednio ubranych. Najprostsze awaryjne rozwiązanie to długa chusta, która zmieści się w plecaku lub torebce. Przed niektórymi kościołami np. we Florencji roi się od natrętnych sprzedawców takich chust, za które trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu euro.


Odpowiednie ubranie na wieczorne wyjście
Czy to zwykła wieczorna passeggiata (przechadzka), czy kolacja w restauracji, żaden szanujący się Włoch lub Włoszka nie pokażą się byle jak ubrani. Warto przygotować sobie jeden zestaw na eleganckie wyjścia, jak to mówią Brytyjczycy, when in Rome, do as the Romans do.

Aparat fotograficzny
Aparaty fotograficzne w najnowszych komórkach są tak dobre, że na potrzeby przeciętnego turysty całkowicie wystarczają. No i od razu można się zdjęciami dzielić. Radzilibyśmy jedynie unikać robienia zdjęć 10-calowym tabletem, to wygląda naprawdę komicznie. Jeśli jednak zależy Wam na szybkim uchwyceniu wyjątkowego momentu, planujecie zdjęcia nocne lub w trudnych warunkach, przyda się aparat hybrydowy lub porządna lustrzanka. Pamiętajcie wtedy, by go nie zostawiać go na stole w knajpce na głównym placu miasta, bo licho nie śpi.


Stroje kąpielowe
Jeśli planujecie wizytę w SPA z publicznymi basenami, warto pamiętać o czepku. W niektórych miejscach panowie zamiast luźnych spodenek muszą nosić kąpielówki. 

Spray na komary i podstawowe leki
To sprawa sezonowa, zdarzają się lata lepsze i gorsze, ale radzimy być przygotowanym na obecność komarów. Co dziwne, zwykłe spraye typu Off są 2-3 razy droższe niż w Polsce.
Z dostępem do aptek nie ma problemu, ale podstawowe lekarstwa i plastry warto wrzucić do walizki, po co sobie tym zawracać głowę na miejscu. Drogi w Toskanii są kręte, niektórym przyda się coś na chorobę lokomocyjną.


A może zabrać rower?
Jeśli jedziecie własnym samochodem, warto się poważnie nad tym zastanowić. W Toskanii tras rowerowych jest mnóstwo, w Chianti bocznymi drogami jest wytyczony szlak wyścigu L'Eroica. W niektórych miastach (np. Lukka) rower to podstawowy środek transportu. W Toskanii są oczywiście wypożyczalnie, ale co swój rower to swój.

Zostawcie trochę miejsca!

Wracając z Toskanii na pewno będziecie chcieli zabrać sporo tutejszych smakołyków, wina oliwy, może też wybierzecie się na zakupy do popularnych outletów. Krótko mówiąc, zostawcie trochę wolnego miejsca, przyda się!

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się