Różne pomysły na wakacje w Toskanii

czwartek, 6 kwietnia 2017

Różne pomysły na wakacje w Toskanii


Wyslany przez Ruth (06/04/2017)

Toskania dzięki swej różnorodności pozwala na spędzenie wakacji na wiele sposobów. Można się wybrać na górskie wycieczki w Alpy Apuańskie, spędzić leniwie czas na wybrzeżu, odkrywać Toskanię od strony kulinarnej, poznawać dzieła sztuki w muzeach i słynnych kościołach.

Pierwsze skojarzenie to oczywiście winnice, rzędy cyprysów i wille na wzgórzach, ale byłoby to bardzo krzywdzące dla Toskanii. Oto garść pomysłów na ciekawe spędzenie czasu podczas wakacji.

Aktywnie
Toskania, zwłaszcza poza sezonem, to raj dla miłośników rowerów każdego rodzaju. Kręte, pełne zjazdów i podjazdów drogi są idealne do uprawiania kolarstwa szosowego. Co ważne, kierowcy wykazują sporo zrozumienia i jazda nie jest niebezpieczna. W 2016 r. w Chianti był zlokalizowany jeden z etapów Giro d’Italia, obecnie każdy może przejechać tę trasę. Również w Chianti wiosną i jesienią odbywa się wyścig na klasycznych rowerach szosowych, L’Eroica. Na fanów rowerów górskich czekają niezliczone, malownicze trasy, w tym słynne szutrowe „stradi bianchi” – „białe drogi”.

Typowo górskie atrakcje oferują Alpy Apuańskie położone powyżej Lukki, z wzniesieniami sięgającymi 1946 m npm. Można się wybrać na trekking lub wspinaczkę, odwiedzić park przygody z linami rozpiętymi nad kanionem, zwiedzać groty, zobaczyć, jak wydobywa się marmur, wybrać się na spływ rwącą rzeką i podziwiać rośliny w górskim ogrodzie botanicznym.
W wielu miejscach można jeździć konno.


Kulinarnym szlakiem
Toskania słynie ze swej kuchni. Nie są to jednak typowe, lekkie śródziemnomorskie dania. Królują tu wysokiej jakości mięsa, ze słynną fiorentiną na czele, lokalne zupy, jak na przykład ribollita oraz dania z dodatkiem trufli. W Toskanii jest jedna restauracja z 3 gwiazdkami Michelin, kilka z dwiema i kilkanaście z jedną gwiazdką. Ale nie trzeba szukać drogich i wykwintnych lokali, aby zjeść coś pysznego – niewielkie, rodzinne restauracje z tradycyjną kuchnią są najlepszym pomysłem. Można także zamówić do willi prywatnego kucharza lub wybrać się na warsztaty kulinarne, dostępne także dla całych rodzin.

Na plaży
Miłośnicy morskich kąpieli znajdą tu dla siebie mnóstwo atrakcji. Linia brzegowa jest zróżnicowana – od szerokich, urządzonych plaż piaszczystych w okolicach Viareggio, przez pełne kamieni w okolicach Marina di Pisa (nie polecamy), aż po dzikie i malownicze plaże na tzw. Etruskiej Riwierze. Aż 19 toskańskich plaż zostało odznaczonych błękitną flagą, więcej jest tylko w Ligurii. Bogaty opis toskańskich plaż znajdziecie np. na stronie Italia poza szlakiem. Listę willi blisko wybrzeża znajdziecie tutaj.


W SPA
W Toskanii możemy wybrać pomiędzy eleganckimi ośrodkami SPA z basenami, gdzie można umówić się na zabiegi i masaże, a naturalnymi, ogólnodostępnymi źródłami termalnymi. Szukajcie w nazwie wioski lub miasteczka dodatku „Terme” lub „Bagni”. Najbardziej malownicze są Bagni San Filippo oraz Terme di Saturnia, położone w południowej Toskanii. Najbliżej Chianti są źródła i ośrodki w Rapolano Terme, na północy warto wybrać się do uzdrowiska Montecatini Terme lub położonego w górach Bagni di Lucca.

Rodzinnie
Dzieciom często wystarczy basen i możliwość wspólnych gier i zabaw na słońcu. W sąsiedztwie willi można się wybrać na lekcje gotowania lub produkcji lodów. Można także zorganizować wycieczkę do parku Pinokia, parków przygód, Aquaparków lub do zoo. Więcej informacji o atrakcjach dla dzieci można znaleźć tutaj.

Dla zainteresowanych kulturą i sztuką
Na poznanie toskańskich zabytków i muzeów potrzebne byłyby tygodnie, jeśli nie miesiące lub lata. Przed wyjazdem warto się zaopatrzyć w porządny, ilustrowany przewodnik i wybrać sobie kilka miejsc lub dzieł, które nas najbardziej interesują. Czasem na wielkie dzieła możemy trafić w niepozornych kościołach na uboczu. Za przewodników można sobie wziąć słynnych pisarzy. Zbigniew Herbert oprowadzi po Sienie i Orvieto ("Barbarzyńca w ogrodzie"), Iwaszkiewicz po San Gimignano ("Podróże do Włoch"), a Marek Zagańczyk pokaże piękno i bogactwo małych miasteczek poza utartym szlakiem ("Droga do Sieny", "Cyprysy i topole").  

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się