Ciekawostki dotyczące Toskanii

czwartek, 8 czerwca 2017

Ciekawostki dotyczące Toskanii

Wyslany przez Dympna (08/06/2017)

Wybierając się do Toskanii lub rozważając wyjazd na pewno zajrzeliście do różnych przewodników, poczytaliście sporo relacji   w internecie, na blogach itp. Jest jednak kilka ciekawostek, na które mogliście tam nie trafić.

Stąd pochodzi Pinokio
Ta popularna postać z bajki została wymyślona przez mieszkającego we Florencji pisarza Carlo Collodiego. W 1956 roku w Collodi, rodzinnym miasteczku matki autora „Pinokia”, który nazwę miasteczka przyjął jako swój pseudonim, powstał Pinocchio Park. Tu dzieci znajdą także teatr kukiełkowy i park motyli.

Pierwsze chodniki
Florencja jako pierwsze miasto w Europie,  już od 1339 r., miała ulice z chodnikami. Kto jak kto, ale miasto niezwykle bogatych kupców i bankierów mogło sobie na to pozwolić. 

Pierwsza apelacja winiarska
Ponad 300 lat temu, w 1716 r., Wielki Książe Kosma III Medyceusz wyznaczył granice położonych pomiędzy Florencją a Sieną regionów winiarskich Chianti, Pomino, Carmignano i Vald'Arno di Sopra. Powołał również organizację, której zadaniem było kontrolowanie jakości produkowanego wina oraz przeciwdziałanie licznym już wtedy oszustwom i fałszerstwom. W archiwach zamku Brolio znajdują się dwa dokumenty z których wynika, że Toskania była pierwszym regionem w Europie, gdzie powstały apelacje pochodzenia geograficznego z precyzyjnymi regulacjami dotyczącymi produkcji, sprzedaży i obrotu winem.

Filmy kręcone w Toskanii
Tak piękny, fotogeniczny region z mnóstwem świetnie zachowanych miast i miasteczek jest wymarzoną scenerią. W 1968 r. w Pienzie był kręcony film „Romeo i Julia”, w 1996 r. powstał „Angielski Pacjent”. Inne znane tytuły to „Pod słońcem Toskanii” (dom można odwiedzić!), „Ukryte pragnienia” (zapytajcie nas o lokalizacje, mamy wszystko rozpoznane!) no i oczywiście 007 Quantum of Solace, w którym James Bond gania po dachach Sieny, a konie ganiają po Piazza del Campo.

Język
Współczesny język włoski wywodzi się z dialektu toskańskiego, głównie jego odmiany florenckiej. Stał się językiem kultury i wyższych sfer sprawą dzieł takich florenckich mistrzów jak Dante, Petrarka, Boccaccio czy Machiavelli. Gdy w roku 1861 Włochy zostały zjednoczone, język toskański stał się językiem ogólnonarodowym, choć posługiwało się nim zaledwie 2,5% ludności zjednoczonych Włoch.

Likwidacja kary śmierci
Już w 1786 r. Toskania stała się pierwszym nowoczesnym państwem europejskim, które zrezygnowało z kary śmierci oraz tortur. Zdecydował tak Wielki Książę Toskanii Pietro Leopoldo, który rządził w latach 1765-1790.


Lista dziedzictwa UNESCO

Toskania może się z dumą pochwalić  aż siedmioma miejscami, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znalazły się na niej Historyczne centra Sieny, Florencji, Pienzy, San Gimignano, Piazza dei Miracoli w Pizie, Wille i ogrody Medyceuszy oraz Dolina Orcii -  Val d'Orcia. Czyż nie układa się to we wspaniały plan podróży?

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się