Miejsce jedyne w swoim rodzaju – z czego słynie Toskania

czwartek, 29 czerwca 2017

Miejsce jedyne w swoim rodzaju – z czego słynie Toskania


Wyslany przez Ruth (29/06/2017)

Jest kilka rzeczy, z którymi kojarzy nam się Toskania i kilka obrazów, które od razu stają nam przecz oczami, kiedy słyszymy tę nazwę. Naprawdę znajdziecie tu krajobraz znany z pocztówek – pofalowane pola, rzędy cyprysów, winnice i gaje oliwne. Miasta zachwycą średniowiecznym charakterem i bogactwem zabytków. Kuchnia i wino również was nie zawiodą.


Wino
Musimy zacząć od wina, bo Chianti to najstarsza apelacja na świecie. W 1716 r., Wielki Książe Kosma III Medyceusz wyznaczył granice położonych pomiędzy Florencją a Sieną regionów winiarskich Chianti, Pomino, Carmignano i Vald'Arno di Sopra. Powołał również organizację, której zadaniem było kontrolowanie jakości produkowanego wina oraz przeciwdziałanie licznym już wtedy oszustwom i fałszerstwom. Tym samym Toskania była pierwszym regionem w Europie, gdzie powstały apelacje pochodzenia geograficznego z precyzyjnymi regulacjami dotyczącymi produkcji, sprzedaży i obrotu winem! Oprócz chianti spróbujcie też oryginalnych, robionych poza sztywnymi regułami win zwanych Supertoskanami. Do ich produkcji często wykorzystuje się szczepy winogron typowe dla Bordeaux – merlota i cabernet sauvignon. Będąc w restauracji na deser zamiast tiramisu zamowcie słodkie, likieroe Vin Santo, w którym zgodnie ze zwyczajem macza się kruche migdałowe ciasteczka cantucci.

Oliwa
Toskańską oliwę wyróżnia wysoka jakość. Często jest to oliwa produkowana nie na masową skalę, ale niejako dodatek do głównej działalności tutejszych winnic. Wybierając się na degustację do winnicy zwróćcie uwagę, że zazwyczaj zostaniecie poczęstowani lokalną oliwą, którą będzie można kupić na miejscu, ale w sklepach, a tym bardziej w marketach już nie. Oliwa to część tutejszej kultury, będziecie zdziwieni, do jak wielu potraw Toskańczycy ją dodają.

Kulinaria
Toskania słynie ze swej kuchni. Nie są to jednak typowe, lekkie śródziemnomorskie dania. Królują tu wysokiej jakości mięsa, ze słynną fiorentiną na czele, lokalne zupy, jak na przykład ribollita oraz dania z dodatkiem trufli. W Toskanii jest jedna restauracja z 3 gwiazdkami Michelin, cztery z dwiema i aż 29 z jedną gwiazdką. Ale nie trzeba szukać drogich i wykwintnych lokali, aby zjeść coś pysznego – niewielkie, rodzinne restauracje z tradycyjną kuchnią są najlepszym pomysłem. Można także zamówić do willi prywatnego kucharza lub wybrać się na warsztaty kulinarne, dostępne także dla całych rodzin.


Miasteczka na wzgórzach
Kamienne miasteczka na wzgórzach to typowy element toskańskiego krajobrazu. Czas płynie w nich leniwie, kot przeciąga się na słońcu, staruszkowie siedzą na ławce i patrzą w dal – zajrzyjcie do Volpai, Monticchiello lub Radicofani. Inne znów zachwycają architekturą, skarbami malarstwa ukrytymi w zapomnianym kościółku. Warto także zobaczyć te najsłynniejsze, choć tutaj na spokój i cieszę nie ma co liczyć: San Gimignano, miasto strzelistych wież, Montalcino, stolicę wina Brunello, Pienzę z cudownymi widokami czy wyrastające ze skały Pitigliano.

Florencja i Siena
Historyczne centra obu miast są na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, lecz miasta same w sobie bardzo różnią się od siebie wielkością, ukształtowaniem terenu, przystępnością. Siena jest bardziej „na ludzką skalę”. Ruch samochodowy za murami prawie nie występuje. Za najpiękniejsze miejsce w Sienie uchodzi główny plac w kształcie muszli zwany Piazza del Campo, na którym 2 razy do roku, 2 lipca i 16 sierpnia odbywa się wyścig konny Palio.  Florencja jest bardziej wielkomiejska, a jej osią jest rzeka Arno, rozdzielająca miasto na dwie części o nieco odmiennym charakterze. jest to miasto renesansu, pełne wspaniałych budynków publicznych, pałaców i kościołów, przyciąga do siebie światowej sławy kolekcjami sztuki zgromadzonymi w tutejszych muzeach. Znajdują się tutaj bezcenne dzieła Leonardo Da Vinci, Botticellego Michała Anioła.


Różnorodny krajobraz

W ciągu jednego dnia, ba, w ciągu kilku godzin, można z sięgających 2000 m. npm gór na północy, przez pełne szerokich, piaszczystych plaż wybrzeże dostać się do pofalowanego, zielonego Chianti. Klasyczne toskańskie widoki znajdziecie w okolicach Volterry oraz w dolinie Orcii. 

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się