Dlaczego świeża, toskańska oliwa smakuje tak wyjątkowo?

piątek, 14 lipca 2017

Dlaczego świeża, toskańska oliwa smakuje tak wyjątkowo?

Wyslany przez Kiri (14/07/2017)

Toskański krajobraz to trzy typowe elementy – cyprysy, rzędy winorośli oraz gaje oliwne. Prawie każde gospodarstwo i większość winnic produkują własną oliwę. Dodaje się ją do wielu potraw, zarówno podczas gotowania jak i już na samym talerzu. Toskańczycy są przekonani, że ich oliwa jest najlepsza i pewnie mają w tym sporo racji.

Toskańską oliwę wyróżnia wysoka jakość -  często jest to oliwa produkowana nie na masową skalę, ale niejako dodatek do głównej działalności tutejszych winnic. Wybierając się na degustację do winnicy zwróćcie uwagę, że zazwyczaj zostaniecie poczęstowani lokalną oliwą, którą będzie można kupić na miejscu, ale w sklepach, a tym bardziej w marketach już nie.

Smak tutejszej świeżo tłoczonej oliwy jest niezapomniany - jest ostra, gorzka, bardzo wyrazista, z czasem łagodnieje, a jej zielonkawy odcień zamienia się w żółty. Dobra oliwa powinna na finiszu nieco drapać w gardło. Trudno w to uwierzyć, ale we Włoszech publikuje się obszerne, kilkusetstronicowe przewodniki po producentach oliwy wraz z notkami degustacyjnymi!

We Włoszech najwięcej oliwy tłoczy się w równinnej Apulii (obcas włoskiego buta), Toskania znajduje się w środku stawki, w zależności od pogody i wielkości zbiorów, a w samej Toskanii najwięcej gajów oliwnych jest w Chianti i w okolicach Lukki. Oliwki w rejonach nadmorskich są zbierane zimą, ale w centralnej Toskanii odbywa się to wcześniej, w październiku i listopadzie.

Oliwa, w przeciwieństwie do wielu win, nie szlachetnieje z wiekiem. Ponoć najlepsza jest  przez pierwsze 3 miesiące, okres kolejnych zbiorów po 12 miesiącach to definitywnie czas, by pożegnać się ze starymi zapasami.


Oliwa to element życia
Uprawa oliwek, ich wspólne zbiory, troska o odpowiednią jakość, obawy o złą pogodę – to element codziennego życia Toskańczyków i temat rozmów przy porannym espresso w lokalnym barze. Oliwa jest elementem wielu potraw – my jesteśmy przyzwyczajeni do polewania nią sałaty, maczania w niej chleba, tutaj dodaje się ją do zupy przed podaniem, polewa mięsa i ryby. 

Wysokie standardy
Oliwki zbiera się przez strząsanie na duże płachty rozwieszone pod drzewami. Niekiedy w wytrząsaniu pomagają maszyny. Oliwki, które same spadły na ziemię nie dadzą oliwy dobrej jakości, podobnie jak te całkowicie sczerniałe (przy okazji – wiedzieliście, że nie ma osobnych odmian czarnych oliwek? Wszystkie czarne kiedyś były zielone!). Oliwa z pierwszego tłoczenia nie może mieć wyższego poziomu kwasowości niż 0,8% i nie może zawierać żadnych sztucznych dodatków. Oliwa powinna być wytłoczona w ciągu kliku godzin od zbiorów w odpowiedniej, kontrolowanej temperaturze około 27 stopni. Jest butelkowana na miejscu i dzieki temu zachwuje swoje właściwości, w przeciwieństwie do marketowej oliwy, która jest często transportowana w wielkich zbiornikach i pakowana daleko od miejsca powstania.


Warunki uprawy
W Toskanii panują doskonałe warunki do uprawy drzew oliwnych. Klimat i ziemia są tu odpowiednie. Podobnie jak w przypadku szczepów win, występują rodzaje oliwek o odmiennej charakterystyce. Popularne w Toskanii odmiant to Leccino, Pendolio, Maurino, Moraiolo i Taggiasca.


Jedźcie do Toskanii, próbujcie lokalnych dań, polewajcie je oliwą, pijcie wino i cieszcie się życiem jak Włosi!

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się