Wtedy i teraz - krótka historia Florencji

czwartek, 10 sierpnia 2017

Wtedy i teraz - krótka historia Florencji

Wyslany przez Dympna (10/08/2017)

 Florencja, miejsce urodzenia włoskiego renesansu, jest niesamowitym miastem. Położona nad rzeką Arno, jest stolicą Toskanii i znana jako nowoczesne miasto z mnóstwem atrakcji, a jednocześnie bogatą historią.

Jeśli jesteś zafascynowany historią i chcesz odwiedzić miasta o barwnej przeszłości, Florencja powinna zdecydowanie być na twojej liście. Ulice są wypełnione tajemnicami przeszłości, a dzieła sztuki i historia wplecione w każdy z miejskich domów i pałaców. Oto krótki wgląd w historię tego intrygującego miasta.

Narodziny miasta
W okresie około 700 r. p.n.e. Etruskowie osiedlili się w Toskanii, nadając nazwę regionowi. Powstanie miasta, datowane na 59 r. związane jest z założeniem garnizonu wojsk rzymskich. Do najstarszych budowli miasta należy kościół San Lorenzo. Warto wspomnieć, że bazylika San Lorenzo, którą zaprojektował architekt Filippo Brunelleschi powstała na miejscu świątyni z okresu romańskiego, założonej w 393 roku.

Rozkwit rodu Medyceuszów
W 1458 roku Cosimo de 'Medici stał się władcą Florencji. W ciągu trzystu lat sprawowania władzy potężna rodzina Medici uzyskała ogromny wpływ na Florencję. Zawdzięczamy im utworzenie znanej na całym świecie Galerii Uffizi.

"Galeria Uffizi to dzieło rodziny Medici: powstanie samego budynku w 1560 roku zawdzięczamy Cosimo I, stworzenie muzeum jego synowi Francesco I w 1581 r. i ostatniej z rodu Medici, Annie Marii Luizie, która majątek przekazała Florencji w 1737 roku. (Uffizi.org)

Medyceusze byli mecenasami sztuki. Wawrzyniec, wychowany niezwykle starannie, poeta i mówca, zrobił z Florencji stolicę uczonych i artystów, biorąc pod swe skrzydła m.in. Michała Anioła.

Renesans
Wielu członków rodziny Medici poświęciło część swojego życia zbierając dzieła sztuki z całego świata. Oni uczynili Florencję domem włoskiego renesansu. Miasto znane jako muzeum na wolnym powietrzu, zawiera wiele wspaniałych posągów, takich jak „Dawid” Michała Anioła.

Florencja słynie również ze swojej światowej klasy architektury, takiej jak wspaniała katedra di Santa Maria del Fiore (zwana po prostu Duomo) z zaprojektowaną przez Filippo Brunelleschiego niezwykłą kopułą.

Florencja – od XVII wieku
Po wygaśnięciu dynastii Medyceuszy w roku 1737 Toskania wraz z Florencją została podporządkowana bocznej linii austriackich Habsburgów, a stery władzy przejęła rodzina Lorena. Po ich odejściu król Vittorio Emanuele został władcą Florencji. Ciekawostką jest, że w latach 1865–1870 Florencja była stolicą zjednoczonych Włoch. Przez część tego okresu premierem był baron Bettino Ricasoli, właściciel położnego w środku Chianti zamku Brolio, który można odwiedzić.


Wskazówki dotyczące odwiedzin Florencji
Warto pamiętać o kilku rzeczach, aby Państwa wizyta w Florencji była tak przyjemna, jak to możliwe:
1. Kupcie Firenze card- jest ważna przez 72 godziny karta umożliwiająca wstęp do najważniejszych muzeów i obiektów oraz bezpłatne przejazdy autobusem.
2. Zjedzcie obiad w Il Latini - jest to jedna z najbardziej popularnych restauracji we Florencji. Tutaj można zjeść pyszne, autentyczne toskańskie menu.
3. Zróbcie plan - warto przygotować dokładny plan tego, co chcecie zobaczyć i jak tam dotrzeć. W sezonie miasto może być bardzo zatłoczone, z dużymi kolejkami do głównych atrakcji i muzeów, więc należy przyjechać wcześniej i dać sobie dużo czasu na zwiedzanie.

Zapewniamy, że wizyta w Toskanii i Florencji Was zachwyci. Jak pisała autorka Jennifer Coburn: "Odwiedzanie Florencji jest jak codzienne przyjęcie z niespodzianką".
Kliknij tutaj, aby zapoznać się z listą świetnie położonych willi w okolicach Florencji.

Brak komentarzy:

Kontakt

Dlaczego To Toskania?

  1. 1) Ponad 750 domów w Toskanii
  2. 2) Gwarancja najlepszej ceny!
  3. 3) Pełna ochrona danych
  4. 4) Sami sprawdzamy i opisujemy każdy dom
  5. 5) Dobrze znamy Toskanię

odwiedzić witrynę internetową

Podziel się